şükela:  tümü | bugün
 • rütbeleri sırasıyla:

  (bkz: çavuş)
  (bkz: kıdemli çavuş)
  (bkz: üstçavuş)
  (bkz: kıdemli üstçavuş)
  (bkz: başçavuş)
  (bkz: kıdemli başçavuş)
 • benim askerlik yaptigim yerdeki bir sozun kaynagi olan rutbe.
  (bkz: en iyi astsubay olmayan astsubaydir)

  edit: yaw bu sozun asli, aslinda boyle degil. ama simdi tum astsubaylar ... olmadigi gibi, hepsi de sutten cikmis ak kasik degiller. o yuzden ben benim askerlik yaptigim yerdeki sozu soyledim. bazen bu entry' i okuyup doguda silah basinda sehit olanlar aklima gelince uzuluyorum ama sonucta boyle bir soz var. sonucta tum muhendisler abazan dir ve abazanlar kari ister gibi de bir soz var.
 • belli bir rütbeye kadar sınava girip başarılı olursa subay olma hakkını kazanan silahlı kuvvetler mensubu..
 • bütün gün yatmalarına kar$ın verilen görevi ister istemez yerine getirme zorunluluğu olan ve tsk'nın büyüklüğünün bilincindeki ki$ileredir. vatana faydaları yokmu$ gibi gözükse de birinin eksikliği kı$la içerisindeki işlerin yürümemesine, yava$lamasına neden olabilir.
 • verilen görevi yerine getirme; herşeyden önce, bir insanlık görev ve sorumluluğudur. zaten bunu başarabilen insanlar takdir ve terfi ettirilir. bunun için bir genelleme yapılması akılcı bir iletişim değildir. ordumuz; bir araya gelmiş, görev bilinci içerisinde olan ve atatürk'ün emanetini korumakla mükellef olan insanlar topluluğudur. her kurumu bir insan topluluğu oluşturur. ordumuz, geniş bir ailedir. bu aile içerisinde görevini yapmak istemeyen, sorunlu ve başarıya odaklanmayan insanlar olabilir. amaç, bunların ayıklanması ve dolayısıyla hedefe daha da yaklaşmadır. 600-650 bin kişi gibi belli bir hedefe odaklanmış insan topluluğunda; bir takım insanların, yönetimin ve icranın ne gibi zorlukları ve görevleri içerdiğini anlayamaması normaldir. artı olarak gözükebilecek olan ise, erkeklerin belli bir olgunlukta bu camiaya dahil olup, bir çok gerçeği anlaması ve sorumluğu yaşamasıdır. zor olan, görevin yerine getirilmesindeki belli kanunların vermiş olduğu yetki ve sorumluluğu yaşamak ve kullanabilme yetisidir. onurlu olan ise, şehit düşmektir. bu hedef ise, ülkesi ve toprakları üzerinde yaşadığı canlılardır. etrafımıza bakındığımızda, doğamıza dahi en onurlu saygıyı gösteren topluluk askeriyedir. askeri birlikler üzerinde görülen her ağaçta, devlet memurundan tutun en üst rütbeli kişiye kadar görev ve sorumluluk bulunmaktadır. emaneti koruma ya da şehitlik dışında idari konulara geldiğimizde ise; her görev, belli bir teşkilat ve kadro esasına dayanmaktadır. teşkilat ve kadro ile belirlenen görevlere atanarak gelinir. bir kişinin hangi göreve ve kadroya atanmasını ise; bahse konu görev bilinci ile yetenek ve sorumluluk belirler. amaç; çelikleşmiş bir iradeye sahip, onurlu, yolsuzluk yapmayan ve ülkesi için ölmeye hazır insanlar yetiştirmek ve bulundurmaktır. bunu daaaaa, önce aile kazandırır. kazanamadıysa, ordumuzda kazanır ve kazandırılır.
 • kısmen profesyonel asker de diyebileceğimiz asker..
 • bir zamanlar ordu subaylarla erat arasında eşgüdümü sağlayacak bir ara eleman grubuna gereksinim duydu bu ara elemanların tezkere bırakan çavuşlardan karşılanmasına karar verildi.bu insanlara daha sonra çavuşluktan geldikleri için uzatmalı çavuş adı verildi.bu uzatmalı çavuşlar çok çalıştılar görevlerini iyi yaptılar.daha sonra bu uzatmalı çavuşlar onurlandırılarak onlara subayın altındaki rütbeler anlamında ast subay denildi.ast sözcücü'nün diğer bir anlamıda "`alt "ve "birisinin emrindeki insan" 'dır.uzatmalı çavuşlar ast subay yapılınca da çavuşluklarından bir şey yitirmediler.göreve başladıklarında onlara yine eratlarda olduğu gibi çavuş dendi daha sonraki yıllarda da hep rütbe aldılar ama çavuşlukları hep devam etti. ast subaylar emekli olurken bile çavuş olarak emekli oldular ama bu kez kıdemli ve kademeli çavuş olmuşlardı.
  uzatmalı çavuşlara ast subay denildikten sonra onlar da subaylık duygularına kapıldılar. devlet bu kez de onlar ile erat arasında bir ara elemanı bulmak zorunda kaldı.bu ara elemanları yine uzatmalı çavuşlarda olduğu gibi önce tezkere bırakan çavuşlardan karşılandı daha sonra bu ara elemanları sınavla alınmaya başlandı.bu çavuşlara da önce ne denileceği düşünüldü daha sonra uzman çavuş denildi.şimdilerde ise uzman çavuşlar oldukça çalışkan gözükmektedirler. ama uzman çavuşlarla erat arasına ara elemanı olarak yeni çavuşlar alınırmı o ise şimdilik bir düşden öteye gitmemektedir.
 • amerikan ordusunun yukunu en cok ceken asker toplulugu.
 • asteğmenseniz, karşıdaki de rahat bi tipse bunlarla iyi ahbap olunur.
  kafasını attırdığında tabur komutanını dövüp 34 gün hapis yatan tipleri de bulunur. işte bunlar hakkatten sağlam adamlardır. kadın olanlarını bilmem.