şükela:  tümü | bugün
 • üstedit: satürn kadar panda uyardi aradigim kelime dezenfeksiyon degil sterilizasyon olmaliydi.
  üstedit2: entry iceriginde bahsedilen hastalanma ihtimali mikrobik ve viral hastaliklari kapsamaktadir.

  merak ettigim sorudur. uzayda kalmanin bağışıklık sistemini kotu etkiledigiyle ilgili arastirmalar var ancak bildigimiz kadariyla uzayda herhangi bir bakteriyel veya viral yasam yok. arac dunyayi terketmeden once kokpite girebilicek bakterilerilerin veya viruslerin (kemofiltreli hastane odalari gibi. elbette %100 calismayacaktir ancak teorik olarak mutlak bir dezanfeksiyondan bahsedersek) temizlenmesi durumunda astronotlar hasta olabilir mi?

  edit:burda mizah kasan insanlarin entrylerine soyle bir goz gezdirince, ulkenin halinden sikayet eden toplumu kultursuz ve cahil olmakla itham eden asalaklar olduklarini gorebilirsiniz. yeni bir yazar olanilirim ancak yillarin aktif okuruyum. sozluk bir zamanlar insanlarin merak ettikleri konulari tartistigi, fikirlerini sundugu bir yerken simdi malesef fav ugruna kahvehane geyigi cevirilen bir yere donmus. elestirdiginiz cahil insanlardan betesiniz. aradan siyrilan gercek "yazarlar" entrylerinin arada kaynayacagini bildiginden mesaj yoluyla konu hakkinda goruslerini iletiyor ama baslik altina yazmiyor. bu sozluk bu hale nasil geldi ananiza sormaniz gereken asil soru bu.
 • (bkz: evet)
 • ceryanda kalırlarsa beli sırtı tutulabilir.
 • dışarıdan hastalık kapamazlar, grip veya herhangi bir virüs. ama bedenin kendi içerisinde bir terslik olması sonucu hasta olabilirler pekala. tabi hasta olmasınlar diye bir çok önlem alınıyordur, sanmam hasta olacaklarını.
 • virüs ya da mikrop kaynaklı rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları oldukça düşük olmakla birlikte yerçekimin etkisinin azalmasına bağlı olarak kan basıncı, kas zayıflaması gibi hastalıklar görülebilir. bunun için uzay üssünde astronotlar düzenli kültür fizik hareketleri yaparlar...
 • dışarıdan bir virüs veya bakteri kaynaklı olarak hasta olmaları ihtimali sıfıra yakınsar fakat değişen koşullardan dolayı uzun vadede iç kaynaklı metabolik bozukluklar yaşamaları olasıdır. çeşitli organların yıpranması, hatta iflas etmesi gibi. fakat bunlara karşı da ciddi önlemler alındığını tahmin ediyorum.
 • cevabının bilimsel açıklamasını merak ettiğim durum. bence ortam ve kişiler tamamen sterilize edilmiş ise hastalık olmayacaktır. en azından virüs ve bakterilerin yarattığı hastalıklar. ancak insanların yaşamını sürdürdüğü, bir ortamda bakteri üremesi de olması mümkün olabilir.
 • uzay boşluğunda yaşam olmasa da uzay mekiğinde bir habitat yaratılıyor. insan vücudunun sayısız yaşam formu barındırdığını da hesaba katarsak, astronot yeteri kadar güçten düşerse hastalanır.

  uzaya gidecek adam bütün bakterilerden arındırılırsa, gene hasta olur. zira içimizdeki bazı bakterilerle mutualist ilişki içindeyiz. onlar olmazsa, biz de olmayız.