şükela:  tümü | bugün
  • muazzam bir sandbox uzay oyununa benzemekte. henüz early access için bile çıkış tarihi verilmemiş.

2016 içerisinde early access çıktıktan sonra 1-2 yıl içerisinde tam versiyona geçmesi planlanıyormuş.

buyrun fragmanı da burada.
  • aralık 2016'da steam, xbox one ve windows 10 store da çıkacağı söylenen, güzel low poly grafiklere sahip, ciddi anlamda craft imkanı veren, sandbox tarzı gezegen/evren keşfetmece oyunu. araç/bina üretimi/kullanımı ve multiplayer desteği ile önceki hayal kırıklıklarına (bkz: nms) çare olabilir, takipteyiz.

https://www.youtube.com/watch?v=d6e-egqagq4

bu da web sitesi;

http://astroneer.space/

edit: oyunda hepsinden biraz var; minecraft, colonization ya da planetbase, space engineers harmanı gibi.
  • oyundaki amacı anlamadım. bir yazar aydınlatırsa sevinirim. ona göre alacağım.
  • 16 aralık 2016 tarihinde steam üzerinden erken erişime açılacak olan uzay temalı sandbox oyun. takipteyiz, umarım hayal kırıklığı olmaz.

oyunda bir amaç arayanlar sandbox game terimine bakarak aydınlanabilir.
  • bugün itibariyle 32.50 liradan satışına başlanmış olan erken erişim oyunu. şu an için yorumlar olumlu görünüyor. yılbaşı indiriminde ufaktan bir indirim görürse yeme de yanında yat.
  • az önce aldım ve birazdan başlıyorum. inceleme olarak editleyeceğim burayı.

evet edit zamanı..

oyuna saat 13:00'da başladım. 1 saat kadar önce çıktım.yani yaklaşık 12 saat oynamışım.

öncelikle, oyun tamamen crafting ve keşfetme üzerine kurulu. minecraft oynayanlar için (30 yaşıma geliyorum hala arada oynarım. güzel oyun bence) alışması hiç zor değil. no man's sky denen balonun ekmeğini böyle 30 liralık bir oyunun yemesi beni çok mutlu etti. en azından adam kazıklamıyorlar ve vaat edilen şeyleri oyunda rahat rahat görüyoruz. ne fazla ne eksik.

inceleme yazısı yazdığım için tavsiye vermiyorum şimdilik şunu yapın bunu yapın diye.

tek tek gidelim.

grafikler

belirli geometrik şekillerle oluşturulmuş gezegenler var. sadece renkleri farklı. onun dışında gayet oynanabilir grafiklere sahip. ancak belirtmek gerekir ki, zamanla fps düşüşü yaşamaya başladım. 60 ile başladığım oyun, günün sonunda 35 fps'lere kadar indi. (gtx 760 oc)

oynanabilirlik

eğer keşfetmeyi ve sonu olmayan bir evrende kaybolmayı seviyorsanız kesinlikle oynanabilir bir oyun. beni en son ekrana bu kadar uzun süre kitleyen oyun, geçen ay çıkan planet coaster oyunuydu. ondan önce ise factorio olmuştu. oyunda mantığınıza yatan her şeyi yapabiliyorsunuz. ıvır zıvır craftlar ile uğraşmıyorsunuz. yok o bunun motoru, şu buna olmaz vs. gibi dertler yok. ama kesinlikle doyurucu bir sistem var. hatta adı craft değil. yani şimdilik, şununla bunu birleştir bu olsun olayını yaşamadım.

oyuna minik bir mekik içinde başlıyorsunuz. bu mekik size oksijen sağlıyor ve hızlı bir şekilde kendinize oksijen ağı örüyorsunuz. bu ağ sayesinde, sanal bir kablo ile hatta bağlanıp oksijen alıyorsunuz. ve bunun için sadece yakınında olmanız yeterli.

bir diğer etken ise power. power, kendi silahınızı ve araçları (sadece araba ve truck) beslemek için kullanılan hede. silahınız bekledikçe şarj oluyor ama arabalara sürekli takviye yapmanız gerekli. bunun da yolunu güneş panelleri ve bataryalar ile çözebilirsiniz. çok fazla detaya inmek istemiyorum çünkü oyun keşfettikçe güzel. biraz spoiler gibi olacağından korkuyorum.

oyunda monster diye bir şey görmedim şimdilik. sadece sabit duran ve yeşil duman salan şeyler var. duman üzerinize doğru gelmeye başlayınca dumandan kaçtıkça dağıldığını göreceksiniz zaten.

bu arada söylemeliyim ki, 12 saate yakın oyun süremde henüz 1 gezegen (ilk geldiğim yer) keşfettim. başka gezegenlere gittim ama sadece denemek için. sonra hemen kendi gezegenime geldim kaybolma korkusundan. yine çok güzel sürprizler yaşadım o anlarda (yer çekimi farklılığı vs. gibi).

ben kolay kolay oyun beğenmem. her zaman kusur bulurum. bu oyunda bulduğum tek kusur, çok fazla bug ve glitch var şimdilik. şimdilik diyorum çünkü oyun henüz geliştirme sürecinde ve biz oyunculardan da fikir tavsiyelerini alıyorlar steam üzerinden. sanırım 1-1,5 yıl içinde oyun tam sürüme ancak kavuşur. ama kesinlikle bu bug ve glitchler oynanabilirliği engellemiyor. tüm süre boyunca 2 kere çok kötü glitch (harita dışına düşüp öldüm) ve 1 bug (oyundan attı) oldu. ancak hiç sorun etmedim çünkü zaten her arabaya, mekiğe vs. bindiğinizde oyun otomatik olarak kaydediyor kendini.

bu arada oyun co - op olarak oynanıyor ve beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri de o. bir arkadaşım var sözlükten, umarım kendisi de alacak ve co - op oynamaya başlayacağız 1-2 güne kadar. (buradan kendisine sesleniyorum. sevgili rl ortağım) onun da detaylarını ayrı bir entry olarak eklerim buraya.

