• başlığa ettirgen çatı desteği tesadüfi olmayan, bilinçli tercihe özne çocuktur,
    zira; belli bir yaşa gelmiş, diyelim 9-10 yaşına gelmiş - ve belki üstü - kız veya erkek çocuğudur kasdedilendir bu çocuk,
    evde annenin yaptığı aşureye lojistik destek verdirilen çocuktur, bu çocuk, en azından ben çocukken olan çocuktu bu çocuk,
    sokak sokak top koşturmak, evcilik oynamak, televizyon seyretmek varken,
    angaryaya maruz kalmış çocuk,
    ettirgendir, o yaşa gelmiş, kendince karizma sahibi olmaya yüz tutmuş çocuk,
    elinde aşurelerle dolaşmayı sevmeyen çocuk,bendim o misal,
    en azından çocuktu, çocuklardı,
    geçen senelerin, hızla uzaklaşılan komşuluk, eş - dost ahbaplık ilişkileri ertesi,
    koca koca betonlara sıkışan insanların, aşure denen tatlıyı sütiş'in geleneksel tatlısı zannetmeleri bu çocukların sayısını hızla azaltmıştır,
    bilemem büyük şehirlerde kaç sene evvel nesli tükenmişti bu çocuğun ama,
    ben bilfiil görmüş yaşamış idim kendisini,
    dağıtırsın, dağıtmazsın isyanına ön ayak etmiştim,
    çocukluğunu büyük şehirde geçirmemiş, şimdilerin kazık adamı olarak.
    ha bir de kendisi sobalı evde büyümüş çocuktur pek muhtemelen.
  • ben bu çocuktum. aşure kasesini verdiğim teyzelere "annem boşaltıp versin dedi" demekten de sapıkça bir keyif alırdım nedense.
  • insanın büyüdüğünü fark etmesine sebep olan çocuktur. evde otururken, kapı çalar, bir bakarsınız ki elinde kasesiyle aşure dağıtan çocuk. teşekkür edip, çilesiyle başbaşa bıraktığınız çocuğun yerinde olduğunuz zamanlar dün gibi gelir insana. efkarlandım bak şimdi. olmadı be çocuk...olmadı. utandım çocuk. çocuk. lan. o kaseyi geri nah alırsın çocuk.
  • akilliysa eger, john barleycorn misali, agirliktan kurtulmak icin ara ara asure dolu kaplari kasiklayan cocuktur.
  • yolu her daim gözlenen çocuktur.
    o çocuk ki, en asil duyguların insanıdır.
  • ben oluyorum kaseyi isteyince de kendimi cimri hissedip vicdan azabı çektiğim için isteyemiyorum ha bu arada üstündeki narları yiyorum
  • her seferinde üzerindeki narları afiyetle yiyen çocuktur...
  • bu geleneksel iskencevari gorevden acelece kurtulmasi icin misal , 4 kap asureyi, daire basina 2 kap vermesi ve bunu yaparken anneye yakalanmamasi gereken cocuktur.
    (bkz: biz bir sey biliyoruz da soyluyoruz)
hesabın var mı? giriş yap