şükela:  tümü | bugün
55 entry daha
  • once bi kitap okudum. her seyi biliyorum gibi geldi.
    sonnra bi kitap daha okudum. bilmedigim cok sey var gibi geldi.
    sonra bi kitap daha okudum. hicbir sey bilmedigimi anladım.

siz bir kitap okuyup her seyi biliyorum sanan tayfasınız cicisler.
    astroloji vardır. o yıldızlar, gezegenler karakterinizi, hatta tipinizi bile etkiler.
  • bu alan benim ilgimi çekmiyor, ama astrolojiyle ilgilenmeyi "insanın anlam arayışı" kapsamında değerlendiriyorum ve ilgilenenlere sıfatlar yakıştırmayı istemiyorum...
  • şöyle bir şey var üstte : (bkz: #117191323)

yalnız bir iki süslü laf edip astroloji vardır demekle olmuyor. ben de hiçbir şey bilmediğini söyleyenlerdenim. varsa astoloji hakkında kabul görmüş makale, bilimsel çalışma söyleyin biz de öğrenelim. en kötü istatistiksel çalışmaya bile razıyım yıldızlar, gezegenler belli pozisyonları belli, milyarlarca insan var yani araştırma alanı çok geniş.
    tam tersine bu tip söylemler her şeyi bildiğini sananların söylemleri. sözde biliminizle üstü kapalı olarak bilimi kötülemeyin. varsa bir durum açıklayın kanıtlayın o öyle değil deyip hiçbir açıklama yapmamak kendinizi üstün konumlandırmaktan başka bir şey değil
  • ben en çok "kova çağı bilim, ilim ve aklın çağı olacak, yobaz cahillerden kurtulacağız " diye sevinenlere güldüm. ciddi olmadıklarını düşünüyorum ciddi miydiniz?
  • astroloji bilim degildir bunda bi anlasalim.
    bilimselmis gibi gorunen seylerle suslu bir inanc sistemidir.
    (detayli ve neden bilimsel olmadigina dair bilimsel bilgi isteyenler su podcast i dinleyebilir.
    https://yalansavar.org/…stroloji-zodyak-ve-burclar/)

nasil ki hristiyan birine gidip “olm baba ogul ve kutsal ruh nedir ya cok sacma” gibi laflar etmiyorsam, durduk yere astrolojiye inananlara da laf etmem.

ha bazen sohbet sirasinda astrolojiyle ilgili bilgileri birer fact gibi dayatmaya calisirlarsa orada mudahil olurum.

bana gore insanlarin bir seylere inanma ihtiyacindan ortaya cikmis bir durum, bunun uzerinden insanlar baya guzel de somuruluyor, astrologlar vs. arz talep meselesi tabi.
  • burçlar tamamen uydurma şeylerdir.

bunu ancak fizyoloji ile açıklayabiliriz. aynı coğrafyada ve aynı aylarda doğmuş olan insanların ortak özellikler taşıması olağan ve beklenilebilir bir şeydir. o aylarda yediğiniz yemeklerden tutun da, o dönemde yetişen ve tüketilen meyvelerin ve sebzelerin, hava ikliminin bile anne karnında aynı dönemlerde doğan bebeklere hormonel benzerlikler sağlamada etkisi olabilir. ancak bunu sizlerden milyonlarca kilometre uzakta kendi hallerinde hareket eden gezegen ve yıldızların sahip olduğu pozisyonlarının belirlediğine inanmak başlı başına bir cehalettir, aptallıktır.

hele ki, işsiz ve atanamayan felsefe dersi öğretmenlerinin gece içip içip sarhoşken dergilerde, gazete köeşelerinde, internette yazdığı burç yorumlarına inananlar daha da aptallardır.

düzenleme : imla
  • taşvandan niyet çekmek olan işin özeti jupiter girince işin içine oluyor sana astro bilim.

insanları zevkleri,inandıkları için belirli kalıplara sokmak daha büyük cahillik, bu da ayrı konu.
  • cahil değil tamamen insan olmasından kaynaklıdır.
    astroloji bir bilim değildir, ortaya koydukları sahtedir. hiçbir kanıtı desteği ispatı yoktur. tamamen hurafedir.
    buna inanan insanlar kendilerini sürüden ayrı hissetme yani özel hissetme ihityaçlarından dolayı inanmaktadır.
    örneğin bir retro olacak, şu olacak dendiği zaman bu kişi hayatındaki sorunlarını retroya bağlayarak kendini özel hissetmekte ya da basak burcuysa basak burçları titiz - hijyenik olur kalıbı ona söylendiği zaman kendini yine sürüden ayrı hissetmektedir.
    astroloji, psikolojik olarak egolarını doyurmaya ihtyacı olan insanların, bu açıklarını kapatmaya yarar.
    başka bir insan da astroloji ile değil örneğin fenerbahce holiganizmi ile bu tarafını kapatmaktadır. hiçbir farkı yoktur.
  • burç muhabbeti yapanların yüzde doksanı muhabbet olsun diye yapıyor. geri kalan yüzde on şuursuz da buraya gelip ''astroloji var'' yazıyor. ha şimdi derseniz ki bu oranlar nereden çıktı. bu oranlar "var" biliyorum.
  • ulan tam saçmalık diyeceğim şu balık burçlarını görüyorum nasıl oluyor bu diyorum!!
229 entry daha