şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: #27610759)

  edit : baknız verdiğim entry şu şekildeydi :

  --- spoiler ---

  bu hızla günümüze yaklaşmaya devam ederse, muhtemelen assassin's creed 5'te, başkan j.f.kennedy'i öldüren suikastçi olacağımız oyun.

  --- spoiler ---

  o zaman başlık assassin's creed 5 idi.

  o entryimi şu şekilde güncelliyorum :

  --- spoiler ---

  bu hızla günümüze yaklaşmaya devam ederse, muhtemelen assassin's creed unity'de, başkan j.f.kennedy'i öldüren suikastçi olacağımız oyun.

  --- spoiler ---
 • bu korsan ayağı çok tutmayınca, çok büyük ihtimalle fransız ihtilaline kayacak olan sevdiğimiz serinin baya sevdiğimiz bir ayağı olacaktır.
 • ...
 • bir "fanboy" olarak hiiiç "meh" demeyeceğim zira beni geçtiği dönem itibariyle heyecanlandırmış yeni assassin's creed oyunu.

  dönem "fransız devrimi"!

  oyuncular arasında yapılan anketlerde en çok oy alan üç dönemden biriydi fransız devrimi. diğerleri de feodal dönem japonyası (en çok da sengoku jidai) ve eski mısır zaten.

  ubisoft da bu fırsatı kaçırmamış ve tarihi akışa nispeten uyarak fransız devrimi'ni seçmiş. bence iyi de etmiş.

  ben zaten her sene bir oyun çıkmasından hiç şikayetçi değilim. bir oyunu 4-5 sene bekleyip hayal kırıklığına uğramaktansa (birçok oyunda olduğu gibi), beklentiyi orta düzeyde tutup her sene farklı bir tarihi hikayeyi oynayıp eğlenmeyi tercih ediyorum. kaldı ki serinin oyunlarının geneline baktığımızda, 3. oyun haricinde kötü denilebilecek bir oyun da çıkmadı. (sırf her sene oyun çıkıyor önyargısıyla black flag'e de kötü oyun derseniz, edward'ın gazabına uğrarsınız. taş gibi bir oyundu black flag.) yani bakıldığı zaman her sene oyun çıkarmasına rağmen 80-85 ortalamasının altına hiç düşmedi assassin's creed serisi. bu da büyük bir başarıdır.

  zaten assassin's creed ile call of duty kıyaslanamaz. biri tarihteki olayları konu alan, dolayısıyla konu sıkıntısı çekmeyen bir aksiyon serisi, diğeri kendisi gibi onlarca "3. dünya savaşı" temalı oyun yapılan bir fps. zaten single player süreleri de (assassin's creed'de sadece ana hikaye 20-25 saat - call of duty'nin world at war'dan beri hikaye süreleri 5-6 saat, yan görevler zaten yok) durumun aynı olmadığını gösteriyor.

  kaldı ki, assassin's creed bir tarih dizisi gibi ilerliyor. her sene, farklı bir sezonda, farklı bir tarihi dönemi alan bir tarih dizisi gözüyle bakıyorum.
 • boku çıkmıştır 3 ten sonra yönü saçma sapan değişen hikayenin çirkinleştiği andır.
 • allaaah diye sevindiğim (ateistim) olay.

  çekemeyen gitsin anten taksın amk.

  gemi olayını kaldıracaklar diye biliyordum da, aşırı sevindim lan.
 • bilmiyorum çoğu kişi benim gibi mi düşünüyordur ama ubisoft olayı tekrar avrupa'ya döndürerek akıllıca davrandı bence.

  ezio'dan sonra çıkan iki oyun senaryonun sikertildiği oyundur açık ara.

  ac3'teki oyun dinamiklerinin hafiften değişmesi falan neyse de hem connor'ın hikayesi hem de ana hikayenin tırtça bağlanması, çoğumuzun gözünde efsane haline gelen oyunu ayaklar altına almıştı.

  ac4'te ise değişik bir şeyler denediler. eyvallah. ana senaryoya yansıttılar bu değişikliği ama bir şeylere hazırlık gibiydi. yani bekleme modundaydık. kenway'in olayı ise "ehhhhh" denebilecek seviyedeydi bence.

  bu son 2 oyundaki tırtlıkları gördükten sonra olayın avrupa'ya dönmesi benim için yeterlidir. multiplayer'ındaki tırtlıkların da düzelmesini istiyoruz artık.

