şükela:  tümü | bugün
  • 1 aydır kullandığım telefon.

asus'un telefonlarına merakım zaten vardı fakat cesaretim yoktu. bilgisayarım da asus.

telefonumun kırılması ve uzun süre 16 gb'lık bir başka telefonla idare ettiğim sabır ve tahammülsüzlüklerle dolu aylardan sonra internetteki bir alışveriş sitesinden görüp seçtiğim; kamera özelliklerini de baz alarak özellikle 64 gb olmasına tav olup aldığım bir telefon modeli.

ne kötü ki ilk birkaç ayım rezillik dolu geçti. çünkü internet üzerinden, asus güvencesiyle gelen telefonum 4 gün sonra kronik sıkıntılarıyla beni başbaşa bıraktı. öyle ki, internet üzerinden bile sorunlarıma bir ses bulamadım.

sorunu ise şuydu: tuş ile kilit yapıldıktan sonra, telefon yeniden o tuşu veya arkadaki parmak izini asla ve asla ve asla algılamıyor. hatta kilit modundayken biri beni aradığı zaman bana göstermediği gibi kayda da düşürmüyor. hatta biri beni aradığında bu sırada ya ulaşabildiğini ve benim açmadığımı zannediyor ya da ben birisiyle konuşuyormuşum gibi karşı tarafa meşgul sinyali gönderiyor.

eksik en önemli özelliği şu ki, önceki android telefonumda bir numaranın beni aramasını ve mesaj atmasını ayrı ayr engelleyebiliyordum. bu, aynı anda engelliyor. android'de, engelli numara aradığı zaman o anda ekrana bunu düşürmeyerek beni rahatsız etmiyordu fakat arayan engelli numarayı araması bittiğinde çağrı kaydında görebiliyordum. ve aynı zamanda engelli numara bana mesaj gönderdiğinde direkt spam klasörüne düşüyordu ve ben aklıma gelip özellikle bakmasam görmüyordum. hatta bazı telefonlar şöyleydi ki: spam'daki mesajı okuyabiliyordum ve onu spam'dan kaldırana kadar, karşı taraf mesajın bana iletildiğini bile bilmiyordu. bu telefon ise şöyle: bir numarayı engellemek istediğinizde tamamen engelliyor ve hiçbir şeyini size göstermiyor. bence hiç güzel bir özellik değil. konu kilit.

bu dokunmatiği ve tuşu algılamama problemi aylar boyunca çözülmedi. çünkü bildiğim kadarıyla asus, telefonu hemen yenisiyle değiştiren bir marka değil. telefonu teknik servise gönderseydim, takriben 1 ay boyunca geri alamazdım ve yaz ayını geçirdiğim süreçte yaşadığım hayat gereği, telefonu elimden bırakmam söz konusu değildi, üstelik 16 gb darlığında geçen 8 aydan sonra bu telefonu bırakmaya hiç niyetli değildim.

nasıl düzeldiğine gelelim. beyni 64 gb olan bir telefonda zaten asla zeka geriliği olamaz. çok çıldırdım, delirdim, sabrım çok zorlandı vesaire fakat otizmli çocuk eğitir gibi bir zaman geçti ve telefon 2 küsur ay kadar sonra kendiliğinden düzeldi. bunun buradan müjdesini de vereyim.

telefon ilk geldiğinde, daha önce yüzyüze hiç görmemiş olduğum için açıkçası birazcık büyük bulmuştum, bunu nereye sokuşturayım, hiç cebime koymayayım mı, ne bok yiyeyim diye fakat açıkçası az önceki anlık göz temasından ötürü yazıyorum ki: bu telefona bakmayı, dokunmayı seviyorum, ekran genişliğini, kamera çözünürlüğünü*, ekran büyüklüğünü, hiçbir zaman o kadar kullanmayacak olsam da 64 gb olmasının zihinsel rahatlığını, üst tarafının g2'yi, alt tarafının samsun'u hatırlatmasını fakat kendi çapında eksikleri olsa da aslında özgün olmasını.

love.

*yazarken hatırladım, kamerasında da uzun süre sorun vardı. aslında çekim kalitesi acayip yüksekti, sonradan pat diye bozuldu, odaklayamadı, hiç hem de, sırf bu yüzden uzun süre ne fotoğraf ve video çekebildim. sonrasında arkadaşım ayarlara girip bir şeyler yaptı. şu anda performansı fena değil fakat yine de eski hâli acaba çok daha iyi miydi diye de merak etmekteyim. manyak bir şeysin.