şükela:  tümü | bugün
 • diğer bir deyişle dsl-ac51 de diyebiliriz. aslına bakarsanız oldukça standart bir modem. ülkemiz internet hızlarını rahatlıkla kaldırabilecek , ev kullanıcıları için orta halli bir modem bile diyebiliriz. bu modemi diğer modemlerden ayıran özelliği ise snr * denen başa bela sorunla çok güzel başa çıkabiliyor. basiretsiz türk telekomun tüm mahalleye fiber optik kablo çekmesine rağmen sadece ama sadece yeni binalara fiber çekmek gibi bir saçmalığı nedeniyle vdsl gibi dengesiz bir bağlantıyı kullanmak zorundayım. tabi bu dengesizliklerle başa çıkabilmek iyice sinir bozucu olurken bir de snr düşüşüyle ilgili bir sorununuz var ise bu modem sizin aradığınız modem diyebilirim. modemin, bu snr düşüşüne nasıl bir katkıda bulunduğu ile ilgili teknik bilgim yok. yalnız modem kuruluşu sonrasında yönetim paneli içinden snr margin değerinize istediğiniz oranda destekte bulunmasını isteyebiliyorsunuz.

  50 mbit vdsl kullanan biri olarak 43-44 mbit hızları görüyorken snr'de düşüş yaşamam sonucu alabildiğim hız ancak 23-24 mbit gibiydi. nedenini çözemememiz sonucunda biraz da olsa yardımda bulunabilir diye bu modemi aldım. snr değerine sadece +2 eklediğimde hızım 37 mbit'e fırladı. snr değerine ne kadar eklemeniz gerektiği sizin bağlantınıza göre değişebilir. vdsl'de sadece + ekleme var. adsl kısmında + - şeklinde varmış.

  genel olarak asus modemlerin en beğendiğim özelliği ise telefon uygulaması olan asus router uygulaması oldu. uygulama üzerinden yerinizden kalkmadan modemi yeniden başlatabilmek , ufak tefek ayarları değiştirebilmek veya ağ durumunuzu gözlemleyebilmek gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. modem üzerinden dns değiştirmek istediğinizde ise size popüler public dns adreslerini verebiliyor olması da beğendiğim bir özellik oldu. ayrıca 2 ghz veya 5 ghz şeklinde iki farklı wireless ağı kurabilmek hoşuma gitti. diğer özellikleri genellikle tüm modemlerde olan özellikler.

  şimdi gelelim oyun oynamak için alınır mı kısmına. benim kullandığım hızlara yakın hızlardan bahsediyorsak alınır. dsmart'ın vermiş olduğu tp-link wd9970 ile latency 85-90 hatta bazen 110 ms ve interpolation delay 100 ms'lerde gezerken bu modemi aldıktan sonra latency 84-85 üzerine hiç geçmediği gibi interpolation delay ise 20-30 ms civarında geziyordu. bu da overwatch gibi 50-60 ms interpolation delay sürelerinin normal olduğu bir oyun için aşırı iyi bir derecedir.

  neyse uzun lafın kısası standart bir ev kullanıcısı ve standart bir oyuncu için iyi bir modem diyebilirim.

  https://www.asus.com/tr/networking/dsl-ac750/
 • bi de oyuncu modemi çıktı
 • 2 gündür kurmaya çalıştığım modem. benimle aynı sorunu yaşayacaklar için tarihe not bırakayım. eğer servis sağlayıcı olarak dsmart kullanıyorsanız türktelekom vlanid 35 olarak kurulum yapmanız gerekmekte. 2 gündür şunu söyleyebilen bir asus veya dsmart teknik servis çalışanı çıkmadı.