şükela:  tümü | bugün
 • daha ikincisinin rüzgarı taze taze adamın ağzına vurmuşken ubisoft'un oyunun üçüncü versiyonu üzerinde çalıştığını haber verelim. zaten en başından beri bir üçleme olarak planlanan oyunun bu bölümü sanırım ikinci oyunu bitirenlerin ağzını da sulandırıyordur. buyrun haberlerimize geçelim;

  http://beefjack.com/…s/assassins-creed-3-confirmed/
  http://www.videogamesblogger.com/…mate-assassin.htm

  --- hayvani spoiler ---

  aslında şimdiden oyunun hangi zamanda geçeceği de tam olarka belirlenmiş değil ancak ilk oyunun sonunda gördüklerimizi - duvardaki işaretler - ikinci oyunda da the truth videosu olarak görmek sanırım kimseyi şaşırtmamıştır ancak üç oyun da çıktığında sanıyorum şunu göreceğiz; tüm parçalar birleşmiş olacak ve hikaye tam olarak yerine oturacak aynen metal gear solid'de olduğu gibi. belki bir dördüncüsü de yapılır onu bilemiyorum.

  üçüncü oyun için olası tahminler;

  baş kahramanı desmond bizzat kendisi oynayabilir ancak günümüz dünyasında hidden blade'in nasıl bir fonksiyonu olur makinalı tüfekler karşısında onu bilemiyorum. bu oyunu oldukça kısırlaştırıp başka bir boyuta taşıyabilir. ancak sniper rlflelar, m4'ler ak 47 ler derken güzelim oyunu uncharted 2 olarak görebilmemiz oldukça olası olur eğer desmond baş karakter olursa. bu ihtimali bir kenara koyalım.

  bir diğer ihtimal de desmond'ın yine animus'a bağlanarak bir tarihe gitmesi ancak aynı zamanda günümüzde de tapınakçılardan kaçmak üzerine bir oyun olabileceği. yani hem şu anda hem de animus'un içinde geçebilme ihtimali bana göre hayli yüksek. iki taraflı bir savaş olması oyunu daha da derinleştirecektir muhtemelen.

  son ihtimal ise desmond'ın sadece animus'a bağlanması. ancak birinci ve ikinci oyunun sonunda karşımıza çıkan dünya haritalarında onlarca piece of eden görülüyordu. tüm bu parçaları toplamak için dünyayı gez allah gezmeleri gerekiyor. tüm elmaların toplanmasından sonra da 2012'de gerçekleşecek olan güneş felaketini engelleyebilirler. ancak dünya haritası üzerinde yerleri belli olsa da o yerlerde elmaların nerelerde gizlenmiş olduğunu keşfetmeleri gerekiyor ve desmond'ın görevi elmaların tam yerlerini bulmak olabilir. assasinlerin günümüzdeki kolu da elmaları toplayabilir. belki de tüm elmaları zaten birileri çoktan toplayıp bir yere koymuş da olabilir ve orayı bulmaya çalışabilirler. ancak elmaların tek tek bulunması üzerine bir oyun çok daha zengin olacaktır.

  eğer desmond animus'un içinde olursa tekrar ki yüzde doksan dokuz ihtimal olarak görüyorum, bu zamanlarla ilgili de şimdiden tahminler gırla gidiyor. en sık yapılan tahmin ikinci dünya savaşı sırasında olması. ama ben daha uçuk bir tahmin yapacağım bu konuda. animus'un içinde bu kez tek bir zamana gidilmeyebilir. çünkü tüm elmaların bugün bulundukları yerlere aynı tarihlerde gelmesi oldukça olasılık dışı. her elmanın geldiği yerin ne zaman olduğunu da desmond'ın atalarından öğrenecekler. yani sadece ikinci dünya savaşı değil, yüzyıl savaşları sırasında, amerikanın keşfi sırasında, hatta pizarro'nun katliamları zamanında bile oyun geçebilir. çünkü haritada afrikada ve güney amerikada da bolca piece of eden görülüyordu.

  ve daha ileri bir tahmin daha yapayım; the truth videosunu izleyenler bu videoyu da animusun içinde gizlemiş olan subject 16'nin o videoyu nasıl çektiğini düşünüyorsunuz diye sorayım. muhtemelen subject 16, insanlın yüz binlerce yıl öncesine animusla gitti ve adem veya havvadan birisi olarak o videoyu çekti. yani üçüncü oyunda kendimizi cennette de bulabiliriz. hatta daha da ileri gidelim, minervanın atalarıyla da mücadele edebiliriz. oldukça fütüristik bir tahmin gibi görünse de, h her bir önceki oyunda sonraki oyunda olacak elementlere büyük göndermeler bulunduğunu anımsayalım. ilk oyunda duvarda görülen tüm işaretler tek tek italya şehirlerinde the truth videolarının açılması için karşımıza çıkmıştı. yani desmond, belki de adem veya havva bile olabilir.

  bana göre şimdiden efsane olmuş bu serinin üçüncü oyunu da oyuna göre dünyanın sonunun geleceği 2012 yılında piyasaya sürülecek. hatta ay da vereyim; kasım aralık gibi çıkacak eğer ubisoftu ben biraz anlamışsam.

