• asphalt 8 airborne'dan daha kolay olan oyundur.

bazı özellik ve notlar:

1) bu oyunda arabalar çizim ile açıldığından, araba almak için kredi (altın, para) gerekmiyor. kazandığınız kredileri arabaları geliştirmek için kullanıyorsunuz. ayrıca kredi ya da jetonla çizim paketi alabilirsiniz.

2) oynanışı biraz garip gelecektir. touchdrive özelliği getirmişler. otomatik pilot gibi düşünün. yol ayrımlarından, rampalardan önce hangi yola gitmek istediğinizi soran işaretler çıkıyor ve sağa sola kaydırarak seçim yapıyorsunuz. touchdrive kolaylık olsa da saf dışı yapmak, zamanında seçim yapmak zor gibi. bazen nitro basılı olduğunda yolu seçseniz bile rampaya gidemeyebiliyorsunuz ya da yol ayrımındaki bariyerlere çarpıp enkaz olabiliyorsunuz.

3) asphalt 8'de düz viril dediğimiz olayın adı 360 (derece) olmuş. bu 360'ı yarışa başladığınız anda yapabiliyorsunuz. hatta ilk çıkışta eğer biraz hızlı başlamışsanız yani biraz öndeyseniz, 360 yapıp o anda arabaları saf dışı edebilirsiniz. çok keyifli oluyor.

4) kariyer: tüm bölümler şimdilik aşağıdaki gibi:
    01-asphalt'a hoş geldin: 10 sezon
    02-güzergah/zafere sür: 15 sezon
    03-performans/yarışa hükmet: 14 sezon
    04- hırs/beklentileri aş: 14 sezon
    05-son sınav/bir efsane doğuyor: 15 sezon
    bu bölümleri, sezonları hemen bitireceğim diye kasmayın. kariyer modunun kredi kazandırmak amacında çok da bir keyfi yok. çünkü arabanızın gücü yeterliyse o oyunu otomatik kazanıyorsunuz gibi oynuyorsunuz. hatta çoğunlukla 1. gelen arabayı da geçtiyseniz ve mesafeyi de biraz açtıysanız bir süre sonra sadece tek başınıza bitiş'e gidiyorsunuz. bu kısım saçma olmuş. asphalt 8'deki o rekabet keyfini söküp almışlar resmen.

5) çok oyunculu: bu kısmın çok bir olayı yok. kredi için oynarım diyorsanız, getirisi az. tek önemli noktası, arabanızı modifiye ederken çift renk özelliğini kullanmak için o arabayla 5 çok oyunculu oyun oynamanız gerekmesi. bir de 10 oyuna 1, 20 oyuna 1, 30 oyuna 1 çizim paketi veriyor ama ona uğraşana kadar etkinlik oynayın daha karlı.

6) günlük etkinlikler: işte en iyi kredi kasacağımız yer. burası biletli bir sistem. harcanan her bir biletin dolum süresi 10 dakika. her etkinlik kendine göre bilet adediyle oynanıyor. örneğin günlük araba ganimeti etkinliği 1 bilet alır ve şartları sağlayabilirseniz 6 arabaya ait 3 kart alabilirsiniz. her oyunda 1400 (bazı günler 1300) kredi kazanıyorsunuz. ayrıca diğer etkinliklerde de güzel kredi kazanılıyor.

7) her arabayı alıp geliştireyim diye uğraşmayın. bazı önemli arabalar var. onları geliştirirseniz hepsiyle tek tek uğraşmanıza gerek kalmıyor. örneğin d sınıfı arabalardan chevrolet camaro lt'yi ve nissan 370z nismo'yu geliştirin. camaro'nun önemi, sadece camaro arabalarla oynanan bir sezonun olması ve camaro lt'nin çizimlerinin daha kolay elde edilebilmesi. nismo'nun önemi ise (arabayı 2 yıldıza yükseltmeniz ve özelliklerini aşama 5'e kadar geliştirmeniz yeterli tamamen geliştirmenize bile gerek yok) 1. bölümdeki asia exclusive challenge sezonu için. mitsubishi lancer evo'yu tavsiye etmem, 3 yıldız için 45 çizim istiyor ve çizimleri az çıkıyor. elde etmesi çok daha zor. c sınıfından henüz hiçbir arabayı geliştirmedim, onda da sezonlara bakıp öyle geliştirme yapmak daha mantıklı.

