şükela:  tümü | bugün soru sor
 • half life 3'nin half-life 2 episode one olmaması gibi; assassin's creed brotherhood ile aynı olmayan oyun.
 • hakkında mısır'da geçeceğine dair iddialar olan oyun.

  edit: iyi sıkmışım. mısır da iyi olurdu ama be. piramitlere gidip hazine arardık falan. uuu beybi güzel bi hareketlenme oldu bende
 • üç senedir geliştirilen oyunun 30 ekim'de raflarda yer alacağı resmi olarak açıklanmıştır. ayrıca bir yıl öncesine kadar ubisoft'ta çalışıp ayrılan yabancı bir arkadaşımdan aldığım duyumlara göre oyun amerika devrimi sırasında geçecek.
 • kesin gözüyle bakılan dedikodulardan biri yeni bir başkahramanın olması ki bence de çok mantıklı. eğer amerikan devirimi sırasında geçecekse ezio'nun ölmüş olması gerekiyor artık. desmond bu sefer başka bir atası ile yolculuğa devam edecektir.

  http://www.trueachievements.com/…px?newsitemid=7528

  antik maya uygarlığında geçecek bir bölüm, 2012'ye gönderme yapmayı ihmal ettirmeyebilir.
 • söylenene göre yıl sonuna doğru gelecek ve ubisoft tanıtımın oldukça üzerine düşecek.

  http://www.gametrailers.com/…ory/?xrs=synd_facebook
 • desmond miles'ın assassin's creed'de abstergo tarafından kaçırılma tarihi eylül 2012. (ac evreninde bu entry'nin yazıldığı tarihte kendisi new york'ta barmenlik yapıyor olmalı)
  serinin devam oyunları olan* assassin's creed 2, assassin's creed brotherhood ve assassin's creed revelations'ta -oyunların çıkması 4 sene almış olsa da- sadece birkaç haftalık bir süreç işleniyordu. (gerçi animus'ta 1191'den 1511'e kadar geldik.)

  --- hafif spoiler içerebilir---
  senaryoya göre assassin'lerin de templar'ların da, metodları ve sonrası için planları farklı olsa da, ortak tek bir amacı var: bizden önce gelen uygarlığın* geliştirdiği teknolojiyi gün yüzüne çıkararak, aralık 2012'de gerçekleşecek olan güneş parlamasında insanlığın yok olmasını engellemek.
  --- hafif spoiler içerebilir ---

  --- ağır spoiler ---
  those who came before olarak andığımız bizden önce gelenler, yapıca insanlardan %20 daha büyük, daha zeki ve altıncı hissi daha yüksek olan bir uygarlık. insan ırkını kendi suretlerinde, aşağı ve köle bir ırk olarak laboratuvarda yaratıyorlar.
  katettikleri tüm bilimsel ilerlemeyi, dünyanın çeşitli yerlerindeki vault'larda depoluyorlar ve bunların anahtarları olarak da oyunda artifact ya da piece of eden geçen araçları yapıyorlar. ama maalesef teknolojileri yaklaşmakta olan güneş parlamasını engellemeye -apple of eden* çalıp kendilerine isyan eden insan ırkıyla uğraşmalarının da etkisiyle- yetmiyor ve soyları tamamen tükeniyor. geriye sadece aşağı ırk olarak yarattıkları insanlardan ufak bir grup (adam ve eve bunlardan ikisi) kalıyor ve artifact'ler dünyanın çeşitli yerlerine dağılıyor. bizden önce gelenler de anlatılan mitolojik öykülerde (olympos tanrıları, mısır tanrıları, maya kalıntıları gibi) kalıyor. *
  bu ilk uygarlıktan, roma mitolojisinde capitoline üçlüsü olarak geçen jupiter, juno ve minerva'nın (ya da zeus, hera ve athena) bilinçlerinin dijital kopyaları -hologramları, ya da her neyse- rönesans devrinde ezio auditore da firenze* aracılığıyla "seçilmiş kişi" desmond miles'a görünerek; insan ırkını da 2012'de gerçekleşecek güneş parlamasıyla benzer bir sonun beklediğini, bunu engellemek için assassin'lerin yukarıda bahsettiğim vault'ların merkezi olan grand temple'a ulaşması gerektiğini söylüyorlar. assassin's creed revelations da* tam olarak bu central vault'un kapısının önünde bitiyor.
  --- ağır spoiler ---

  spoiler'larda anlattığım nedenlerden dolayı ve ubisoft'un da yaptığı bir açıklamaya göre, assassin's creed senaryosu aralık 2012'de bitmek zorunda. bu nedenle assassin's creed 3, 2012 sonbaharında piyasaya çıkıp kafamızdaki 2012'yle ilgili soru işaretlerine cevap verecek. ve desmond'ın görevi* bitmiş olacak.

  peki bu serinin biteceği anlamına mı geliyor? hiç sanmıyorum. assassin'ler ve templar'lar arasındaki mücadele, vault'lardaki bilgi hazinesinin insanların eline geçmesinden ve dünyayı bekleyen büyük felaketin atlatılmasından sonra daha yeni başlayacak denebilir.

