şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paraguay'ın başkenti.asunción olarak yazılıyor orjinal olarak.
 • paraguayın baskenti ve aynı zamanda en buyuk kenti.paraguay nüfusunun altıda biri burada yasamaktadır.ülkenin ekonomik,sosyal ve kültürel merkezidir.
 • koloni adlı kitapta anlatılan tarikat. connor planı çerçevesinde şili'ye gidip pinochet karşıtlarına akıl almaz işkenceler yapan hartman adlı sapık ruhlu bir alman tarafından şili'de kurulan asuncion daha sonra varlığını fransa'nın verdiği izinle fransa'da sürdürmüştür.
 • okunusu kulaga cok hos gelen sevdigim kelimelerden birisi, asunsiyon, sanki fransizca gibi sonlara dogru burundan soylenirse daha guzel olur, ayrica paraguay n en buyuk limani buradadir,
 • kalemi kuvvetli , sohbeti süper ve sanatçı bir susser.
 • cumartesi günü gece klupleri açık olduğu için zevkli oluyor. diğer günler sıkıcı.
  ama hayat çok ucuz cidden ve lux içinde hiç ummadığınız ucuzlukta yaşayabilirsiniz.
  kapısında ferrari'ler porshe'ler vs gibi üst segment arabaların dizili olduğu gece klubu seven 'da o şaşalı görünümün altındaki ucuz fiyatlar şok edicidir.
  8 bira, 25 parçalık dev bir mozarella sticks, sigara ve absolut vodka(şişe) için sadece türk parası ile 200 tl ödedim.
  ama bir porto alegre gecelerinin eline su dökemez.
 • güney amerikanın küçük bir şehri, aynı zamanda paraguay'ın başkenti. bir turist için çok şey vadetmese de, türkiye gibi uzak ülkelere ve kültürlere ilgi çekici gelebilir. diğer güney amerika şehirlerinden farkı, küçüklüğünün de etkisiyle kısmen daha güvenli ve daha sakin olmasıdır. şehire yeni gelen biri hayatın daha yavaş aktığını hissedecektir.

  yalnız çoğu güney amerika şehrinde olduğu gibi ispanyolca veya paraguay'ın yerel dili guarani'yi bilmeyen biri iletişim konusunda oldukça zorluk çeker. hatta çoğu popüler güney amerika şehrindekinden bile azdır ingilizce bilme oranı, bunun sebebi turistlerin yolunun asuncion'a pek düşmemesidir. gelen az sayıdaki turist de genelde ispanyolca konuşulan yerlerden, çoğunlukla arjantinden, oluyor.

  şehirde toplu taşıma neredeyse hiç gelişmemiştir. dolayısıyla taksi ya da özel araç bir turist için zaruri sayılabilir. varolan tek toplu ulaşım yöntemi külüstür otobüsler, onların da ne konforlu ne de güvenli olduğu söylenebilir.
 • 2004'te paraguay'ın başkenti asuncion'da bir süpermarkette çıkan yangında 464 kişi mi ne ölmüş, kesin sayıyı bilmiyorum. açık radyo'da eduardo galeano'nın hikaye avcısı kitabından duyduğum okumaya göre sebep marketin (görevlilerinin) kimse aldığı malın parasını ödemeden çıkamasın/kaçamasın diye kapıları kilitlemesiymiş. türkçe vikipedi'de '1 ağustos 2004'te, en az 464 kişinin ölümüne ve yaklaşık 409 kişinin yaralanmasına yol açan süpermarket yangını, paraguay'ın yakın geçmişindeki en acı olaylardan biridir,' diye paragraf başı var. o metnin devamı da sakin ve yatıştırıcı değil: "olayda, alışveriş yapanların çoğunluğu yangında kaçış kapıları olmadığı için pencerelerden atlamak zorunda kalmışlardır. ayrıca güvenlik görevlilerinin alıcılar ödemeden* ayrılmasınlar diye kapıları kilitledikleri öne sürülmüştür. daha da kötüsü, yangına gelen itfaiye görevlilerinin, yangında ölenleri soyduklarını gösterir görüntü kayıtları olduğu duyumları alınmıştır."

  (bkz: 1 ağustos 2004 paraguay'daki market yangını)