şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eski bir cem karaca kasetinde rast gelinen bir şarkı...eski, yolcu vs bir şeyler anlatıyor ama...

"...
    gonca gonca güllerini
    derem dedim deremedim
    yollar uzak sana haber
    edem dedim edemedim

halay halay çektim seni
    ağıt ağıt ağlarım
    felek gurbet dedi vurdu
    yolu gurbete yazarım

asri gurbet kesti attı
    sana gelen yollarımı
    gayri ben kimlere desem
    çare bulmaz hallarımı

oy beni beni,
    belalı beni
    gencecik yaşımda,
    yandırdı beni...
    ..."
  • ali kızıltuğ'un türküsü. hakan taşıyan ve özcan deniz söylemişti vakt-i zamanında...

asrı gurbet harap etmiş köyümü
    bülbül gitmiş baykuş konmuş gelele
    ben ağayım ben paşayım diyenler
    kapıları kitlemişler gel hele

bir ev burda bir ev karşıda kalmış
    sorun hele bizim komşular n'olmuş
    kırk senelik ağaç kurumuş kalmış
    bizim köye benzemiyor gel hele

saz elimde şu elleri gezerdim
    dertli idim bazı destan yazardım
    sen ali'ysen niye saçın ağarttın
    kızıltuğ'a benzemiyor gel hele
  • asıl adı gelele olan uzun hava. elimdeki ali kızıltuğ 45liğinde bu şekilde yazmaktadır. şöyle bir durum da var, eser genellikle ali kızıltuğ'un olarak biliniyor ama davut sulari'nin abisi haydar ağbaba, kızıltuğ'dan önce yorumlamış, bu durumda büyük ihtimalle yazan ya da ilk derleyen de kendisi oluyor. bir karışık işler işte...

göçlerin bu ülkedeki yerleşik köy düzenini nasıl etkilediğini gayet güzel anlatan bir uzun havadır. evinizden yurdunuzdan uzaktayken modunuz kırıksa dinlemeyinizdir. sabahat akkiraz, izzet altınmeşe, turan engin gibi çeşitli isimler de yorumlamışlardır da siz haydar ağbaba ve ali kızıltuğ yorumlarından şaşmayın.
  • trt de yayinlanan halit kivanc in tahminen 1974 sonlarinda sundugu bilgi yarismasina konuk olup asri gurbet sarkisini seslendirmistir. görüntüler ikili arasinda gülümseten gözlük sohbeti de icerir. ah be trt niye bu kadar beklersin demeden alamiyorum kendimi.