şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir balık avlama metodu.
 • özellikle levrek avında çok sık kullanılır. konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için;
  http://balikcilarkahvesi.blogspot.com/…nii-ile.html
 • (bkz: sırtı)
 • çok balık çıkan yerler için de kullanılır:

  -şu gölete gidelim bir gün balık tutmaya.
  -olum orda bir yer var. kuytuda böyle ağaçların arasından geçerek gidiyorsun, çok balık var orada at çek yapıyorsun.

  gibi.
 • bu iş için geliştirilmiş özel kamışlar (spin kamış) ve makineler vardır. amaç; kamış - makine kombinasyonunda en hafif ağırlığı yakalamak, böylelikle de sürekli at çek yapan kolun daha az yorulmasını sağlamaktır. sahte yem olarak yo zuri ve rapala marka olanlar revaçtadır. ayrıca çok ucuz fiyatlara satılan silikondan yapılmış sahte yemler de özellikle akdeniz'de oldukça sık kullanılmaktadır. seçilecek sahte yemin türü hava koşullarına, saatin kaç olduğuna göre değişir. misina kalınlığı olarak 28-30 mm gibi balığın ürkmemesi açısından nispeten ince misinalar seçilir.

  ek bilgi olarak da at çek tekniğine gavurlar spinning diyorlar
 • yapmaktan en çok zevk aldığım av.
  tamam olta atmayı da seviyorum, ama o bazen sıkıcı geliyor. (gerçi balıkların yuvası yahut avlandıkları yere denk getirirsen, değme keyfine)
  ama bu at çek'te sürekli bir devinim oluyor. balık takip ettiğinde hele, heyecan katlanıyor. aktiviteyi canlı canlı takip ediyorsun. olta atıp kös kös beklemiyorsun. oltayla birlikte sen de dolaşıyorsun.

  şu seti sipariş verdim. bugün yarın elimde olur, deli balık avlayacağım olm.. savulun levrekler, üç buçuk atın palamutlar..
 • yeni edindiğim hobidir.
  arada sırada karides kullanarak avladığımız bir kaç balık dışında pek tecrübem yokken, teorik bilgilerimi ve hevesimi sonuna kadar zorlayıp başladım... bilgi mahiyetinde bir şeyler paylaşmak isterim. fazla detaylara girmemeye çalışarak...
  at-çek balıkçılığına başlamak isteyenler önce şunu düşünmeliler: balık gelmese bile bir ay boyunca o oltayı aksiyon vererek atıp atıp çekmeye sabrım var mı?
  gerçekten sabır işi bu, aslında amaç zaten balık tutmak değil ama yine de netice almayınca motivasyonda kırılma olabiliyor.
  ikinci aşama: mera. yani balığı tutacağınız yer. at-çek balıkçısının hayali levrek yakalamaktır. ve levrek ve benzeri balıklar (barakuda, çatal kuyruk, mırmır vs) kayalık yerlerde ve dere ağızlarında bulunurlar. mantık olarak nerede yemek varsa bu balık oradadır. kayalıklarda beslenen mini balıkları avlamak için orada bulunan kuzular, bizim de en büyük hedeflerimizdir.
  üçünçü aşama: malzeme. takımımız temel olarak; kamış, makine, misina ve sahteden oluşur. kamışlar da kullanım amacına göre boy boy olmakta ve fakat 2.40 - 2.70 en ideal oran olarak kabul görmektedir. atarı (kamışın atar değeri, atacağımız sahte balık ağırlığının olması gerektiği aralığı gösteren değerdir.) 10-40, 15-50, 100-200 vs. gibi değerlere sahip olmakla birlikte benim ideal değerim 10-40 veya 20-80 dir. her kamış her gramajda sahteyi atar, fakat kamış; atar değeri aralığındaki sahtelerle kullanılırsa çok etkili bir av aletine dönüşür. makine olarak, devir sayısı yüksek (kolu bir çevirmede kaç cm misina saracağı), hafif ve sağlam olmalı. mümkünse ithal ve bilindik marka olmalı. 5.0/1 devir ve üstü, geri sarmayı engelleyici ve önden kalamalı 40 lık kafalı idealdir. misina: benim tercihim ipek misina. misina ne kadar kalın olursa o kadar sağlam olur fakat bir o kadar da görünür olur. klasik misinalar atış ve çekiş esnasında esneme yaparak kopma riski ve sisteme zarar verme riskine sahiptir. burada 0.16 mm ipek misina gayet sağlam ve yeterli olacaktır. ayrıca misinanın ucuna florokarbon 0.35 mm kalınlıkta shock leader (balığın ilk vurduğu andaki şiddeti esneyerek alan misina) bağlanarak sahte yemimiz de sağlama alınır. ve son aşama sahte: sahteler bu sporun en derin ve dipsiz kuyusudur. ana prensip; o ortamda bulunan yem balıkları taklit etmektir. hava ve ışık durumuna, avlanan balığın cinsine göre değişen sahtelerle bir gün sonuç alırken, arkasına bir hafta hiç balık alamamak ta bu işin cilvesidir. sardalya görünümlü 12-14 cm, ve kamışımızın atar değeri arasında 20 gr lık bir sahte ( birkaç rengi ile: gece için fosforlu, bozuk hava için limon, açık hava için mat-kırmızı kafa) ile netice alabiliriz. aynı sahte her yerde iş yapmaz, her denizin ve meranın sahtesi ayrıdır, bu da ayrıca hiçbir yerde yazmaz.
  (aksiyon: avları kandırmak için sahte balığımıza verdiğimiz hareketler. kamışı sallayarak veya sarım esnasındaki bazı tekniklerle yapılır)
  detaylı ihtiyaç halinde at-çek balık avcılığı (spin balıkçılık), lrf (light rock fishing), shore jig, sırtı avı konularında elimden geldiğince teknik bilgi ve malzeme bilgimi paylaşmaya hazırım.
 • istanbul boğazı'nda 150-200 gr. arası hayvan gibi kurşun ve surf kamış kullanılarak yapılan balık avlama tekniğidir.

