şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • new york pace üniversitesi oyunculuk bölümünü kazanan dünya çapında 15 kız öğrenciden biri olduğunu söyleyen, eğitim masrafları için twitter’da destek kampanyası başlatan öğrenci.

ekleme: benden sonra açılan bir başlık daha çok tutulmuş. bu başlıkta da konu ile ilgili bilgiler var: (bkz: pace university oyunculuk kazanan türk kızı)

ekleme: diğer başlık benim başlığa taşınmış düzenlemesi.

tweet'i
    hesap linki
  • twitterda rastladığım hanım kızımız. seçilen 30 öğrenci arasındaki tek yabancı ve bursun yalnız 1/3'ü karşılanıyormuş.
    video
    bağış için
  • acımasız olmak istemem ama;

ekonomisi rezalet bir ülkeden abd'ye gitmeye çalışıyorsan zengin olacaksın o kadar.
  • (bkz: buket'i amerika'ya yolluyoruz) zamanında linç yemiş böyle bir kampanya var. ama siz bilirsiniz yine de
  • (bkz: berk'e scirocco alıyoruz) başlığını hatırlatan olay.

şaka bir yana umarım istediği yardımı bir şekilde bulabilir.
  • araba almak için dilenmekle, istanbul'un en iyi liselerinden birinde okuyan ve seçmelerde belli bir başarı kazanmış bir insana destek olmak arasında nasıl bir bağ kurduğunuzu anlayamıyorum. böyle insanlar güzel yerlere gelmeli, gelebilmeli... umarım aradığı desteği bulabilir.
    edit: yazarın bunu yazma sebebi buket'i amerika'ya yolluyoruz kampanyasıyla dalga geçilmesiymiş, yanlış anlamışım.
  • dtcf tiyatro bölümü mezunu biri olarak bu hanım kızımızın yurt dışında öğrenim görmesinin sağlayacağı sayısız yarardan söz etmek için buradayım.

ülkemizde hızla türeyen üniversiteler yüzünden masrafsız bölümlerin sayısı arttı. her yere tıp fakültesi açılamıyordu çünkü laboratuvarından tutun da bilgisayarına kadar yığınla ihtiyacı olan bir bölümdü. her yere hukuk fakültesi, işletme fakültesi vs açılması hem göz boyama açısından iyiydi hem de bu bölümlerin kırtasiye masrafı dışında bir güçlüğü yoktu. uyduruk binalara yerleştirilen öğrenciler "üniversite" okuyorum diye sevinecekti.
    bu furyanın olumsuz taraflarından biri her yere konservatuvar açmak oldu. bugün zonguldak'ta bile tiyatro bölümü var. öğrenci tiyatro görüyor mu? ankara'da bir tiyatro öğrencisinin sezon içinde izleyebileceği onlarca oyun varken ve özel tiyatrolar burada da etkinliğini yitirmişken zonguldak'ta bir gencin doğru düzgün oyun izlemeden tiyatro bölümünden mezun olması gerçeği apaçık ve acı biçimde duruyor.

ülkede ankara, istanbul ve izmir dışındaki kentlerdeki konservatuvarlar için bu sıkıntı epey büyük.
    oyunculuk öğrencilerinin amacı tiyatro insanı olmak değil. hepsi dizi oyuncusu olmak ve flaşlar yüzlerinde patlarken kırmızı halılarda poz vermek istiyor. bu elbette kötü bir şey değil ancak niteliği düşüren bir durum. bizdeki oyunculuk öğretme sistemi de bu yozluktan nasibini aldı.

dizide oynamak için oyunculuk bilmeye gerek yok. maymun çarli bile dizide oynayabildi. aynı şeyi elli kez çekersiniz olur. tiyatro sahnesi zordur ve herkesin harcı değildir.

bu kardeşimiz yurt dışına giderse hem bu yoz düzenin içinde göremeyeceği kadar özel tiyatro görecek hem de sahnenin olanaklarının nasıl zenginleştirilebildiğini de öğrenecek. sinema sektörünün güçlü ülkesinde oyunculuk öğrenmenin türkiye'ye geri dönünce iş olanağı sunduğu da bir gerçek.
    bizde de okul bittikten sonra gidip aktör stüdyo'da eğitim alıp gelen onlarca oyuncu var.

bizim ülkede yurt dışından gel de nasıl gelirsen gel. onun yarattığı aura sağolsun hemen kırmızı halıyı seriyorlar önünüze.

sürekli bu aptal dizilerdeki oyuncuları gören bir genç oyuncu olmayı bırakın normal zekada bir insan olarak bile varlığını sürdüremez. ülkemizde kısır, anlamsız, zayıf metinlerle kurulmuş dizilerde gözünü belerterek kameraya iştahlı biçimde bakmanın adı oyunculuk. git güzel çocuğum. git oku orada.
    tiyatromuz bir sınav veriyor. git gel ve faydalı ol.
    sevgiler.
  • yurt dışında okumaya lisede karar verdiği için takdir ve tebrik ettiğim kız.
  • böyle bir konu hakkında dahi ne kadar boş beleş yorum yapılabiliri gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim güzel ülkemin döl israfı vatandaşları. 17 yaşındaki şu güzelim genç kız kadar düzgün konuşamayıp, yine de ısrarla bir şeylere bok atma çabanıza ve çürümüş kalplerinize ne desem bilemedim.

biri de çıkıp demiş "yaaav ben de okudum oralarda, ne var"
    21. yy'da adamlar proje yapmışlar, bağış falan toplanıyo. canı isteyen, gönlünden kopan bağış yapıyor.

ülkemdeki her bir genç kızın başarısıyla gurur duyuyorum. utanılacak hiçbir şey yok. aynı toprakları, aynı kaderi paylaştığımız birinin hayallerini dinlemeye, yardım çağrısını bile ego sahnesine çevirmeyi başaracak hale geldiğimiz için utanıyorum ben. yazıklar olsun valla.

edit: ya o kadar ilginç insanlarsınız ki, sahiden sizin gibi düşünmeyen birine küfür ederek orgazm falan olma hakkına sahip olduğunuzu sanıyorsunuz. küçük bi ortadoğu simülasyonu... güç göstergelelerini sikiş sokuşlu küfürlerin arkasına saklayıp erken boşalan travmatik, sorunlu varlıklar ordusu... umarım bu kızcağız gerekirse dolandırıcılık yaparak bu ülkeden defolup gitmeyi başarır. zira seneler sonra sizden kalan çürük toprak ve tezek kokularınız arasında yaşayacak yer kalmayacak :/