şükela:  tümü | bugün
 • memleketi ordu’nun ulubey ilçesinde yaklasik 1 trilyon eski tl harcayarak gözlemevi kuran, zürih’teki resmî bir rasathaneye de üye olan asil ismi cumaittin turap olan kisi.
  gozlemevinde, parcalarini rusya'daki eskicilerden topladigini iddia ettigi teleskopun yaninda irili ufakli cok sayida teleskop da gozlemevi arazisinin yakinlarina kurdugu turistik tesiste turk turizminin hizmetindedir.
  tum turk amator astronomlar tarafindan kendi buldugunu iddia ettigi ataturk takim yildizinin yanina diger gok cisimlerini eklemesi dilenen uzay girisimcisi.

  ilgili haberler icin:
  http://www.aksam.com.tr/…/karadeniz/karadeniz1.html
  http://www.kenthaber.com/…ubey/hayirsever_1153.aspx
  http://www.milliyet.com.tr/…/cumartesi/axcum01.html
 • 29 mart 2006 gunes tutulmasinda ordulu ogrencilere verdigi hizmetin kareleri ntvnin asagidaki adresinde gorulebilecek astronomi gonullusu.

  http://www.ntvmsnbc.com/…utulmasi2006/slideshow.asp

  **
 • isviçre'ye döneceğini açıklamış.

  http://www.radikal.com.tr/…31.03.2010&categoryid=79

  memleketine yararlı olmaya çalışan ama maalesef bu konuda profesyonellerden (bildiğim kadarıyla) yardım almayan birisi. birkaç yıl önce (hangisi olduğunu hatırlamadığım) bir astronomi konferansında gözemlemevini tanıtmıştı. ilk orda haberdar oldum bu adamdan. havaların sürekli kapalı olmasından şikayet ediyordu. "neden karadeniz'e kurdun arkadaş, orası buluttan geçilmez ki" denildiğinde de memleketine yakın olmak istemesi gibi bir sebep söylemişti. kendi yatırımınla yapınca normal böyle bir istek ancak her yere de gözlemevi kurulmaz ki. keşke teleskop sayısını biraz daha az tutup planetarium tarzı bir yatırıma girişseymiş. emin olun türkiye'de tam anlamıyla bir ilk olurdu (o tarihte) ve civar okulları çok daha rahat tavlardı.

  yine de elinden tutulması gerekirdi bu adamın...
 • 12 yıl önce açılan ve son 5 yıldır atıl vaziyette bulunan gözlem evidir . reklamı yapılmalıdır. bu imkanın ilkokullara, liselere ve üniversitelere ulaştırılmasına önayak olunmalıdır.

  --- spoiler ---

  6 yaşında izlediği ay tutulması sonucu başlayan uzay merakı hobiye dönüşen 72 yaşındaki cumaittin turap, 12 yıl önce köyünde kurduğu gözlemevinin ilgisizlik nedeniyle atıl kaldığını söyledi. turap, "isviçre'den getirdiğim özel teleskoplarla bugünün parasıyla 600 bin tl'ye gözlem evi kurdum ancak manevi olarak ilgisizlikten üzülüyorum. 5 yıldır atıl vaziyette kapalı, sahip çıkan olmazsa açmayı düşünmüyorum" dedi.

  ordu'nun ulubey ilçesinde yaşayan cumaittin turap, 6 yaşında izlediği bir ay tutulması sonucu uzay merakını hobiye dönüştürdü. 1969 yılında türkiye'den isviçre'ye çalışmaya giden, teleskoplarla yakından ilgilenen cumaittin turap, 1994 yılında türkiye'ye dönünce yanında getirdiği teleskoplarla ilçeye bağlı sayacabaşı'nda köyüne gözlem evi kurdu. astro cumali uzay gözlem evi adını verdiği, türkiye'nin köyde kurulan kişiye özel ilk gözlem evi olan, 12 yıl önce açılan gözlem evinin ilgisizlik nedeniyle 5 yıldır atıl vaziyette olduğunu belirten cumaittin turap, "isviçre'den özel getirdiğim teleskoplarla kendi memleketimde kurduğum gözlem evim malesef ilgisizlik nedeniyle 5 yıldır atıl vaziyette. burası bugünün parasıyla yaklaşık 600 bin tl'ye mal oldu. her şeyimi buraya harcadım. ilgisizlikten üzülüyorum. teleskopları satın almak isteyenler var ancak satmıyorum. öğrenciler ve öğretmenler gelip uzay merakıyla ilgili tüm bilgileri buradan bakabilir. valilik, milli eğitim ve üniversiteden böyle bir talep gelirse gözlemevini açacağım. aksine sahip çıkan olmazsa açmayı düşünmüyorum" dedi.
  --- spoiler ---

  not: ayrıca yeni başlık açacaktım ancak bu başlığı gördüm. mümkünse başlığın "astro cumali uzay gözlem evi" olarak değiştirilmesi güzel olur.