şükela:  tümü | bugün
 • yaklasik bir yil uzayda kalan astronotun dna'si %7si kalici sekilde degismis. kromozomun bir parcasi olan ve yaslandikca kisalan telomer yapisinda belirgin uzama gorulmus.

  https://www.sozcu.com.tr/…nde-ortaya-cikti-2279081/
 • demek ki adam çok uzun süre uzayda kalsa benjamin button olacak.
 • uzayda kalmanın insan ömrünü uzattığı falan keşfedilirse uzay seyehatlerine yapılan yatırımlar muazzam bir artış gösterecektir.
 • uzay araştırmalarına yapılan yatırımın miktarini değiştirmeyecektir. bu araştırmalar için artış isteniyorsa uzay seyahetinin çükü uzattığı, çıkarmadan 8 saati ve memeyi büyüttüğü ispatlanmalı.
 • dejavu mu yaşıyorum yoksa bu haberi zaten daha önce bir yerlerde okumuş muydum, bilemedim sözlük. hatta hücre yenilenme sıklığı da bu doğrultuda arttığı için insan ömrünün uzatılabileceği, daha da ileri gidersek ölümsüzlüğün bile anahtarı olabileceği söyleniyordu. fizik, biyoloji vb. alanlarda uzmanlığı olan arkadaşları tabii ki tenzih ederim, benim bahsettiklerim meraktan öğrendiklerim.

  tanım: canlılık, hayat, ölüm gibi bilim ve felsefenin varlığa bakış açısında insanlığa devasa ışık tutabilecek gelişme.

  edit: mesaja boğan arkadaşların da belirttiği üzere, haber eskiymiş. diğer bilgiler de ekşi şeyler'de mevcutmuş.
  bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.
 • dünyaya geri döndükten sonra telomer yapisi eski haline dönmüs (kisalmis) fakat yüzde 7lik degisen dna yapisi kalici mutasyona ugramis. gerekli testleri yapmak (next gene sequencing gibi sanirim) icin süreye ihtiyac duyulabilecegi belirtiliyor. marsa gitmek icin gerekli olan süreyi uzatabilir.
 • uzayda maruz kalınan radyasyon neticesinde kansere yakalanma ihtimali artar. kanserli hücrelerin de telomer yapısında uzama meydana gelir. bu da böyle merdiven altı labaratuvarımda tespit ettiğim enteresan bir durum işte.
 • üstteki yazar olayı açıklamış ancak farklı bir zaviyeden bakarsak mesele;

  albert einstein'in görecelik kuramına göre kütle çekimine yaklaştıkça zaman yavaşlar.

  telomer denilen dna bölgesinin uzunluğu da insan yaşlanmasında, hücrelerdeki apoptotik süreçlerin zamanlamasında oldukça güçlü bir yere sahiptir.

  zira telomer uzunluğunun her replikasyondan sonra azalması ile, çoğalan hücrelerin yaşlandığı bilinmektedir. yani bu hücrenin daha hızlı apoptoza uğraması demek. bir yerden sonra telomer kısalığı ile belli proteinlerin translasyonu azalır, apoptoz hızı çoğalma hızına yaklaşmaya başlayınca vücut kendini (yeterince hızlı) yenileyemez hale gelir.

  yani telomer uzunluğunun insanın geri kalan ömrü ile doğru orantılı olduğu söylenir. (net olarak kanıtlandı mı bilmiyorum)

  işte burası çok önemli;
  bu bize biyolojinin astrofiziksel prensiplere uyum sağladığını göstermektedir. yani astrofiziksel prensip, resmen zamanı etkileyerek dna guddesinin de boyutunu etkilemiştir. gerçekten muazzam.

  bilemiyorum altan....

  edit: (bkz: silver raven) ve (bkz: swollenmember) nickli yazarlara bilgilendirme ve yanlışları düzeltme hususnda çok teşekkür ederim.
 • sözcü ve diğer kaynaklar şok olmakta gecikmiş,

  (bkz: uzayda bir yıl kalmanın yıkıcı etkileri)

  edit; ikiz kardeşler araştırması, birbirleri ile kıyaslamışlar, genom değişimler.

  (bkz: scott kelly)

  (bkz: uzay istasyonu'ndan dünya'ya dönen 3 astronot)
 • ışık hızında seyahat eden cisim için zaman durur. ışık hızında seyahat etmese bile, ışık hızına yakın hızlarda seyahat edenler için de zaman yavaşlar. astronotlar için akla gelen ihtimal, telomer yönüyle de kanıtlanmış demektir.