8) arabalarda benzin özelliği getirmişler. bazı arabalarla benzin hak sınırı 6 iken bazılarında 5. bu nedenle süre sınırlı etkinliklerde öncelikle en gelişmiş arabanızla ödülleri aldıktan sonra diğer arabalarla sadece kredi için oynayabilirsiniz. bu benzin hakları ya depo tamamen boşaldığında ya "doldur" butonuna bastığınızda (ki bu butona bastığınızda depoyu boşaltıp öyle dolduruyor) ya da oyundan çıkıp bir süre girmediğinizde (mesela ertesi gün girdiğinizde tüm arabalarınızın deposu tam dolu oluyor) doluyor. eğer ben beklemem derseniz reklam ile süreyi atlama butonu var.

özetle asphalt 8'in kredi kasma olayından bıkmış insanları bir nebze rahatlatan, oynaması güzel, kasması zevkli bir oyun olmuş. asphalt 8'deki arabalar yok sanırım, hangisi var hangisi yok diye karşılaştırmadım ama ds survolt'un eksikliğini derinden hissetmekteyiz.*
  • mantıksal hata olan oyundur. ulan 250 km/h ile giderken kıytırık bir polis arabasının beni geçmesi nasıl mümkün olabilir? bahsettiğim polis arabası markası dahi olmayan sıradan bir sedan. hâlâ bu kafada olup oyun yapan insanlar var, spor arabayı polis arabası yapsalar gıkım çıkmaz fakat böyle saçmalıkları görünce gömmeden edemiyorum.
  • oyunun yüzde 20-30unu bitirdikten sonra oynayamıyorsunuz.
    sebebi ise para
    yarışlar için araçlara yıldız gerekiyor. yıldız içinse kart gerekiyor. kart ise paralı günlük etkinlik yarışlarından kart kazanabilirsiniz ancak onda da hem yarışları kazanıp hemde belirli bir süre içinde bitiş çizgisine ulaşmanız gerekiyor.
    diyelim kart açtınız en sikimsonik kartlar çıkıyor.
    siz ise bu nokta içerisinde
    e ananı sikerm senin orspucocu seni diyerek tilt oluyorsunuz.
    yarış mı yapacaksın
    o ney gardaş yarısını bana ver edasıyla çıkan reklamlardan bahsetmiyorum bile.

hayır çok iyi oyun yapmışsın para alma demiyorum yine al
    ama insanı gıcık etme amk 20-40 lira arası bir araba ver alalım o paketi rahat rahat tadını çıkartalım.
    5 bin liraya ferrari var bu oyunda
    e ananın amı
  • mobil yarış oyunu.

yaklaşık 2-3 haftadır oynuyorum, biraz izlenimlerden bahsedelim. asphalt 8'den bilenler bilir, ilk olarak bu oyun uzun süre ve sabır istiyor. yani bir kaç hafta oynancak nane değil. makul ölçülerde vakit ayırıp aylarca oynamak lazım.

eski oyundan kalan alışkanlıklar unutulmalı, zira artık parayı basıp araç alma olayı yok. çeşitli oyun modlarından alınan çizimlerle istenilen sayı tamamlanıyor ve o araç açılıyor. tabi sadece ilk kademesi. her kademedeyken parayla yükseltme yapılıyor ama belli aşamaya gelince bir üst seviye çizimlerin tamamlanması lazım. biraz ölme eşeğim ölme ama dedik işte oyun uzun soluklu diye. alacağımız araçlar biraz da karşımıza hangi çizimlerin geleceğine bağlı.

gerçek para harcamak hayatta adetim değil ama ilk açılışta gelen 8,99 tl'lik porsche 718 cayman teklifine "he" dedim. bu en düşük sınıf olan d sınıfının iyi araçlarından. bu araç oyunun başında pek çok işimizi çözdü ve nispeten pek tıkanmada hızlı ilerleyebilmemi sağladı. acayip fazla kullandım, bence parasını çıkardı.

