şükela:  tümü | bugün
 • dünya üzerinde en az yağmur düşen toprak parçası.
 • (bkz: assuan)
 • elazığ’da muratçık köyünde sit. höyükte, ilk tunç çağ, hellenistik, roma ve ortaçağ katları saptandı. aşvan bölgesi kazılarının sağladığı en önemli arkeolojik sonuç bölgedeki yerleşim yapısının ve düzeninin belirlenmesidir. bölgede iö.5000'den i.ö.3000'in sonuna dek hiçbiri tahkim edilmemiş, hepsi tarıma dayalı, az ya da çok dış dünyayla ilişkisi bulunan köy yerleşimleri görülmektedir. iö.2000'de başka yerlerde görüldüğü gibi burada da yerleşmelerin sayısında belirgin bir azalma olmuş, iö.1000'in başlarında yalnızca aşvan kale'de yerleşim saptanmıştır. daha sonra helenistik, roma ve bizans dönemleriyle ortaçağda yaygın ama önemsiz bir yerleşme görülmektedir.
 • mısırda 1960-1970 lı yıllarda yapılmış bir baraj ismidir.
  500km uzunluğunda göl olarak nitelenmektedir. üzerinde ulaşım amaçlı büyük tonajlı gemiler dolaşmaktadır. göl yapım aşamasında ünlü bir kısım piramit ve anıtların su altında kalmasına sebep olacağı için dünya milletlerinin dikkatini çekmiştirve 50 yakın ülkenin arkeolog ve ekipleri su altında kalma tehdidindeki anıtları daha yüksek bir kota taşıyarak kurtarmışlardır. *

  sulama ve elektrik üretimi için de kullanılan nilin bu en büyük barajı mısırdaki taşkınları önleyip mısıra ekonomik açıdan çok büyük katkı sağlasa da alüvyonları engellemesi nedeniyle tarımı olumsuz etkilemektedir.

  bu baraj dünya su sorunu meselesi kapsamında memba -mansap ülkeleri arasındaki alevli tartışmalarında öznelerinden biri olmuştur.
  (bkz: asvan barajı)bakınız dediğime bakmayın çünkü henüz o başlık açılmadı henüz o şarkı yazılmadı* **
  kaynak ve discovery world de yayınlanan joanna lumley's nile belgeseli
 • 1968-1973 yılları arasında ingiliz arkeoloji enstitüsü tarafından arkeolojik çalışmalar yürütülen elazığ ilinde bulunan höyük.
 • alüvyon yığılmasından ötürü 100 yıllık ekonomik ömrü olduğu söylenen baraj-dı. belki bir önlem almışlardır.