şükela:  tümü | bugün
  • 3 senedir kullandığım n55sf modeli laptop'un fanının arızalanması sonucunda servise teslim ettim. garantisi dolmuş olan bir cihazdı ve ben de daha major arızalar oluşmadan götüreyim dedim. 3 senedir help desk ve teknik servis deneyimi olan bir bilgisayarcı olarak "işçilik dahil en fazla 100 lira olur" düşüncesiyle bilgisayarı 3 iş günü önce teslim ettim. bugün kendileri beni aradı ve "stabiliz bey bilgisayarınızın fan arızası bulunmakta olup 80 lira bir ücreti vardır" dedi ve ben daha bir şey demeye kalmadan "bir de diğer arıza var" dedi. kendileri "diğer arızayı" biraz dil döktükten sonra "anakart" arızası olduğunu söyledi. sonrasında arızanın tam olarak ne olduğunu öğrenmek istediğimde "söyleyemeyiz" cevabını aldım. üstelik ücret 500 liraya fırladı demeye kalmadan telefonuma gelen mesajla gelen bilgiye göre bir anda 650 lira oldu. galiba giderek artıyor. kendileri etik değiller. birinci olarak arızayı saklamaları ve inatla söylememeleri beni iki şeye düşünmeye sevk etti. ilki

- ortada bir arıza yok. ya da

- kendileri arıza tespiti yapmaya çalışırken anakartı zarar verdiler.

kendilerini pazartesi günü avukatımla ziyaret edeceğim. lise mezunu adamları teknik servis'e alırlarsa oalcağı budur. bir bilgisayarcı olarak yaptıkları arızayı tespit edebilirim ve gözlerine sokabilirim. garantisi bitmiş cihaz olduğu için onlara muhtaç olduğumuzu düşünüyorlar. bakalım.

düzelti: arkadaşlar bir anakartı bozmak işi bilmiyorsan zor değil. misal anakarta çıplak el ile dokunup kısa devre bile yaptırıp yakabilirsin. birkaç müşterimde bu durumla karşılaşmıştım. burada olan da muhtemelen böyle bir şey. kendileri bana arızayı e başta söylememekle inat edip sonra arızanın anakartta olduğunu ama arızanın ne olduğunu söylemeyeceklerini söylediler. kim olsa kıllanır değil mi?
  • fanı çalışmayan bilgisayara ısınma testi uygulandıysa çok doğal bir hadisedir. kesin sikimsonik bir eleman, aleti teste soktu sonra da koydu bir kenara unuttu. içerideki oluşan sıcaklık yüzünden anakart yanmıştır.

not: asus teknik servise bir ürün bırakıldığı zaman gerekli kontroller yapılır çalışan tarafından öyle teslim alınır. bu yapılmadıysa sorun değildir çünkü personelin sorumluluğunda olan bir şeydir. müşteriye verilen kağıta ürünün durumu ve şikayeti özetlenir. buna "x yerinde çizik var, makine açılmıyor" gibi ifadeler de dahildir. kısaca kağıtta yazılmamış olan problemleri kesinlikle kabul etmeyin.
  • teknik servislerin genelde boktan adamlardan oluştuğunu bildiğim için hak verebileceğim olaydır. önüne geleni teknik servis yapabiliyorlar. lise mezunu olup meslek/teknik lise mezunu ise sorun yok ama önüne geleni 3 kuruşa teknik servis yapabiliyorlar. teknik servislerde eğer teslim alırken kontrol edilmediyse müşteri beyanı esastır bana göre. sonuçta teknik servisin para kazanmak için kendi kendine sıkça arıza uydurabildiği bir ülkede yaşıyoruz. tüketici mahkemesinde kullanıcının lehine bir sonuç çıkacağı da kesin, ibneler sadece uğraştırıp mağdur etmek için hatalarını kabul etmiyorlar. yoksa davayı kazanamayacaklarını da biliyorlar.
  • bir asus klasiği. kız arkadaşımın laptop'ında wi-fi ile modeme reset atılmadan bağlanamama problemi vardı. laptop bu serviste 17 gün bekledikten sonra tamir edildiği söylenerek geri verildi. ama tahmin edersiniz ki sorunda en ufak bir değişim yoktu.