  bu tekniği diğer illerde yaşayanların aklı almaz, çünkü bu iş mantıken kurşun kullanılmadan, spin kamış ile 20-30 metre ileriye atılarak yapılır. ancak boğazda balığın genelde kıyıdan minimum 100 metre ileride oluşu ve kuvvetli akıntı, boğazın kıyı balıkçılarını bu metoda zorlamıştır.

  genellikle oltanın ucuna takılan bir klipsli fırdöndünün klipsine 10-15 cm uzunluğunda metal telden yapılma bir aparat vasıtası ile ağır kurşun bağlanır. aynı klipse oltanın uzunluğuna göre, üç buçuk ile dört buçuk metre arasında bir beden bağlanır. bedenin ucuna tekrar klipsli fırdöndü bağlanarak, klipse sahte takılır. bu şekilde takım, olabildiğince uzağa fırlatılarak çeşitli aksiyonlarla kıyıya çekmeye başlanır. tabi bu noktada en önemlisi balığın var olup olmadığı. doğru aksiyon, doğru sahte sonraki aşamalar.

  öncelikle o kadar ağırlığa ve kuvvete dayanabilecek, aynı zamanda da uzağa atabilecek kabiliyete sahip bir surf kamışa sahip olunması çok önemlidir. 4-4 buçuk metre aralığında bir surf kamış boğaz için idealdir. tabi ki kalibresi, sarım hızı uygun, hem sizi yormayacak, hem uzağa atmanızı sağlayacak, hem de dayanıklı bir makine de oldukça elzemdir. bunun dışında yine uzağa atabilmek için fazla kalın olmayan bir olta misinası, ki ip misinalar tercih edilir, olta misinasının ucuna daha kalın bir misinadan bağlanan 9-10 metrelik bir şok ip (kurşun ağırlığından dolayı kopmayı engeller), gerekli aksiyonu verebilmek için çok kalın olmayan, ancak balığın da kopartamayacağı kadar sağlam bir beden misinası (0,20 mm olabilir), ve aksiyonu güzel birkaç sahte (denizin rengine ve berraklığına göre değiştirmeniz gerekebilir.) size lazım olarak şeylerdir.

  bu şekilde istanbul boğazında tutabileceğiniz balıklar palamut ve lüfer ailesidir.
 • izmit için sanırım bu sezon için geç kaldım. yinede bir takım yapmadan edemiyeceğim.

  bir kaç ay önceden karadeniz kıyıları at çek ile iyi av veriyordu. lüferin boğazı geçmesi ve izmit körfezine girişiyle beraber körfezde de iyi av vermeye başladı bu yöntem. özellikle kıyıdan yemli ile vuruş dahi alamadığımız dönemde sabah suyundan karanlığın çökmesine kadar 3, 5 tane lüfer çeken olunca bende elimi biraz hızlı tutmak istedim.

  aman iyi olsun, aman şu önemli, aman bu olmazsa olmaz derken dipsiz bir kuyuya düşüp ne yapıcağını şaşırıyorsun.
  az çok meralar öğrendi, iş yapan sahteler öğrendi, boya atara karar verildi ama 250 300 liraya nasıl bir takım yapılmalı kafa karışık. yardım edilir mi bilmem.