şükela:  tümü | bugün soru sor
 • commandos 3 te karsımıza cıkan bir silah, inventory de cok haşmetli gorunuyo ama 1 vurusta bir naziyi öldürmüyor.
 • ing. saldiri tufegi gibi bi$ii

  ayrica ak - 112 olarak gecen fallout 2 silahi. 5mm ap veya jhp kullanan bu silahin normalinin $arjoru 24, expanded magazine upgrade'i yapilmi$ininki de 100 mermi (oha) alir. 8 - 16 gibi de dandik bir hasari vardir, elle$meyin daha iyi.
 • her türlü bilim kurgu setting'inde "standart asker silahı" olarak adlandırılan tüfektir. tek bir tanedir tüm evren bundan kullanır. aliens türü "futuristic" senaryolarda**** bulunur, böyle kocaman kütleli bişeydir. ha bi de mutlaka ama mutlaka grenade de atar fareyle sağ tıklayınca.
 • korucu tüfee.fallout da it köpek vurmak için en ideal silah.
 • aslen bir silah modeli değil bir silah sınıfıdır. biz türkçe konuşanlar, piyade tüfeği şeklinde anarız.
 • öncelikle 2004'te bir bakınızda suikast silahı verilmiş ancak sanırım o esnada assassination kelimesiyle karıştırılmış. bizde piyade tüfeği denir, ancak örneğin g3'ler assault rifle değil battle rifle yani muharebe tüfeği sınıfında. hatta sözlükte bunun muhabbeti de yapılmıştı bir yerlerde, ak47 gibi assault rifle'lara dair dezavantajlarından falan bahsediyordu da, ben anlamam öyle teknik meselelerden. zira anlatmak istediğim kelimenin kullanımı yönünden bir sorundur.

  bana kalırsa assault rifle'a piyade tüfeği demek doğru değildir bu bahsettiğim g3 gibi bir örnek varken. askeri meseleler ve silahlara dair hiç bilgim olmadığından beni düzeltecek insanlara da saygı duyuyorum ancak, bu başlıkta da bahsedilen "taaruz tüfeği" kullanımı daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
 • orta menzilde etkili, elde taşıması nispeten kolay, seri ya da tek tek atış yapabilen piyade tüfeğidir. ikinci dünya savaşının siperden çıkıp, harekete dayalı doktrinleri öne çıkarmasının ardından ihtiyaç duyulmuş ve üretilmiştir. türünün ilk gerçek örneği mp44 ya da stg 44 olarak bilinen alman silahıdır. bu silahın planları ve farbrikası ruslar tarafından ele geçirilmiş ve bir kaç yıl sonra ak-47 namıyla savaş alanlarına girmiştir.

  stg44 gelene kadar otomatik atış yapabilen piyade silahları ya düşük kalibreli, düşük namlu hızlı otomatik tabancalar (mp40, grease gun, sten gun, ppsh41) ya da uzun namlulu, büyük kalibreli, ağır ve genelde şerit besleme kullanan makineli tüfeklerden oluşuyordu (mg42, browning .50, bren gun vs). bu silahların ilki hucüm ve kapalı alan çatışmaları için, ikincisi sabit alan korumaları ya da araç üzerinde ateş gücü desteği olarak başarılı idi. normal piyade genelde birinci dünya savaşından beri çok az gelişmiş uzun namlulu, yüksek kalibreli, tek tek atış yapabilen tüfekler kullanmaktaydı (kar 98, m1 garand, lee-enfield number 4, vs). bu ağır ve yavaş atış yapan silahların artık savaş alanlarında yeri yoktu ve 2. dünya savaşından sonra nişancı tüfeği varyasyonları haricinde neredeyse tamamen ordu doktrinlerinden çıkartıldılar.

  günümüzde mpt-76, h&k hk416, tavor tar 21, sig sg 550, fn scar gibi modern varyasyonları öne çıkmaktadır.