• bu fiyata alıcı bulunuyorsan helal olsun sana
  • tam olarak menteşe problemi nasıldır acaba.
    hani gevşemiş ise sıkılıp geçilir fazla maliyet çıkmaz.
    kuzene aldık 3 sene önce mi ne.
    arıza yaptı anakart yandı. sonra ben aldım kullanmak için.
    anakartı değiştirttik. yaklaşık (1000 liraya) geçen sene.
    geçen çay döktüm. söktük temizledik, idare ediyor.
    menteşe kısmı biraz nazik evet. kırılma falan olmadıysa, sıkıp devam edilebilir.
    bilgisayarcı sadece kasayı açıp, menteşe sıkacak.
    tahiminim 200 gibi olur en fazla. sadece arka kapak söküp halledilebilir diye hatırlıyorum.
  • menteşe problemini satın aldıktan 4 yıl sonra yaşıyorum. bakalım yarın bilgisayarcıya götüreceğim. son zamanlarda bu sorundan muzdarip olanlar var mı acaba veya bilgisayarla uğraşanlar var mı bana kaça patlar bu mevzu merak ediyorum.
  • bu bilgisayara sahip veya bilgisayardan anlayan bir arkadaş varsa yeşillendirebilir mi ?

yaklaşık bir haftadır laptopun sol tarafından cızırtı sesi geliyor. yazın uçan sivrisinek sesi gibi. o kadar sinir bozucu bir ses ki pc yi kapatınca kulağımda yankılaması devam ediyor. yardımcı olabilecek biri var mıdır acaba ?

edit: touchapdle çift parmak aşağı yukarı -sayfa aşağı yukarı indirme hareketi- yapınca ses kesiliyor.
  • tam bir fakir edition bilgisayar. her oyunu low ayarlarda falan da olsa oynarsınız, her işinizi de rahatlıkla görür.

ısınmaz, ses yapmaz. bunlara karşılık pil ömrü felaket. açıkçası ben hep prize takılı kullandığım için sorun olmuyor.

ssd takmanızı tavsiye ederim, çok farkediyor. daha önemlisi o garip hdd sesinden kurtuluyorsunuz.

ben cd sürücüsünü söküp oraya da eski hdd'yi taktım. cd kullanmayanlar böyle bir şey de yapabilir.

üstte bahsedilen menteşe sorunu klasik. benimkini de ücretsiz değiştirdi servisi. onun dışında kasa kalitesi idare eder.

klavye ve touchpad başarılı diyebilirim. ekran leş gibi. 1080p panel görünce insanın buna bakası gelmiyor. neyse ki mat ekran kullanmışlar en azından yansıma derdi yok.

genel olarak şu piyasada 2000 lira civarına alınacak en iyi laptop. ben 2015 aralık'ta, 1900 liraya almıştım 7200 rpm-8gb modelini. hala da bu paraya bundan iyisi pek yok sanırım.
  • (bkz: #106914867)
  • fiyatı sürekli değişmekle beraber f/p açısından ilk bakışta(bütçe artırılmadığı takdirde) asusun sunduğu başarılı ve oldukça şık bir dizüstü bilgisayardır.

genel hatlarıyla değinmek gerekirse,cihazın intel core i5 6200u ve i7 6500u lu işlemcilere sahip modelleri mevcut aynı zamanda modeller arasında hdd hızı ve kapasitesi değişen modellerde var(hız için 5400 rpm-7400rpm olmak üzere),cihazda 2 ekran kartı bulunmakta günlük masaüstü islemleri için bileşik olarak intel hd graphics 520,yüksek gereksinimli işlemler için orta seviyeye yakın fakat ortalama bir kullanıcı için gayet yeterli bir kapasitedeki harici 2gb bellekli nvidia geforce gt940m kullanılmış.

ram açısından bakmak gerekirse,1600 mhz low ddr3 4 gb ram anakarta gömülü şekilde bulunuyor ve max 12 gb'a kadar da artırılması mümkün kılınmış(4 gb lık versiyonu alırsanız bir slot daha boş bulunuyor).

cihazın ince tasarımından mütevellit olsa gerek ssd eklemesi yapmak isteyen arkadaşlar için maalesef boş bir bölge yok fakat konuya hakim arkadaşlar cihazın gerek dvd romunu sökerek hdd+ssd,gerek hdd sökerek sdd+dvd romu kullanabilir ki servis dışında yapıldığı takdirde garanti dışı bırakır.

pil tüketimine ve ısınma durumuna,derecesine değinmek istersek, malum u serisi az tüketimli bir işlemciye sahip olmasının da etkisiyle ekran süresinin başarılı olduğunu belirtmek isterim günlük masaüstü işlemleri,film,müzik ile geçirdiğim vakitlerde 7-8 max olarakta 12 saat ekran süresi aldığımı söylersem yalan olmaz(genel olarak kulaklık kullanıyorum ve kullanmadığım vakit ağ bağlantısını keserim),ayrıca cihazda ki icecool teknolojisi etkisi olsa gerek yüksek gereksinimli olarak nitelendirebileceğimiz oyunlar hariç (ki normal) gayet serin çalışmakta.tabi u serisi düşük tüketimli işlemci,oyun ve grafik gerektiren programlarda bir handikap olarak karşımıza çıkıyor ama en azından benim satın aldığım tarihteki fiyat bandı(malumunuz cihazlar ithal ve usd sürekli artmakta)göz önüne alındığında cihaz (i5 modeli,6-7 ay önce) gayet normal ve yeterli.

