şükela:  tümü | bugün
  • çoğunlukla olamayan çocuktur. senin benim gibi doğar, ergenliğe girer, ölür.
  • kimi zaman yetişkinleri gülümseten, yetişmemiş çocuk hayalidir.

ilkokul sınıf öğretmenimiz hepimize teker teker gelecekte hangi mesleği yapacağımızı sorar, dubara 68 kişilik sınıfta sıranın kendisine gelmeyeceğinden korkarak hemen parmak kaldırıp ayağa zıplar:

örtmen: sen ne olacaksın bakalım dubara?
    dubara: astronot olacağım!!!
    ö: nasıl olacaksın peki?
    d: şöyle! şimdi ben bu okulu birincilikle bitireceğim. sonra anadolu lisesi sınavını kazanacağım (o zamanlar böyle bir sınav vardı). orayı da en birinci bitirdim mi zaten beni üniversiteye alırlar. ama ben üniversiteye amerika'da gideceğim. orada bunun okulu varmış, dün televizyonda gördüm. kılıç da veriyorlarmış (starwars izlemiş çocuk kafası). sonra rokete binip uzaya gideceğim.
    ö: çok güzel!!! (ağzı açık, gülümsüyor.)
    d: her gece ay'ı izliyorum örtmenim. çok sevdim ben orayı.

neden güldüğünü şimdi anlıyorum.
  • astronot olmayı düşlerken, mühendis olur bu*
  • tertemiz ve masum çocuğun kurduğu hayallerden biridir astronot olmak. o yüzden kendine göre gerçekten güzel nedenlerle astronot olmak ister. ancak bu güzelim evladımız aradan geçen yılların ardından önce sbs sonra ygs/lys'nin adını duyunca, geçmişe yönelik güzel tebessümlerle o zamanki hayallerine bakar ve "çok ütopikmiş" der ancak hem ütopiktir hem değildir. ancak sistemin vidalarından biri olarak 2 yönlü bakamamıştır.
  • ergenliğe kadarki ve ergenlik dönemini kronolojik olarak şöyle özetleyebiliriz;
    1-tübitak yayını bol resimli gezegen kitapları okur, resimlere bakar
    2-uzay, uzay gemisi, aksiyon keywordlerine sahip birkaç film izler
    3-uzay üssü temalı lego systemlardan 2-3 set edinir
    4-meteor ve uzak evren temalı discovery channel belgeselleri takip eder
    5-ortaokulda astronot olamayacağını anlar, bari teleskoptan bakayım düşüncesiyle fizik/astronomiye kayar
    6-lisede fizik/astronomi okursa hergün simit ve çayla besleneceğini anlar, random mühendislik/tıp düşünmeye başlar

sonrasında ise ilk 4 maddede sıralanan şeylerle tekrardan karşılaşınca bol bol iç geçirir, projesini çizmeye devam eder.

daha fazla bilgi için; (bkz: tek çocuk olmak).
  • sonuna kadar desteklediğim çocuktur. gidip orda kendine daha temiz bir dünya kurmasını, hatta diğer tüm çocukları da almasını öneriyorum. dünyada yaşayıp mutsuz olacağına gitsin kendine temiz bir sayfa açsın oralarda.
  • yeğenimdir. evet, bizzat. kendisi henüz sekiz yaşındadır ve kız çocuğudur, ve fakat astronot olmak istemektedir. bu düşünce aklına nereden kazınmıştır, bunu nereden duymuştur bilemiyorum maalesef. astronot olmayı düşlemesi bile çok güzel bir şey ama bence; her ne kadar annesi* "hayır! doktor olacaksın! ne yapacaksın astronot olup?!" deyip dursa da ben ona destek verdim, destek veriyorum, destek vereceğim. (bkz: bu da böyle bir anımdı)
  • sessiz sakin "astronot olmak istemek"le kalmayan; 23 nisan'da esra ceyhan'la adan zye isimli dandik programa cikip bu istedigini cumle aleme duyuran cocuktur da ayni zamanda. sonradan cok aci cekmistir.
  • uzayı öyle pat diye uçup gezemese de zamanla keşfedecek olan çocuktur.