  4 oyundur 6 arkadaş aynı anda multiplayer oynayamıyoruz amk.
 • bir bilgisayar oyunu üzerinden sosyolojik tespitler yapıp "entelektüel birikim"den bahsedip 3 paragraf yazı yazan tipleri gördüğümüz oyun. ama tespitlerinin neresinden tutsan elinde kalıyor.

  birincisi - hem "fanboyların gözardı ettiği konu şu; her sene çıktığı için millet takip etmeyi bıraktı" diyeceksin, hem de "hala satılırsa yeni çıkan oyunların önünü kesmiş olursun" diye eleştiri getireceksin.

  bi' karar ver de, ona göre eleştiri yap. hem millet takip etmeyi bırakıyor diyorsun, hem de satılıyor olmasından dem vurup eleştiri getiriyorsun? nasıl olacak aynı anda? tutarlılık? aynı anda olmaz çünkü ikisi. bir arada yürümez.

  ikincisi - "yeni çıkacak güzel oyunların önünü kesiyor," eleştirisi yapmak için oyun dünyasından bihaber olmak lazım.

  ubisoft'un 2300'ün üzerinde çalışanı, 20'ye yakın stüdyosu var.
  diğer büyük firmalar için de aynı şey geçerli.

  rockstar'ın 10 civarı, yine activision-blizzard'ın 20'ye yakın stüdyosu var.

  adam sanıyor ki; firmalar oyunları sırasıyla üretip sırasıyla pazarlıyor.

  ulan sadece assassin's creed üzerinde bile 3-4 ekip ayrı ayrı çalışıyor. biri sadece multiplayer kısmını yapıyor, diğeri bir oyun, ötekisi başka bir oyun üzerinde ilerliyor.

  her sene çıkıyor dediğin assassin's creed oyunlarının her birinin üzerinde en az 2-3 yıl çalışıyor adamlar. çünkü farklı ekipler çalışıyor.

  assassin's creed 3 üzerinde bile tam 3 yıl çalıştı yapan ekip. o sırada diğer ekiplerden biri revelations üzerinde çalışıyordu. yani sandığın gibi, aynı ekip revelations'u yapıp assassin's creed 3'ye geçmedi.

  aynı ubisoft assassin's creed'i çıkardığı süre içerisinde far cry 3'yi de çıkardı, splinter cell conviction'ı da çıkardı. şimdi far cry 4 ve splinter cell blacklist üzerinde çalışıyor.

  bir yandan watch_dogs'ı hazırlarken, diğer yandan tom clancy's the division'ı piyasaya sürmek için hazır hale getiriyor.

  oyun dünyasında işler böyle yürür.

  assassin's creed her sene oyun çıkarıyor diye hep aynı ekibin sırasıyla bu oyunları çıkardığını sanmak tam anlamıyla cehalet.

  bunlardan haberin yoksa, "yeni çıkacak güzel serilerin önünü kesiyorlar" demeyeceksin.

  üçüncüsü - her bir birey istediği şekilde istediği oyundan zevk alır. bu kişinin zevkidir ve kimseyi ilgilendirmez. assasin's creed çıktı diye bir yerinize bir şey batırmıyorlar, biraz sakin olun. bir diziyi, bir filmi, bir oyunu izlemeyerek, oynamayarak da ona olan tepkinizi dile getirmiş oluyorsunuz zaten. bu kadar kasıp milletin zevklerine saldırmaya gerek yok.

  dördüncüsü - "entelektüel düşünce" ne lan? n'apıyorsunuz amına koyayım, orta doğu teknik üniversitesi bilmem ne fakültesi kantininde assassin's creed üzerine entelektüel düşünüp karı-kız mı tavlıyorsunuz? ne yapalım, ortamlarda sırrı'ya verdim dersin.. kim bilecek mk capsi gibi ortamlarda assassin's creed oynamıyorum dersin kim bilecek mk capsi mi yapalım? nedir assassin's creed üzerine "entelektüel düşünce"den bahsetmenin amacı?

  lan nelerle uğraşıyoruz ya...
 • her sene çıkarılan call of duty serisi ile assassin's creed serisini karşılaştıranlara anlam veremiyorum.
  kendi çapındaki "entellektüel" oyun yorumuna bu tür bir cümle veya karşılaştırma ile başlayan birinden kaçarak uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum...