şükela:  tümü | bugün
 • clock cleaners sanırım bu saat kulesinde geçer.
 • saatteki iskelet figuru ölümü simgeler ve saat basi cani calarak ölümün her an gelecegini belirtir. yanindaki osmanli yenicerisi figuru de sehveti simgeler. karsisinda iki figur daha vardir. bunlardan biri elinde para kesesini tutan yahudidir ve cimriligi simgeler. digeride kibiri simgeleyen bir figurdur. bu iki figur ölüm cani caldikca kafasini saga sola sallayarak 'hayir' derler..
 • dikkatle bakıldığı takdirde görebileceklere, bir an'a bir ömür sığdır(ıl)abileceğini ispat eden saattir, nam-ı diğer orloj. her şehirde en az bir tane olduğu rivayet edilir.
 • fiyat açısından değerlendirildiğinde;
  (bkz: cabestan)
 • astronomik saatin iki yanında, ikişer tane kuklamsı heykelcik var. elinde ayna tutan kibirli, altın kesesi tutan cimri, zevki ve sefayı temsil eden osmanlı ve iskeletor.

  akşam 9'a kadar her saat başında başlayan şov iskeletin elindeki ipi çekmesiyle başlıyor. kafasını evet öleceksiniz anlamında aşağı yukarı sallayan iskelet ve hayır diyerek sağa sola sallayan diğer üçü, herşeyin geçici olduğunu, paranın, güzelliğin ve gücün ne kadar çok olursa olsun baki kalmayacağını vurguluyor. şov sırasında 12 havari heykelleri saatin yukarısında bulunan pencereden geçiş yapıyor. gösteri horozun ötmesiyle sona eriyor.

  aslında bir kez bu şovu seyrettikten sonra saate bakmaktansa, biraz daha uzakta durup heyecanla bekleyen, hayranlıkla izleyen ve sonrasında alkışlayan mutlu kalabalığı izlemek daha eğlenceli.

  bu saat kulesinin tepesinden prag'ı seyredebilir ve kostümler giyip fotoğraf çektirebilirsiniz.
 • prag'da görebileceğiniz en görkemli ve gizemli yapı. şehrin simgesi. prag ve çek cumhuriyeti hakkında süpeeer bir blog, mutlaka bir göz atın http://www.gumuspusula.com/?p=783
 • tam karşısındaki kilisede yatan astronomundan, önünde durup siir yazmış şaire: http://www.acikbilim.com/…rimciler-icin-parlar.html
 • gezip gördüğünüzde
  hele pragda olanını saat aşırı 3,5 yaşındaki oğlunuzla seyrettiğinizde
  saatin etrafında beliren -sözde- korkunç objeleri gördüğünde " haaayatth laaayn benim adım ustura kemal laayn"
  diye tepki veren 3,5 yaşındaki oğlunuzla seyrettiğinizde anlatılmasor güç duygular yaratan saat.

  bir de hikayesi var yapan şahıs kendini çarkların arasına artmış filan.

  vay canına.
 • dünyanın en mal şeyi bile olsa, iyi pazarladığınız taktirde inanılmaz turist çekebileceğinizi gösteren saat. yok gökcisimlerini de gösteriyormuş da, yok o kafayı sağa sola sallıyormuş, o ipini çekiyormuş. kimse bahsetmemiş, bu oyuncaklar bir iki kıpraştıktan ve denizli horozu öttükten sonra saat kulesinin (ve galiba prag'daki diğer kulelerin de) tepesinden abinin biri trompet çalıyor ve alttaki kalabalığı selamlıyor.

  ben gitsem her saat başı kulenin tepesinde sesli osursam, bunu da hava kirliliği ve bunun atmosferde yarattığı olumsuz değişimlere bağlayan bir hikaye yazsam hem ben hem de memleket ihya olur, ciddi ciddi düşünüyorum bunu.

  bu arada boktan saat kulesinin tepesine çıkıp da, kıç kadar yerden 200 kişiyle birlikte (merdivenlerin en üst kısmı tek yönlü, yeşil / kırmızı ışık koymuş adamlar geçişi ayarlamak için) prag manzarası görmek hatta bunun için para vermek apayrı bir olay.
 • ben gördüğüme inanırım diyenler için :

  http://www.youtube.com/watch?v=82-zo_hfcce

  dinlemek sıkıcı,
  seyretmek istiyorum diyenler 2.nci dakikadan sonra bakabilir.

  özet vermek gerekirse : guguklu saatin çok gelişmişi
hesabın var mı? giriş yap