  haşhaşinlerin de tapınak şövalyelerinin de nihai amacı aynı: bu kadim ve üstün bilgileri kullanarak dünyada sonsuz barışı sağlamak. peki bu yeni dünya düzeni templar'ların istediği gibi bir mastermind tarafından belirlenen tek vizyona* boyun eğen ve daha üstün bir akıl tarafından kontrol edilen insanlar sayesinde mi sağlanacak? yoksa assassin'lerin yücelttiği özgür irade ile, insanlık kendi seçimlerini kendisi yapıp sevabıyla günahıyla sonuçlarına da kendisi mi katlanacak? assassin's creed'in temelindeki bu mücadele çok samimi. oyundaki 'kötü adamlar'ın amacı "zengin olup tüm dünyaya hakim olmak" kadar sığ değil, ki zaten buna sahipler******. templar'lar, pax universalis konusundaki insan iradesinin hürlüğüyle çelişen metodları (başka bir deyişle the new world order vizyonları) nedeniyle kurgunun antagonisti rolündeler. yani oyundaki temel kavga, kurguda ve kurgunun dışında da tarihin en çok tartışılan konularından biri. bu nedenle karakter profilleri ve geçtiği zaman ve mekanlarla olan ilişkisinin iyi kurgulanmasının yanısıra, aslında senaryo da derin olduğu için assassin's creed'e "iyi bir yapımdır," diyorum. tekrarlayan görevler, zaman zaman sıkıcı olabilen oynanabilirlik, bazen saçmalayan yapay zeka gibi şeyleri pek göz önünde tutmuyorum bu seriyi değerlendirirken.

  özetlemek gerekirse, serinin bu zamana kadarki oyunları sadece önsözdü. assassin's creed 3, bence assassin's creed serisinin başlayacağı oyundur.
 • önceki oyunlarda o kadar "dünyanın sonu", "güneş patlaması" falan göndermesi varken ve oyun içi hikaye 2012'nin son aylarında geçiyorken (örneğin desmond'un abstergo tarafından kaçırılması ve laboratuvara kapatılması eylül 2012 olarak geçiyor), tüm serinin çözüleceği bu son oyun 21.12.2012'de çıksaydı çok bomba olacağını düşünüyordum. 30 ekim sürpriz oldu açıkçası. ancak oyun ekim'de çıksa da, 21.12.2012'de ubisoft'un illa bir şeyler yapacağını düşünüyorum halen. hikayenin nihai sonunu getiren bir animasyon veya kısa film vesaire olabilir mesela.

  serinin önceki oyunlarından ac3'e kalan ve cevaplanmasını beklediğimiz soruları özetlemek gerekirse:

  --- serinin tüm oyunlarına dair spoiler ---

  * acr*nin sonunda desmond ve ekibinin vardığı yerde ne bulacaklar ve orada insanlığı sonundan kurtarmak için ne yapacaklar?
  * abstergo, yani templarlar ile nasıl bir karşılaşma olacak?
  * templar organizasyonlarının iç yüzü ve işleyişi hakkında neler öğreneceğiz?
  * desmond'un babası william'ın assassin topluluğundaki rolü ne ve geçmişinde neler var?
  * acb*nin sonunda lucy neden öldü(rüldü)? desmond'la aralarında geçebilecek bir ilişkinin önceki uygarlığın planlarına uymamasından mı, lucy'nin ikili ajanı oynamasından mı?
  * templarların dünyanın dört bir yanına dağılmış mevcut pe*leri toplayıp bir uyduya koyup dünyanın yörüngesine yerleştirerek tüm insanlığı kontrol etme gibi bir planını ilk oyunda öğreniyorduk. bu plana ne oldu?
  * acr'de subject sixteen fena harcanmıştı. onunla ilgili yeni bir şeyler çıkacak mı?
  * yok olan uygarlık ve önceki uygarlığın elinden kaçan adem ve havva ile ilgili neler öğreneceğiz?

  --- serinin tüm oyunlarına dair spoiler ---

  çıkmasına daha çok zaman var. önceki oyunlar dururken oynamaya direk ac3'ten başlamak hayatınızın hatası olur. ac3 çıkana kadar senaryoyu takip ederek, diyaloglara dikkat ederek sırasıyla ve baştan itibaren serinin oyunlarını oynamanızı tavsiye ederim.

  not: ac3'teki assassin'in ezio olmayacağı kesin. ezio'nun sonu için bkz: assassin's creed embers.
 • görücüye çıkan teaser posterine göre amerikan devrimi döneminde bir tomahawk'ın başrol alacağına dair ipucu veren oyun:

  http://kotaku.com/…-the-star-of-assassins-creed-iii
 • kolpa değilse şöyle bir kapağı olması olasıdır:

  https://www.facebook.com/…hp?fbid=10150594294428068
 • amerika devrimi olayı resmi kapak resmi ile doğrulanmış oldu.