şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dün akşamdan beri sağda solda konuşulan assassin's creed serisinin yeni oyunu. adının gerçekten de bu mu olacağı, hangi platformlara çıkacağı ve konuyu devam ettirip ettirmeyeceği henüz belli değil. brotherhood' dan sonra gelen ana serinin bir devam oyunu olabileceği gibi el konsollarına* gelecek bir ara oyun olması da muhtemel. şöyle de anlamsız bir teaser' ı var.

  yeni bilgiler geldikçe editlenir buralar...

  edit 1 : teaserda bulunan rakamlar osmanlı' yı işaret ediyormuş: http://www.trgamer.com/haber.aspx?yaziid=18793

  ayrıca osmanlı dönemindeki mısır civarında geçeceği yönünde söylentiler var.

  edit 2 : oyunun ezio kısmının osmanlı istanbul' unda geçeceği kesinleşmiştir. ohh yess.

  yayınlanan teaserların sıralı tam listesi:

  1. http://www.youtube.com/…r8orzouoqru&feature=related

  2. http://www.youtube.com/…?v=lvhhsp6ygum&feature=fvst

  3. http://www.youtube.com/…8nm9rjtabio&feature=related

  4. http://www.youtube.com/…qdtcyhvvq9g&feature=related (istanbul olayının kesinleştiği video)

  5. http://www.youtube.com/…2id8bn7pgto&feature=related

  6. http://www.youtube.com/…mj_xllpx_ls&feature=related

  vatana millete hayırlı uğurlu osssuuuun.
 • çıkmadan önce, çıkınca ve çıktıktan sonra meraklara meylettirme geleneğini bozmayan assassin's creed serisinin son oyunu.

  ubisoft forumlarındaki bir elemanın o anlamsız görüntüler gibi görünen teaser kılıklı şeye yunanistan, romanya, kısmen rusya ve türkiye'yi kaplayacak şekilde koyduğu harita cuk oturmakta ve istanbul alenen videonun merkezine denk düşmektedir. bir diğer kullanıcının teaserın başlarındaki tarihleri farkedip hepsini tek tek araştırınca ortaya çıkan istanbul'a dair ipuçları da eklenirse, osmanlıda geçeceği neredeyse kesin gibidir. bu kadar tesadüf bir araya zor gelir keza.

  bahsedilen resim: http://i56.tinypic.com/2zsviif.jpg

  edit: demedim mi lan?
 • akşam saatlerinde rastlayıp, ev arkadaşımla heyecanlı bir şekilde beklemeye başlamış bulunmaktayız. hikaye nerede geçerse geçsin zerre umrumda olmasa da hani ucundan kıyısından istanbul falan olsa hoş olur yani demeden de edemiyorum. hikayenin en başından bakarsak; önce selçuklu döneminde ortadoğu'da hasan sabbah'la takılmıştık çok ucundan kıyısından tapınakçılar vardı. sonrasında venedik, roma, rönesans dönemi ve tapınak sovalyeleri iyice gözümüze girdi. ilk üç oyundaki hikaye ve şehirlere bakarsak bu mekanların dönemlerinin büyük olaylarının yaşandığı ve derin mevzuların döndüğü söylenen yerler olduğu görülür. ki istanbul da bu şehirler arasında gerek gizemli durumlar, gerek şehir efsaneleri açısından arkaplanda kalır bir yanı yok. istanbul olması muhtemeldir. ya da en azından istanbul üzerinden başka bir mekana gidebiliriz oyunda. ama istanbul olacak yani. o kadar yazdım, o kadar tarihi bilgi, derin mevzu falan bağdaştırdım, artık olmalı zaten.

  edit: bak daha oyunun nerede nasıl olacağı belli değilken yazmışım. istanbul'da da bölümler vardı her ne kadar orası kapadokya değilse de kapadokya da vardı, oraya da istanbul'dan gittik zaten. ubisoft beni yazar olarak işe alsın bence.
 • (bkz: çocuğumu keserim)

  "hey lanet olsun dostum birinin bunu söylemesi gerekiyordu" - snoop dogg
 • istanbulda geçmesi çok mantıklı ve güzel olacak olan oyun. heyecanla bekliyoruz.

  edit: aklın yolu bir *
  ayrıca (bkz: ağlamak istiyorum)
 • oyunun hazırlandığından yeni haberdar oldum. trailer'ını izledim. trailer'da gözüken arapça harfler "hanabalt" diye bir japon çiçeğiyle ilişkilendirilmiş, enteresan.

  bana sorarsanız, açık şekilde, arap harfleri birleştirilmeden soldan sağa yazılmış. böyle okuduğunuzda şununla karşılaşıyorsunuz: (bkz: altair ibn la-ahad)
 • heyecanla beklediğimiz oyun. japonya olarak bekliyorduk ama osmanlı topraklarında geçiyor gibi görünüyor. benim ağırlık verdiğim ikinci ihtimal de bu oyunun kıbrıs'ta geçen assassin's creed bloodlines gibi bir konsol oyunu olabileceği ve assassin's creed brotherhood'u assassin's creed 3'e bağlayan bir kurgusu olabileceği yönünde.
 • anadolu coğrafyasında geçme ihtimaliyle sevinçten havalara uçuran yeni oyunumuz. serinin ilk oyununda* damascus şehri türk hakimiyeti altındaydı; muhafızlar türkçe konuşuyor, direklerde her ne kadar tarihte benzerleri kullanılmışsa da ilginç bir şekilde türkiye cumhuriyeti bayrağı dalgalanıyordu. oyundaki olaylar bu sefer tamamen osmanlı coğrafyasında gerçekleşir de şehirler bu doğrultuda dizayn edilirse, bir de üstüne galata kulesi'nden leap of faith yapabilirsek, biz türk oyunseverlerin başına gelebilecek en güzel şeylerden biri olur.
 • dedikoduları bile nefesimi kesmiştir. gece gece kalpten gitmek üzereydim. bir de bakarız izmir'de tüccarlarla ortak planlar yapıyoruz. olamaz mı? olabilir...

  istanbul'da geçmesinin kesinleşmesinin ardından içimde beliren istek: ayasofya'nın tepesinden atlamak istiyorum ulan allahsızlar!..
 • istanbul'da geçme ihtimali bile tüylerimi diken diken etmiş oyun. zira roma'yı, floransa'yı, venedik'i nasıl modellediklerini ağzımız açık izledik önceki oyunlarda. ayasofya'nın kubbesinden boğaz izlemek galata kulesinden leap of faith yapmak falan düşününce bile bir hoş oldum be! padişaha suikast düzenlendiği taktirde ülkedeki dinci tayfanın atacağı çığlıkları izlemek de ayrı bir zevk verecek tabi eheheh.