şükela:  tümü | bugün
 • içinde fasulye olan nohut olan tatlı mı olur ?
  bir de aşûre ayı diye birşey var konu komşu dağıtıyo habire.
  sen yapsana bunu kazandibi ayı profitrol ayı. gerçekten mutlu olalım komşu getirdiğinde.
  tatlıya bak içinde nohut üstünde nar !

  edit : başlığı dine ya da siyasete çekenler olmuş. sizdeki beyni nohut diye aşureye koymak lazım.
 • aşurenin içindeki her bir malzemeden ayrı ayrı lezzet alan bir insan olarak katılmadığım önerme. fasulye, nohut olan tatlı mı olur diyene "evet olur, olmamasının mantıklı bir sebebi var mı sence ?" diye yanıt verilmesi gerekir.
 • zerde ile birlikte bana yegane çağrışımları kusmuk olduğu için sonuna kadar katılacağım önerme. tabii yine de seven, afiyetle yiyen herkese saygım sonsuz...
 • çirkin, kambur, kokuşmuş rocker tipli mühendis kılıklı ekşicilerin düşüncesidir. domuz çorbasına bayılır bu çişliler
 • duyunca gözlerimin yaşardığı, ellerimi bir fok gibi çırpmama neden olan, sevinçten beynimden vurulmuşa döndüren harika tespit.

  içinde kuru fasulye, nohut, soğan ve pırasa olan tatlıyı yemem. yiyene de adam demem. köy çeşmesinin önünden geçerken baş parmağımla işaret parmağımı birleştirip, mesajımı verir, bir nevi meydan okurum.
 • zorunluluktan yapılmış bir tatlıdır. dolayısıyla bu yüz yıla kadar gelip bizim ağzımıza girmesi büyük bir talihsizliktir.

  ayrıca aşure insan olsaydı;

  (bkz: wayne rooney)
 • rocker tipli, mühendis adayı bir ekşici olarak katılmadığım düşünce. ama domuz çorbasına bayılırım tabi ki. her gün bir öğünde içmezsem olmaz.
 • aslında olması gerekenlerde nohut ya da fasulye değildir. içeriğinde 12 ayrı kuru yemiş olması gerekir. büyüklerden öğrenir öğrenmez yazacağım, tadına doyamadığım amacı "tatlı yemek" olmayandır.

  sosyete itelemesiyle koyulan nar vb türevlerinin de alakası yoktur.

  öğrendim, yazıyorum;

  ana malzeme olarak su, buğday,tuz,şeker bulunurken -yan malzeme olarak- hurma,fındık,fıstık (fıstığın herhangi bir çeşidi), kayısı,incir,üzüm,ceviz, ayrıca bir elmanın parçalara bölünmüş hali (adem ve havva hasebiyle) bir tane de zeytin atılır o da barışı ve kardeşliği temsilen. tuz ve şekerden bir tanesi sayılmıyor sayılırsa 13 malzeme oluyor.
  aşure yemeğin yanında yenilen bir tatlı değildir, 12 imamların hayrına verilen bir yemek çeşididir. kerbela olayı'nda şehit olanların anısına verilen, yası tutulan bir yemektir.