performans açısından kanaatimce (i5 için) çoklu işlemlerde yavaş,ssd takviyesi gayet güzel sonuçlar veriyor,ortalama açılış süresi hdd ile 15-35 sn samsung evo ssd ile 8-16 sn gibi.

oyun deneyimi,denediğim ve kanaatimce yüksek performans gerektirenler adına şunu söyleyebilirim ki cihazınız 8 gb veya üstü belleğe sahipse gayet akıcı ve kayıpsız oynamanıza imkan sağlıyor(gta5,witcher 3,crysis 3,the evil within,fifa 15,cod ghost vs. yüksek grafik ayarlarında oynanabilirlik sunuyor ama iyi bir fps almak adına medium ayarlar daha uygun oluyor).

ayrıyeten hoş olmayan bir kaç duruma,özelliğe değinmeliyim ki;öncelikle cihaz 15.6 inc,mat ve 1366 x 768 px.bu pixel boyutu her ne kadar performansa katkı sağlasa da canlı,dinamik ve renkli bir görüntü arayan kullanıcıların pek hoşuna gitmeyecek, ki malum alternatiflerine göre de geri planda kalmış.

ikincisi cihaz sonicmaster adlı bir teknolojiyle donatılmış gayet güzel bir ses kalitesine sahip fakat cızırtı ve hoparlör patlaması gibi yaygın sorunları var,araştırıldığı takdirde cızırtının her ne kadar driver güncellemeleri ve audio wizard gibi programlarla çözülebildiği iddaa edilsede kesin bir çözüm değil.

üçüncü olarak hdd cızırtısı çoğu kullanıcının rahatsız olduğunu gözlemlediğim bir durum.

dördüncü ve en çok değinmek istediğim konu,cihazın üst kapağı(bu arada çok parmak izi yapıp,toz tutuyor) ve menteşeleri aşırı derecede hassas ve kalitesiz.ilgili forumlar,gruplar ve şikayet var tarzı sitelere baktığınız takdirde hak vereceğiniz üzere(okuduklarıma göre çoğu vakit servisinde kabul ettiği ) kronik bir menteşe kırılma,ayrılma sorunu var.bilenler bilir menteşe çıktımı,çatladımı ekranı da kırabiliyor,kasayla ayrılmasına da sebep olabiliyor bu da hasar durumunu dolayısıyla garanti dışı görüldüğü takdirde tamir ücretini azımsanmayacak miktarlara yükseltiyor.okuduğum ve tecrübe ettiğim kadarıyla ne kadar temiz ve dikkatli kullansanız dahi başınıza gelmesi çok yüksek olasılıklı bir durum.kimileri servisin ücretsiz tamir ettiğini,kimileri kullanıcı hatası olarak gördüğünü söylüyor,durumum musait olduğu vakit bende tecrübe edeceğim maalesef sonrasında bilgilendirme amaçlı editleyebilirim.

(i7'li modelini de denemekle beraber performans ve fiyat bakımından genellikle i5'li model için yazdım,i7 li model oyunlarda ve çoklu işlemde bir tık önde olmakla beraber şunu da belirtmek gerek ki işlemci dışında iki model arasında gerek aksan gerek kasa olmak üzere fark yok)

edit:cihazımı bahsetmiş bulunduğum menteşe problemi sebebi ile yakın bir zamanda satın almış olduğum firma şubesi aracılığıyla yetkili servise yollamıştım.cihaz modelinin mevcut durumu kronik olarak varsayılmış veya halihazırda varsayılıyor olacak ki cihaz biraz da kargo süreci etkeniyle 10 iş gününden kısa bir süre içinde herhangi bir ücret talep edilmeksizin,aracılığı itibariyle kendisini göndermiş bulunduğum firmanın şubesine ulaştırılmış.cihazın üst kapağı daha sağlam ve kalın olan bir alternatifi ile değiştirilmiş,menteşesi yenilenmiş.

edit:imla.

(bkz: ukteydim doldum)
  • xo096t modelini 2015'te 2099 tl'ye aldığım ve bana fiyatından fazla masraf çıkaran canım laptopum. 6 yıllık birlikteliğimizde hard diski bozuldu, anakartı yandı, ekran menteşesi kırıldı, touchpad ve klavyesi bozuldu, hoparlörü patladı. her şeye rağmen seviyorum keratayı, bir 6 yıl daha gider gibi.
  • 6 yılı geride bıraktım kendisiyle 2015 yılında 2k ya almıştım en memnun olduğum özelliği ısınmamasıydü ki eski hp ve toshiba laptoplarımda çok çektim ısınmadan,en beğenmediğini tarafıda ekranı.
    genel olarak bakacak olursam son 1 yılda hissedilir şekilde yavaşladı, açılırken makul sürede açılıyor fakat masaüstünün kendine gelmesi biraz sürüyor, ısınmama özelliğide yavaş yavaş kayboluyor,geçen bir eurotruck 2 oynayayım dedim beklemediğim şekilde bayağı ısındı.
    birkaç eklemeyle bir müddet daha idare eder diye düşünüyorum.şuan bu özelliklere sahip ortalama bir cihaz min. 7-8k aralığında.
  • kronik menteşe sorunlu bir ürün. üstelik menteşeyi değiştirseniz bile bir süre sonra yine kırılıyor.
hesabın var mı? giriş yap