  --- hayvani spoiler ---
 • assassin's creed serisinin pc, playstation 3 ve xbox 360 için geliştirilen ve 2010 sonbaharında çıkacak yeni oyunu. ezio auditore da firenze olarak bu sefer roma'ya yelken açacakmışız.
 • ilk haberler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmıştır.

  assassin's creed brotherhood'da farklı özelliklerde ve farklı silahlar kullanan diğer suikastçileri de oynayabileceğimiz duyuruldu. bunun sadece multiplayer'a özgü mü olacağı, co-op görevler yaparken ezio'nun yanında mı oynayabileceğimiz, yoksa single player'da görevleri bu karakterlerle de yapabileceğimiz pek belli değil ama yeni suikastçiler heyecan verici.

  bir tanesi ezio'yu tedavi ettirdiğimiz, zehirleri satın aldığımız tuhaf maskeli doktorlardan biri. elinde şırıngasıyla arz-ı endam eden bu doktor zehirleriyle haşır neşir olacak gibi görünüyor.

  bir diğeri çevik ve hızlı hareket eden, maskeli bir akrobat ya da soytarı.

  3. karakter elinde gizli bıçaklarını muhafaza ettiği bir yelpaze taşıyan bir fahişe.

  diğer karakterlerden biri ezio gibi giyinmiş bir suikastçi, diğeri de yüzü maskeli bir cellat.

  karakterlerin silahları kendilerine özgü ve dolayısıyla farklı silah karakter kombinasyoları yapılamayacak. seçilen karakter kendine özgü silahlarıyla ve tarzıyla birlikte gelecek.

  assassin's creed'in 2. oyunla beraber yükselttiği çıta daha da yükselecek gibi görünüyor.

  kaynak: oyungezer.com.tr ve melankolik koala*
 • 2'de olduğu gibi yine şahane bi cg trailer yapmışlar e3 2010 için:

  http://ve3d.ign.com/…ood/trailer/e3-2010-cg-trailer
  http://www.viddler.com/…plore/oyungezer/videos/439/

  * ilk verdiğim bağlantı youtube'dan uçurulmuş. bu yeni bağlantı. bilgilendirme için bakariz'a teşekkürler. bu da uçarsa benim elimdekini upload ederim bi yerlere.

  * melankoli koala'nın verdiği bağlantıyı da ekledim. oradan da izlenebilir.
 • ubisoft e3 2010'da oyun hakkında daha geniş bilgi vererek heyecan kat sayısını arttırdı.

  ubisoft'un açıklamalarına göre;

  --- spoiler ---

  - oyun 1499'dan devam ediyor, assassin's creed 2'nin hemen sonrasından.

  - oyunun baş düşmanı papa rodrigo borgia'nın ordularını yönetecek olan papa'nın oğlu ceasare. zaten oyun da ceasare'ın ordusuyla ve toplarıyla villa'ya saldırmasıyla başlıyor. ilk görev de bu saldırı üzerine şekilleniyor.

  - villa'ya yapılan saldırı bazı kayıplara sebep oluyor ve ezio bunun üzerine bir suikastçiler ordusu kurmaya karar veriyor. oyundaki en büyük yeniliklerden biri bu olacak. suikastçileri eğitip master assassin haline getirmeye çalışacağız. zaten fragmanın sonunda ezio'nun yanında beliren suikastçiler de bunun için. bu suikastçiler geliştirilip güçlendirilecek ve son savaş için hazır hale getirilecek. yalnız bir nokta, suikastçiler öldürülebiliyor ve öldürülürlerse bütün ilerleme çöpe gidiyor. bu yüzden onların gönderileceği görevleri ve işleri iyi seçmek, iyi süzmek gerekiyor.

  - suikastçiler ordusu ezio'nun komutasıyla askerlerin üzerine bir ok yağmuru yağdırabilirken, yanında direk savaşa da katılabiliyor. yayınlanan ilk trailerda bunun olduğunu görmüştük. oyunda da var.

  - ezio'nun bu suikastçiler ordusu ile italyan halkına ümit vereceği ve italya'nın dengesini sağlamaya çalışacağı söyleniyor.

  - at üzerindeki hareketlerin elden geçirildiği, yeni hareketler eklendiği söyleniyor. at kullanımı yaygınlaşabilir.

  - barut'un yaygınlaşmasıyla çatılarda oklu değil, tüfekli askerler olacak.

  - ezio'nun combolarının da yenilendiği söyleniyor. gösterilen videoda ezio yakın mesafedeki combolardan birini gizi tabancasıyla bitirmiş.

  - oyun roma'da geçecek ve roma, assassin's creed 2'deki floransa'dan tam 3 kat daha büyük olacak.

  - bu sırada desmond'ın da günümüzde çok önemli şeyleri ortaya çıkaracağı söyleniyor. subject 16 ile igili bir şey olup olmadığı ile ilgili bir bilgi yok.

  --- spoiler ---

  kaynak: gamespot.com ve melankolik koala
 • yine e3'de yayınlanmış uzun bir gameplay demo video:

  http://uk.ps3.ign.com/…eedbrother_demo.html?show=hi
 • trailer'i "hemen çıksın" diye anırtmaktadır.

  http://www.youtube.com/watch?v=zzns4-krlae
 • en az gta4 kadar eğlenceli olacağını umduğum multiplayer game trailerı:

  http://uk.pc.ign.com/…multi_trl_061510.html?show=hi
 • bu 2010 yılının kasım ayı sandığımdan çok daha güzel ve keyifli geçecek.!!

  benim tabirim ile "en baba" oyunların en başında gelen bu serinin yenisi, ne hikmetse tıpkı diğerleri gibi aynı dönemde çıkacak piyasa..-.

  -16 kasım 2010-

  diğerleri için;

  (bkz: call of duty black ops)

  (bkz: medal of honor 2010)

  (bkz: crysis 2)

  bir de sesi soluğu çıkmayan gta yeni birşeyler patlatırsa, pc başına yapışıp kalmaktan başka yapabileceğim bir şey kalmaz sanırım.

  edit: bunlara bir de f1 2010 eklenecek hemen hemen aynı dönemde.
 • yeni multiplayer videosu yayınlanmış

  http://assassinscreed.uk.ubi.com/…videos/video/7827