şükela:  tümü | bugün
 • üstedit: satürn kadar panda uyardi aradigim kelime dezenfeksiyon degil sterilizasyon olmaliydi.
  üstedit2: entry iceriginde bahsedilen hastalanma ihtimali mikrobik ve viral hastaliklari kapsamaktadir.

  merak ettigim sorudur. uzayda kalmanin bağışıklık sistemini kotu etkiledigiyle ilgili arastirmalar var ancak bildigimiz kadariyla uzayda herhangi bir bakteriyel veya viral yasam yok. arac dunyayi terketmeden once kokpite girebilicek bakterilerilerin veya viruslerin (kemofiltreli hastane odalari gibi. elbette %100 calismayacaktir ancak teorik olarak mutlak bir dezanfeksiyondan bahsedersek) temizlenmesi durumunda astronotlar hasta olabilir mi?

  edit:burda mizah kasan insanlarin entrylerine soyle bir goz gezdirince, ulkenin halinden sikayet eden toplumu kultursuz ve cahil olmakla itham eden asalaklar olduklarini gorebilirsiniz. yeni bir yazar olanilirim ancak yillarin aktif okuruyum. sozluk bir zamanlar insanlarin merak ettikleri konulari tartistigi, fikirlerini sundugu bir yerken simdi malesef fav ugruna kahvehane geyigi cevirilen bir yere donmus. elestirdiginiz cahil insanlardan betesiniz. aradan siyrilan gercek "yazarlar" entrylerinin arada kaynayacagini bildiginden mesaj yoluyla konu hakkinda goruslerini iletiyor ama baslik altina yazmiyor. bu sozluk bu hale nasil geldi ananiza sormaniz gereken asil soru bu.
 • (bkz: evet)
 • ceryanda kalırlarsa beli sırtı tutulabilir.
 • dışarıdan hastalık kapamazlar, grip veya herhangi bir virüs. ama bedenin kendi içerisinde bir terslik olması sonucu hasta olabilirler pekala. tabi hasta olmasınlar diye bir çok önlem alınıyordur, sanmam hasta olacaklarını.
 • dışarıdan bir virüs veya bakteri kaynaklı olarak hasta olmaları ihtimali sıfıra yakınsar fakat değişen koşullardan dolayı uzun vadede iç kaynaklı metabolik bozukluklar yaşamaları olasıdır. çeşitli organların yıpranması, hatta iflas etmesi gibi. fakat bunlara karşı da ciddi önlemler alındığını tahmin ediyorum.
 • cevabının bilimsel açıklamasını merak ettiğim durum. bence ortam ve kişiler tamamen sterilize edilmiş ise hastalık olmayacaktır. en azından virüs ve bakterilerin yarattığı hastalıklar. ancak insanların yaşamını sürdürdüğü, bir ortamda bakteri üremesi de olması mümkün olabilir.
 • aslında kolay soru. hastalanmak sadece bakteriyel veya viral kökenli olsaydı hastanelerde sadece intaniye bölümü olurdu, kronik hastalıkların pek çoğu ve akut hastalıkların çoğu dışarıdan gelen bir hadise ile ilgili değildir, vücudun normal çalışmaması ile alakalıdır. yani hastalık vücudun bizzat ürettiği bir sorundur. bu yüzden astronotlar pek ala hastalanabilir. ama soru astronatlar enfeksiyöz hastalıklara yakanabilir mi derseniz, bu biraz daha zor olsa da bu da kolay aslında. insan vücudu pekçok bakteriye ev sahipliği yapıyor ve bu bakterilerle mutalist yaşıyor. insanın dışındaki bakterileri öldürmeniz halinde içindeki bakterilerin de floral dengesini bozulacağını zannediyorum. uzun süre antibiyotik tedavisi alanlarda dirençli mantar ve bakteri enfeksiyonlarının görülmesi gibi dış ortamdaki mutlak bakterisizlik iç ortamın da dengesini bozacaktır. bu durum da astronot hasta olacaktır. insanın mutlak bakterisiz olması ise imkansızdır, bunun için kullanılacak dezenfenktanlar ve antibiyotikler doğrudan insanı öldürücektir. benim naçizane fikrim bu.
 • evet, daha önce hastalanan astronotlar oldu. nedeni ise mikro yerçekimi. mikro yerçekimi vücut ısısını artırarak astronotun kendini hasta hissetmesine neden oluyor. bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkileri olduğu biliniyor.

  bunun dışında astronotlar fırlatmadan yaklaşık bir hafta önce medikal testlere girer ve karantinaya alınırlar. herhangi bir enfeksiyona karşı. kendilerine de yaklaşık 40 saatlik temel bir tıbbı eğitim verilir. dikiş atma, diş çekme, iğne yapma gibi.

  mikro yerçekiminin neden olduğu rahatsızlık elbette ki sadece iss görevlerinde ya da ay görevlerinde kendini gösterdi. ancak derin uzay (dünya yörüngesinin tamamen dışındaki yerler) görevlerinde, örneğin mars görevinde, astronotların hastalanmalarına güneşin zararlı etkileri neden olacak (fareler üzerinde yapılan testler o radyasyonun beyinde ciddi hasarlara neden olduğunu gösterdi). çünkü marsın ince atmosferi güneşin tüm zararlı ışınlarının mars yüzeyine düşmesine neden oluyor. bu nedenle biliminsanları astronotları bu ışınlardan koruyacak teknolojiler geliştiriyor.

  bu nedenle uzay görevlerinde astronotların hastalanmaları yalnızca mikrop ya da enfeksiyon bağlamında değerlendirilmemeli; uzay, insanlar için çok tehlikeli bir yer ve daha büyük hastalıklar ortaya çıkarabilir.
 • grip oluyorlar mı bilmiyorum ama grip olmayı nimetten sayacakları hastalıklarla karşı karşıya kaldıkları kesin.

  vücutlarının uyum sağladığı yerçekimi ortadan kalktığında kan akışları değişiyor, kas kullanımları değişiyor, organları yer değiştiriyor, kemikleri süngerimsi yapıya dönüyor vs vs. tüm bunlar geri dönüşsüz de olmak kaydıyla türlü hastalıklara sebep oluyor. radyasyon gibi, virüsler gibi hiçbir kötü etkiye maruz kalmasalarda sadece dünya'daki yerçekiminden uzaklaşmaları bile başlı başına hastalık sebebi.