şükela:  tümü | bugün
 • nübye bölgesinin merkezi konumunda bulunan bir şehirdir. nüfusun büyük bölümünü siyah ırktan insanlar oluşturur. suk adı verilen pazarlarda genellikle baharat, yerel elişi örnekleri gibi şeylerin ticareti yapılır.

  cemal abdul nasır tarafından yaptırılan ve dünyanın en büyük barajlarından biri olan assuan barajı bu bölgededir.

  ayrıca tanrıça isis tapınağı ve bu tapınak için yapılan ancak yerine yerleştirilmeden taşocağında bırakılan 42 metre uzunluğundakidikilitaş görülmesi gereken eserlerdir.
 • kahire'den 12 saatlik bir tren yolculuguyla ulasilabilecek sehir. kendine halinde bu kucuk bolgede phila tapinagi, bitmemis dikilitas, nubye muzesi gibi gorulecek yerler mevcuttur. en unlu oteli 1902'de kurulmus olan old cataract'tir. bu otel, misir'in son krali olan turk kokenli kral faruk'un cumhuriyete gecilince devlet tarafindan el konulan saraylarindan biridir. bu yuzden resepsiyonda fesli calisanlar gormek mumkundur. otel arap ve turk motifleriyle dekore edilmistir.
  assuan'in tepelerinden birinde nubian house adinda essiz manzarali bir cay bahcesi vardir. burasi eski bir nubye evi seklinde tasarlanmistir. butun assuan'i tepeden gorur, nil'e karsi cay icmenin tadina doyum olmaz.
  assuan guzel olmasina guzeldir ama, sessizligi ve dinlendiriciligiyle bir sure sonra mayismaya sebep olur. 2 gun kadar burada kalmak ve gezilecek yerleri tamamlamak kafidir.
 • abu simbel'e gitmek istediğinizde mecburen konakladığınız güney mısır kenti. metrekare'ye düşen çocuk sayısı bi hayli fazla, kentin en merkezi meydanında kiralanan at ve eşşeklerin yarattığı karmaşada görmeye değer.
 • misir'in en güneyinde yer alan abu simbel'e gitmek icin aktarma yaptiginiz yerlesim bolgesi. ülkenin en önemli barajı da burada yer alıyor. assuan barajı, nil'in taşmasını önlediği için hayati öneme sahip. assuan'da nehir ve çöl birbirine çok yaklaşıyor, çölden bir avuç kum alıp nehre atabilirsiniz. ülkenin bu güney bölgesinde yaşayanların teni çok daha koyu. hemen yakininda bulunan nubye koylerinde siyahi irktan kuzey afrikalilar yasiyor.