şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isvecli kilit ureticisi. yale kilitlerinin falan da sahibidirler.

  http://en.wikipedia.org/wiki/assa_abloy

  assa'nin acilimi da august stenman stenman august imis ukteci.
 • keso diye de gecer.
 • dünyanın en büyük kilit ve güvenlik sistemi tedarikçisidir. dünya üzerinde kullanılan, güvenlikle ilgili aksamın(kilit, silindir, akıllı kilit sistemleri) yüzde 10'u assa abloy ürünleridir.

  isminin bugüne kadar duyulmamış olmasının sebebi, assa abloy'un bir üst marka olarak kullanılmasıdır. yalnız amerika'da 68 ayrı marka ile çalışmaktadır. sahibi olduğu diğer markalar şu siteden incelenebilir.

  türkiye'de bir marka olmamasının sebebiyse kale kilit firmasıdır. kale kilit dünyanın en büyük 10 güvenlik sistemleri tedarikçisinden biri ve türkiye'deki kilit üretiminin %65ine sahip. bu sebeple türkiye pazarı assa abloy için karlı değil.

  yukarıda markayla ilgili genel bilgilere erişebileceğiniz wikipedia sayfası hali hazırda mevcut. yabancı dilde daha detaylı inceleyebilmek adına orijinal sitelerini de şuraya bırakalım.
 • isvecli assa ve fillandiyali abloy firmalarinin birleserek olursurdugu gesic kontrole dair herseyi yapan firmadir. sektordeki bircok oncu firmayi alarak buyumustur. turkiye'de de kendi urunlerinin dagitimini yapan sekotek firmasini satin aldilar. hıd, besam, yale, multilock gibi hem mekanik hem de elektronik gecis alaninda bircok markayla sektorun tekeli olma yolunda ilerliyorlar.
 • isveç’te kopyalanamayan anahtarını istanbul’da kopyalayabilen acar anahtarcıların bulunduğu kilit üreticisi.