şükela:  tümü | bugün
 • biyolojinin, gezegenlerdeki hayatın keşfi ve incelenmesiyle ilgili bir kolu.
 • ing. astrobiology, exobiology veya xenobiology
  olarak geçmektedir. biyoloji, jeoloji ve astronominin görüşlerinin birleşmesi ile dünya dışı yaşamın* olup olmadığını ve eğer varsa kaynağını, dağılımını ve evrimini nasıl olduğunu sorgular. bunun en güzel uygulamalarından birinide seti yapmakta.
 • galaksimizde ve ötesindeki evren mekanlarında moleküler düzeyde de olsa zeki yaşam izleri bulmaya çalışan ve en az bir din kadar mistik özelliği olan çiçeği burnunda genç bir bilim dalı.

  türkiye'de çocukların, "büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna "astrobiyolog olacam" diye cevap verme olasılığı ile aynı olasılıktaki "uzay boşluğunda yaşam izleri bulma" peşindeki bilim dalı.

  astrobiyolog olacakların meslek yemini "fermi paradoksuna inanmayacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim" cümlesi ile bitmeli ki güneş sistemimizin dışına çıkabilecek 'gazı' bulabilsinler.aksi taktirde saatte 50 bin 80 bin hızlarla ancak cassiniyle saturne kadar gidebiliriz.
 • nasa'nın kuyruklu yıldızda amino asit bulması gibi sonuçları doğuran bilim dalı.
 • bu bilim dali uzayda hayat var mi sorusuna yanit aramaz, bu astronomlarin isidir, hayat oldugu veya bir zamanlar hayat oldugu dusunulen izlerin incelenmesi, uzayda hayatin nerelerde ve ne kosullarda olmaasinin mumkun oldugu, dunyadakine benzer bir hayat formu disinda baska ne tur farkli hayatlar olabilecegi(karbon yerine silikon temelli bir canli formu yada uzayin soguk bolumlerindeki volkanik aktivite cevresinde gelismis, enerjisini buradan alan formlar gibi vs) ve tum bunlarin yaninda, dunyadan goturulen bir canlinin hangi kosullarda ne amacla yetistirilebilecegi gibi konularla ilgilenir. ornegin mars'a bir cesit yosun goturelim de gunes enerjisini alsin, bize oksijen uretsin, yirmi yil sonra geldigimizde mars atmosferini soluyabilelim gibi fikirler astrobiyologlarin isidir.
 • fizik, kimya, astronomi, biyoloji, molekuler biyoloji, ekoloji, jeoloji ve planetoloji** gibi cesitli dallara kadar uzayan bilim dali. hakkinda "disiplinlerarası bilimlerin aga babalarindan biridir" denilebilir.

  "astrobiyolog olmak icin ne okumak gerek?" diye soran genc bunyeleri, bunlarin hepsini tek seferde sayip korkutmamak gerek. alistira alistira soyleyin. (zaten hepsini okuyacak manasina gelmiyor ya, neyse)
 • astrobiyoloji multi disipliner bir alan olup, özellikle evrende yaşamın ortaya çıkmasını ve evrimini sağlayan jeokimyasal ve biyokimyasal etken ve süreçleri konu alır; bir başka deyişle, evrende biyolojik kökenin, evrimin, dağılımın ve canlıların geleceğinin incelenmesidir. astrobiyolojinin bu tanımı, doğal olarak, yaşamın, yeryüzünde ortaya çıktığı gibi, güneş sistemimiz içinde veya dışında bulunan başka yerlerde, başka gezegenlerde de ortaya çıkmış olabileceği kabulünü içerir. (1) fakat bu tanım bile astrobiyolojiyi açıklamaya yetmeyecektir. çünkü henüz ne modern biyolojinin nede diğer bilimlerin içeriğinde barındırabileceği bilimsel gizemlerin son noktasını kestiremiyoruz. üstelik elimizde evrensel bir canlılık tanımı da bulunmuyor. gerçi biyolojik açıdan tam anlamıyla tatmin edici bir canlılık tanımının olmadığı da bir gerçek. dolayısıyla astrobiyoloji yalnızca dünya dışı yaşam arayışında olan bir bilim dalı olarak tasvir etmek pek doğru bir yaklaşım olmaz. astrobiyolojik çalışmalar sırasında elde edilecek bulguların başta biyoloji olmak üzere, tüm pozitif bilimlere yapacağı katkı devrimsel nitelikte olacaktır. keza insanlık tarihinin en büyük keşiflerinden biri (bana göre en büyüğü) bu alanda yapılacaktır.

  (1)vikipedi

  birde bu alan üzerine güzel bilgiler veren türkçe twitter adresiastrobiyolojitr