şükela:  tümü | bugün
  • ks. anti submarine rocket
    bu roket dikey veya yatay atilir. onceden uzakta belirtilen denizalti civarinda du$uk irtifada roket patlayip, gudumlu torpili denize birakir. coklukla aktif akustik gudumlu olan torpil, sonra tek ba$ina, havadan yakla$tirilip birakildigi hedefe sualtindan yonlenir.
  • anti denizaltı roketi. bir zamanlar türk donanmasında knox sınıfı fırkateynlerde bulunmaktaydı.ancak knox sınıfı fırkateynlerin emekliye ayrılmasıyla envanterden çıkmışlardır.
  • tam adı rur 5 asroc şeklindedir. 1961 yılında amerikan donanması envanterine girmiştir. konvansiyonel torpidoların menzili dışında kalan denizaltı tehditlerini etkisiz hale getirmek üzere geliştirilmiştir. normalde bir torpidonun etkili menzili en çok 5km'dir, ancak asroc sistemi ile 19km ötedeki bir denizaltıya karşı saldırı yapılabilmektedir. iki tip başlık taşıyabilir. bunlardan biri tapa ayarı derinliğe bağlı basınç esas alınarak yapılan patlayıcı başlık, diğeri ise torpido başlıktır. nükleer silahların sınırlanması anlaşması nedeniyle asla fiilen kullanılamayan w44 nükleer başlığı ise sonradan abd donanmasının envanterinden çıkarılmıştır. 8 hücreli mk 16 füze lançeri kullanılarak ateşlenebilmektedir. türk donanması envanterine 70'li yılların ortasında fram projesi kapsamında modernize edilen gearing sınıfı muhriplerle girmiştir.

    https://upload.wikimedia.org/…uss_columbus_1962.jpg
    https://upload.wikimedia.org/…uss_(ddg-16)_1978.jpg