rezalet her yerine sirayet etmiş durumda bu ülkenin, yazık.
  • madem üniversitede öğretiyorlar bu tür şeyleri, o zaman neden sonra "size bilgisayar bilimlerinde bilgisayar toplamayı öğretmiyolar mı? yapsana bi' toplama" dediğimizde kızıyorsunuz üniversite mezunu bilgisayarcılar...

şaka bir yana benzer bir olay benim de başka bir büyük markayla yıllar evvel gelmişti. hiç üstelemedim bile, aldım bozuk bozuk kullandım. mp3 player'dı. ne kadar doğru bilmiyorum gerçi. sonra adamın tepesine sıçıyorlar. gerçi avukatlık durum ne olur bilemedim. "e getirdiğinizde zaten anakart hasarlıydı" dese, teknik servisteki elemanı yalan makinesine bağlamak dışında yapılabilecek bir şey göremiyorum pek ama umarım yetiştiremedikleri için, olmayan bir sorun atmışlardır kafadan.
  • asus bilgisayarımı geçen haftalarda servise verdim. anakartını değiştirmemiz gerek diyip beni üç hafta beklettiler. yetmedi, taktıkları anakart da arızalı çıktı, güya test etmişler. anakart'ın usb slotları sanki mütemadiyen kullanılmış gibi ama bütün slotlar farklı sertlikte. emin olmamakla birlikte 2. el anakart taktılar laptopuma.

tabi tekrar iade ettim, aynı zamanda bir anda ısınmaya başlamış olan işlemcimi de bakım istedim.

şimdilik sorunum görülmüyor ancak yaptıgım araştırmalarda ilgili anakartların hatalı üretim oldugunu ve revizyon modellerinin çıktığını gördüm, lakin laptopa takılan yeni anakartın revizyon olup olmadıgını bilmemekteyim.

kısacası, asus'un servis politikasının çok kötü oldugunu söyleyemem çünkü türkiye'de daha neleri görüyoruz. ancak serviste çalışan bazı çakalların olduğuna kesinlikle eminim.
  • zamanında iphone 3gs'yi görüşmelerde çıkan ses sorunundan dolayı verip geri aldığımda ses tuşlarının hiç biri çalışmıyordu.adamlar zaten bozuktu diyip kavga çıkartmaya çalıştı.peki neydi mesele? o ses tuşlarını takarken filme zarar verdiler hemen üstümüze attılar işte olay bu.bu cihazların hemen hepsi bu kadar hassat kablolardan ve filmlerden oluşuyorken yetkin olmayan adamları alırsan işte böyle oluyor.
  • geçtiğimiz hafta buzzer devresi yaptırmak için karaköy'de lipo bataryamı teslim ettiğim elektronikçinin, bataryaya ait hücreleri paralamasına benzer hadise... ancak sorun lise mezunu teknik elemanlardan ziyade her işi sikinin ucuyla yapan türk insanının allaha emanetçi tavrından kaynaklanıyor sanki. zira benim lipo hücreleri patlatan arkadaş haberleşme mühendisiydi.
  • çoğunlukla bilgisayar parçalarından ve arızalarından anlamayan halkımızın başına sıklıkla gelen arıza.

nedir?

nedir yani? bozduysan yapacaksın kardeşim, salak mı bu insanlar bilmiyor mu sıkıntısı ne?
    hayır ben bu kurumda değil ama başka bir kurumda şuna denk geldim;

anakartta arıza var diye fan sistemi bozulmuşmuş... ana kart değişmeliymiş...

avukatla gidilip tutanak tutturulmalıdır mutlaka.