şükela:  tümü | bugün
 • olması gerekendir.

  şimdi uluslararası uzay istasyonuna astronotları gönderdik mi roketle, evet gönderdik.

  onları geri getirmek için neden bir daha roket gönderiyoruz?

  zaten uzay yürüyüşü görevleri için giysileri var. arkaya bir de paraşüt takıp kendini dünyaya doğru ittirdin mi o itkinin etkisiyle bir süre sonra düşmeye başlayacaksın. atmosfere girince de aç paraşütü dünyadasın işte. bitti gitti.

  edit: herkes ikmal görevlerine veya zaten astronotların gelen araçla döndüklerine takılmış. o kadarını bende biliyorum.

  o halde şeklen de doğru olsun diye soruyu değiştiriyorum. acil bir durumda bu kaçış mekanizması kullanılamaz mı? azcık kafa çalıştıralım.
 • son derece mantıklı düşüncedir.

  astronotların atmosfere yeniden giriş esnasında sürtünmeden dolayı alev alıp tutuşmalarını önlemek için de ellerine pilli usb vantilatör verdik mi yuvarla gelsin. bunu bu saate kadar düşünememiş olmaları çok ilginç.

  düzeltme: lan usb varsa vantilatör niye pilli? pilliyse neden usb var? aklımda deli sorular ...
 • (bkz: itki etkisi)

  ne kadar zamanda yeryüzüne iner sence einstein? 1 gün? 1 ay? 1 yıl?

  edit: ulan 5 saat diyen olmuş.. istanbul'dan izmir'e otobandan gidiyor sanki hıyar
 • çarşaf yok mu orda, onları birbirine ekleyip insinler işte. bizim umreciler kadar da mı olamadılar.
 • hakkaten biri neden olmaz anlatsa da dinlesek. bildiğim kadarıyla uluslararası uzay istasyonu 450 km falan yukarıda. saatte 90 km hızla gelse (ki bu aşağı yukarı motosikletle seyahat hızı gibidir) 5 saatte falan gelir. 90 km hızla gelirken de ses hızı aşılmadığı için de atmosfere girerken yanma falan olmaz. tabi sıcaklık eksilerde olacaktır, donmayı önlemek için de kıyafetini kullansa bence gelir.

  peşin not: sadece bir fikir yürütmesi, neden olmayacağını açıklarsanız entrymi editlerim.

  edit: birçok arkadaş sağolsun neden olmayacağını açıkladı. aşağıda özet geçiyorum.

  1) istasyondaki araçlar astronot götürmek için gelmiyor, malzeme tedariği için geliyor. yani dönerken araç zaten var. dolayısıyla atlamaya zıplamaya gerek yok.
  2) hadi atladın diyelim. istasyon ile birlikte dünya etrafında döndüğün için tam tersi yöne doğru bir yavaşlaman lazım önce.saniyede 7 km gibi bir hızla gidiyorsun çünkü. ancak o şekilde dünyaya doğru düşmeye başlayabilirsin. yani dünyaya kuşbakışı şekilde düşmek için (mesela tam türkiye'nin üzerindeyken türkiye'ye düşmen için) hızının sıfır falan olması lazım.
  3) hadi düşmeye başladın diyelim. bu sefer de 90 km/h hızda kalmak imkansız. yani zaten uzay boşluğundasın ve gittikçe dünya atmosferine giriyorsun. ister istemez hızlanıyorsun.
 • bunu komarov a sorsana delikanlı.
 • dönüşleri için zaten başkaca bi roket gönderilmeyeceği, içinde oldukları dragon kapsül ile dönecekleri ve o kapsül de paraşütle dünyaya ineceği için zaten var olan paraşütle dönme durumudur.