şimdi kariyer mod yanında günlük etkinlikler çok mühim. burdan hem ekstra para, jeton hem de bol bol çizim alma şansımız var. araçlar geliştikçe buranın kaymağı daha da artıyor. her gün az da olsa vakit ayırıp para, jeton ve çizim istihkakımızı çıkarmalıyız burdan. ilk başta az ama sonra daha iyi olacak merak etmeyin.

parayı geliştirmelere ve sadece 1-2 araca hemen gömmeyin, kademe kademe gidin. ileride gelecek daha üst seviye araçlara da para ve jeton lazım. tabi hiç para harcamadan da olmaz, bu sefer ilerlememiz yavaşlar hatta tıkanır. oynadıkça dengeyi kurmaya çalışın işte.

dükkan kısmındaki efsane mağazasına da değinmek lazım. burada bir kaç saatte bir değişen bir araç listesi çıkıyor. mesela bir kaç çiziminizin eksik kaldığı bir araç yakalarsanız burdan para veya jetonla tamamlama şansınız oluyor. neye yatırım yapacağınızı önceden kariyer modunda hangi araçların çizim verildiğini de inceleyip öyle karar verin. şu an ferrari la ferrari'ye çok pis niyetlendim. burda gördükçe 1-2 tane çizime para basıyorum arada ama uzun iş hakkaten. ssınıfı bir aracım kim bilir ne zaman olur..

oyun cidden çok sabır istiyor. çok kastırmadan vakit buldukça ara ara oynanınca eğlenceli olacaktır.

edit: 1,5-2 ay oldu sanırım, bıraktım ben oyunu. oldukça çok aracım vardı, s sınıfında lamborghini murcielago full, icona vulcano neredeyse 5 yıldız, b ve a sınıfındaki çoğu araç ya full yıldız, ya da buna yakındı. çoklu oyuncuda sürekli ilk 100'deki bir ekipteydim. ordan da haliyle geliyordu bir şeyler. sezonluk yarışları bazen efsane liginde bazen de bir alt ligte tamamlıyordum. önüm gayet açıktı aslında ama oyuna biraz fazla vakit harcadığımı hissediyordum. en son pagani açma etkinliğinde, 4.500-5.000 gibi bir jeton basıp araç açılmayınca çok sinirlendim. ardından da saçmaladığımı hissettim ve o dakika kapatıp bir daha açmadım. ps4, xbox vs. bunları anlarım ama elde telefon bu şekilde oyuna günde 1-2 saat harcamak cidden çok gereksiz. tadında bırakacaksanız sarın bence bu ve benzer oyunlara. özellikle benim gibi 30 yaşından fazlaysanız.
  • yeni araba açmanın aşırı zor olduğu oyun. bağımlılık yapmıyor. aa mobil grafikleri ne kadar gelişmiş dedirtiyor, sonra telefonun geniş depolama alanında çürümeye bırakılıyor.

main theme müziği efsane
  • touchdrive açıkken çok sıkıcı olan, kapatınca da saniyede bir enkaz olarak sürekli yarışı sonuncu bitirdiğim oyun. zamanla hakimiyet işini kavrar mıyım yoksa ben iflah olmaz bir beceriksiz miyim ikileminde kaldım.
  • 26 temmuz 2018 tarihinde (yarın) tüm mobil platformlarda ve windows pc'de yayınlanacaktır.
  • az önce indirmeye başlayıp denemeyi beklediğim oyun
  • müzikleri bir harika olan oyundur.
  • nintendo switch'te bir suredir oynadigim oyun. garip bir sekilde bagimlilik yapti, en buyuk sebebi bulundugum kulubun aktif olmasi ve uyelerin uyelerden beklentisi olmasi. resmen adamlari birakip gidemiyorum. sacma sapan fizik hatalariyla dolu, araciniz belli bir seviyedeyse yarisin tam %70ini gecince oyunu birakan ailarin oldugu uyduruk bir oyun :d ama birakamiyorum.
hesabın var mı? giriş yap