şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle silisyum bir elementtir. silikon ise bir bileşik... bunu bilmek gerekli, sulh anlamında diyalog için cevap alamayınca böylesi gömme operasyonları gerekiyor sanırım.

  dünya'da yeteri kadar altın, titanyum veya paladyum bulabilecek olan kişinin itiraz edeceği bir durum.

  gezegenimizdeki ağır metallerin (demir, alüminyum, nikel vs) çoğunun çekirdeğe çökmüş olduğu için yeterince zengin biçimde bulunamadığı, ama asteroidlerde bu metallerin çok rahat ulaşılabilecek düzeyde bulunduğunu bilmeyenlerce yadırganabilir.

  oysa, basitçe 10 km çapındaki bir asteroidin işlenmesi (ucuza işleme yolu bulunduğu sürece), yeryüzünde devasa madenler kurarak yapıcak bir maden çalışmasından çok daha rahat ve gelişecek teknolojiye göre ucuza gerçekleşecek.

  bu bağlama, şu yazıda dile getirilen konunun dev şirketlerin iştahını kabartmasına ve şimdiden milyar dolarlık projelerin ortaya konulmasına şaşmamak gerekli.
 • robot gemilerle asteroitlerdeki nadir ve kıymetli metalleri çıkarmak ve uzaydaki en kıymetli maddelerden olan suyu toplamak her ne kadar bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir fikir gibi görünse de, bir grup işadamı bu fikri hayata geçirmek için çalışmalara başladı. eski bir astronot olan tom jones projenin danışmanlığını yürütüyor. google’n patronları larry page ile eric schmidt ve film yapımcısı james cameron’un da kurucuları ve destekçileri arasında olduğu planetary resources ınc. uzayın zenginliklerini 10 yıl içerisinde yerküreye taşımayı hedefliyor. projenin en önemli ayaklarından biri dünya’ya yakın asteroitlerdeki suyu toplamak. su hem hidrojen ve oksijene ayrılıp yakıt olarak kullanılarak milyonlarca hatta belki milyarlarca dolarlık projenin maliyetini düşürecek, hem de uzayda yiyecek yetiştirebilmek için kullanılacak. dünya’nın yakınından her sene 1500 civarında asteroit geçiyor ve şirket öncelikli hedeflerini bu asteroitler arasından seçmek istiyor. madenleri çıkarmanın, zayıf bir çekimle birbirine bağlanmış kayalardan oluşan asteroitlerde çok zor olmaması bekleniyor. uzmanlar bu projenin kârlılığı konusunda şüphelerini dile getiriyor. fakat aynı girişimci grubun daha önce insanlara uzay seyahati pazarladığını unutmamak gerekiyor. projenin iki sene içinde uygun asteroitleri seçmek için gerekli teleskopların uzaya gönderilmesiyle başlaması bekleniyor. şirket ilk uzay istasyonlarını 2020 yılında faaliyete geçirmeyi umuyor.

  -murat yıldırım
 • 10 sene icinde yapacaklarmis yarraklara bak hele ucan arabalari bekliyoz biz hala? keske gorsem.
 • asteroid kuşağında bulunan madene ilk el atacak olan ülkenin dünyanın yeni lideri olacağı gerçeği.
 • yakın geleceğin (önümüzdeki 20-50 yıl) altına hücumu olarak görülüyor.

  birçok firma şimdiden asteroid madenciliği için çalışmalara başlamış durumda. ciddi bir sektör haline geleceği hemen hemen kesin gibi, çünkü dev firmalar için büyük kazançlar vadediyor. şurada işin teknik yönü ve niçin bu kadar önemli olduğu anlatılıyor.

  elbette bu işin bir de hem yerel, hem de uluslararası "hukuki" yönü var ki, o da burada işleniyor.
 • nasanın kurulma amacıdır.
 • en çok 5-10 yıl içinde dünyanın en önemli endüstrilerinden biri olacak. bir futbol sahası büyüklüğünün yarısı kadar bir asteroidde bile 25-50 milyar dolar değerinde maden çıkarılacağı düşünülüyor. sanayinin değeri trilyon dolarları bulacak. bu iş için yatırım yapan şirketler var. dış uzay anlaşmasına göre gökyüzü cisimleri insanlığın ortak malı. ancak abd yasasını geçirdi. bunlar insanlığın ortak malı olmasına rağmen gidip maden arayabilirsin, bulursan senindir dedi. ikinci ülke lüksemburg oldu. bu yıl yaptığı bir yasayla abd'li uzay şirketlerini ülkeye çekmeye çalışıyor. asteroitlerden bulunacak bazı değerli taşlar arzı artırarak dünyada var olanların değerini düşürecek. ancak dünyanın altından çıkanların değerinin gün geçtikçe düşmesi normaldir. bu iş sadece dünyada kullanılacak madenler için yapılmıyor. özellikle insanın uzaydaki yolculuğunda gerekli suyun, enerjinin ve uzayda yerleşim için çeşitli yapı malzemelerinin sağlanması için de madencilik önemli. trilyonlarca dolarlık bir pazardan pay almak gönül ister ki türkiye'nin de hedefi olsun. ama şimdilik bir şey olacak gibi görünmüyor.
 • bu yıl asteroit madenciliği hakkında türkiye'deki en önemli ve kapsamlı çalıştay, kozmik anafor'un desteği ve türkiye uzay ajansı başkanı serdar hüseyin yıldırım'ın katılımıyla ege üniversitesi'nde gerçekleştirilecek.

  çalıştay, herkese açık ve ücretsiz. katılım için detaylı bilgi buradan alınabilir:

  https://www.kozmikanafor.com/…eor-bilimi-calistayi/
 • (bkz: ciftlik bank)
 • mesleğe en büyük teşvik kriptonite ve adamentium sayesinde olucak heralde.**
  edit: yıldızlar eklendi