şükela:  tümü | bugün
 • new york merkezli, karanlik ambient, avant garde ve illbient albumler yayinlayan plak sirketi.. dj spooky, badawi, sub dub gibilerin albumleri vardir katalogunda.. iannis xenakis, john cage gibi avangard insanlari da es gecmemek lazim..
 • büyüleyici bir skalpel parçası,ortam boyayan kıvamında dingin ve düşünceli bir müzik.
 • yunan mitolojisinde ne sis yansin ne kebap felsefesiyle yasayip ölen insanlarin öldükten sonra gittikleri yeralti dünyasi.
 • skapel'inki cool müzik. soğuk sokaklar. bir kedi çöplüğü devirir. biri sigarasını söndürür. logardan duman çıkar. yüksek sesle dinleyin. karanlığa varın.
 • aokigahara adlı çok güzel bir albümleri olan ambient grup.
 • edgar allan poe'nun bir hikayesinde geçen bir çiçek ismi. insanların saldırılarına ve denizle rüzgarın daha da şiddetli öfkesine ısrarla karşı koyan sarp okyanus kayalığının direnemediği ve dokunuşuyla titrediği tek şeydir bu çiçek. poe'ya göre bundan ptolemy hephestion adlı biri bahsetmiştir.
 • çiriş otu.. tam zamanı bu aylarda toplanıp çorbası, sulu yemeği, pilavı ve böreği yapılır. günışığı alan, sulak yerleri sever. italyanlar meşhur otlu peynirleri "burrata"da kullanıyorlar. elizabeth çağı lancashire'da saç boyası olarak kullanılmış. özellikle yaprakları zambağa benzeyen bu bitkiyi dünya zambağın yunancası "asfodelos" olarak tanıyor. bu terim yunan mitolojisinde ayrıca öteki dünyayı da tanımlayan bir sözcüktür. yunan inançlarında yeraltı dünyası, ölüler diyarı ya da hades ülkesi olarak bilinen öteki dünya erebus ve tartarus isimli 2 ana bölüme sahipti.. erebus ölülerin yeraltı dünyasında girdikleri ilk yerdi. burada kharon onları üç başlı köpek kerberus'un koruduğu styks ırmağın'dan geçirerek tartarus'a taşırdı. tartarus ise 3 ana bölüme ayrılıyordu. - iyi insanların ve kahramanların gittiği "elisia (dürüst) tarlaları"
  -kötü insanların ve hainlerin gideceği ve cezalarını çekecekleri korkunç "tartarus"
  - benim gibi herhangi bir başarısı ya da kötülüğü olmayan sıradan insanların gideceği "asfodel (çirişotu/zambak) çayırları.