şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yaklasik bir yil uzayda kalan astronotun dna'si %7si kalici sekilde degismis. kromozomun bir parcasi olan ve yaslandikca kisalan telomer yapisinda belirgin uzama gorulmus.

https://www.sozcu.com.tr/…nde-ortaya-cikti-2279081/
  • demek ki adam çok uzun süre uzayda kalsa benjamin button olacak.
  • uzayda kalmanın insan ömrünü uzattığı falan keşfedilirse uzay seyehatlerine yapılan yatırımlar muazzam bir artış gösterecektir.
  • uzay araştırmalarına yapılan yatırımın miktarini değiştirmeyecektir. bu araştırmalar için artış isteniyorsa uzay seyahetinin çükü uzattığı, çıkarmadan 8 saati ve memeyi büyüttüğü ispatlanmalı.
  • dejavu mu yaşıyorum yoksa bu haberi zaten daha önce bir yerlerde okumuş muydum, bilemedim sözlük. hatta hücre yenilenme sıklığı da bu doğrultuda arttığı için insan ömrünün uzatılabileceği, daha da ileri gidersek ölümsüzlüğün bile anahtarı olabileceği söyleniyordu. fizik, biyoloji vb. alanlarda uzmanlığı olan arkadaşları tabii ki tenzih ederim, benim bahsettiklerim meraktan öğrendiklerim.

tanım: canlılık, hayat, ölüm gibi bilim ve felsefenin varlığa bakış açısında insanlığa devasa ışık tutabilecek gelişme.

edit: mesaja boğan arkadaşların da belirttiği üzere, haber eskiymiş. diğer bilgiler de ekşi şeyler'de mevcutmuş.
    bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.
  • dünyaya geri döndükten sonra telomer yapisi eski haline dönmüs (kisalmis) fakat yüzde 7lik degisen dna yapisi kalici mutasyona ugramis. gerekli testleri yapmak (next gene sequencing gibi sanirim) icin süreye ihtiyac duyulabilecegi belirtiliyor. marsa gitmek icin gerekli olan süreyi uzatabilir.
  • uzayda maruz kalınan radyasyon neticesinde kansere yakalanma ihtimali artar. kanserli hücrelerin de telomer yapısında uzama meydana gelir. bu da böyle merdiven altı labaratuvarımda tespit ettiğim enteresan bir durum işte.
  • sözcü ve diğer kaynaklar şok olmakta gecikmiş,

(bkz: uzayda bir yıl kalmanın yıkıcı etkileri)

edit; ikiz kardeşler araştırması, birbirleri ile kıyaslamışlar, genom değişimler.

(bkz: scott kelly)

(bkz: uzay istasyonu'ndan dünya'ya dönen 3 astronot)
  • ışık hızında seyahat eden cisim için zaman durur. ışık hızında seyahat etmese bile, ışık hızına yakın hızlarda seyahat edenler için de zaman yavaşlar. astronotlar için akla gelen ihtimal, telomer yönüyle de kanıtlanmış demektir.
  • telomer uzaması ile zamanın akış hız arasında alaka olmayan olaydır.

bir yıllık uzay seyahati sorasında scott kelly nin uzay zaman kazancının en fazla bir sn olduğu düşünülüyor.

telomer uzaması ve dna değişimi uzaydaki radyasyon ve diğer etkenlerin farklılığı nedeni ile oluştu. bu değişimin kanser edici veya ölümcül olma ihtimalini ölçene ve gerekli koruyucu önlemleri geliştirene kadar nasa ve önemli uzay ajanslarının marsa veya derin uzaya insan göndermeyeceği kesindir.