çok fazla spoiler vermemek için detaya inemedim çünkü ben keşfederek oynamayı seviyorum bu tarz oyunları. şu element ile şunu oraya koy şu olsun filan diye okuduğum zaman oyundan soğuyorum.

özetlemek gerekirse, oyun 30 lirayı sonuna kadar hak ediyor. no mans sky ne kadar 5 lirayı bile hak etmiyor ise, bu oyun o kadar 30 lirayı hak ediyor. hatta 80 lira bile olsa bence alınır oynanır bir oyun. dediğim gibi minecraft tarzı oyunları seviyorsanız, bu oyuna bayılacaksınız. eğer bol zamanınız var ise tavsiye ediyorum. çünkü hayattan koparacak cinsten oyunlardan biri..

okuduğunuz için teşekkür ederim. iyi oyunlar.
  • uzun bir süredir takip ettiğim bu oyun için bir süredir iyice sabırsızlanıyordum, hele de nms faciasından sonra bir umut oldu benim için. bi ümit kış indirimlerini bekledik fakat olmadı, olsun. dün steam üzerinden aldım oyunu.
    8 saat olmuş henüz, belki oyun üzerine konuşmak için biraz erken ama 8 saat boyunca başından kalkamadım, fakat şu an için oyunun sonuna geldim sanırım. yapacak daha fazla bir şey bulamıyorum. pre-alfa oyun olmasından dolayı sanırım bu durum biraz anlayışla karşılanabilir fakat bu açığı kapatmak için oyunun önünde biraz uzun bir yol var gibi görünüyor. spoiler tadı vermemek için çok ayrıntıya kaçmayacağım fakat araçlar, madenler, aletler ve modüller biraz daha çeşitlendirilse tadından yenmeyecek bir oyun olacak gibi. oyun geliştiricilerine de bu düşüncelerimi iletmeyi düşünüyorum, umarım dikkate alırlar.
    özet olarak güzel oyun, hoş oyun, space engineer's + minecraft tadı veriyor, craftinge biraz yüklenirlerse early access bitiminde çok tatlı bir kıvama gelebilir oyun, o yönüyle umut vadediyor.
    son olarak, içinden geçtiğimiz şu kötü günlerde biraz olsun kafa dağıtmak isteyen suserler olursa, co-op oynamak için yeşillendirebilirler.
  • no man's sky faciasından sonra aynı türde umut olabilecek oyunlardan bir diğeri. bir diğeri için (bkz: osiris new dawn)

oyun sandbox ve şu anlık hikaye modu yapmak gibi bir hedefi yokmuş yapımcıların. yine de keşif, crafting, survival türü oyun sevenler için çok önemli değil tabi bu.

aslında almayı düşünüyodum indirim beklemeden ama tekrar ediciliği beni biraz alıkoydu o yüzden biraz daha beklemeye karar verdim sanırım. osiris de dahil olmak üzere ne olduğunu bilmiyorum ama bu oyunlarda bişey eksikmiş gibi geliyo bana. tamam gezegenler procedurally generated ama bu belli spritelerın random şekilde seçilip gezegen oluşturulması sanki yetersiz geliyo gibi. nasıl bir değişiklik yapılabilir bu tarz oyunlarda bilemiyorum ama bir kısır döngü ve tekrarlama kesinlikle var. belki de gerçek hayatta da uzayı keşfetmek eğlenceli değildir.

yapımcıların dediğine göre steam workshop'a önem veriyolarmış ve bu alanda çalışacaklarmış. belki de workshop'ta çıkan işlere bakıp oyuna ne kattığına göre alıp almamaya karar verilebilir.
  • resmen müptelası olduğum oyun. bıraksalar saatlerce o gezegen senin bu gezegen benim dolaşmaya çıkacağım. çok beğendim ya.
  • survival, resource management, crafting ve exploration öğelerini içinde barındıran, muhteşem soundtracklere sahip olan, early access sandbox space simulation oyunu. low poly olması ayrı tatlı.

development ekibi* yaldır yaldır çalışıyor, roadmap 'leri de belli. şu an için sandbox keyfini çıkarabilirsiniz ancak oynama motivasyonu yaratmaları şart. bir süre sonra kral olup pratik olarak ölümsüz olabiliyorsunuz. keşfet keşfet nereye kadar.

geleceği çok parlak bir oyun. siz de 30 tl 'ye steam den satın alıp bir indie geliştiriciye destek olabilirsiniz. indie geliştiriciler aç. indie geliştiriciler yalnız.