şükela:  tümü | bugün
  • bir balık avlama metodu.
  • özellikle levrek avında çok sık kullanılır. konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için;
    http://balikcilarkahvesi.blogspot.com/…nii-ile.html
  • (bkz: sırtı)
  • çok balık çıkan yerler için de kullanılır:

-şu gölete gidelim bir gün balık tutmaya.
    -olum orda bir yer var. kuytuda böyle ağaçların arasından geçerek gidiyorsun, çok balık var orada at çek yapıyorsun.

gibi.
  • bu iş için geliştirilmiş özel kamışlar (spin kamış) ve makineler vardır. amaç; kamış - makine kombinasyonunda en hafif ağırlığı yakalamak, böylelikle de sürekli at çek yapan kolun daha az yorulmasını sağlamaktır. sahte yem olarak yo zuri ve rapala marka olanlar revaçtadır. ayrıca çok ucuz fiyatlara satılan silikondan yapılmış sahte yemler de özellikle akdeniz'de oldukça sık kullanılmaktadır. seçilecek sahte yemin türü hava koşullarına, saatin kaç olduğuna göre değişir. misina kalınlığı olarak 28-30 mm gibi balığın ürkmemesi açısından nispeten ince misinalar seçilir.

ek bilgi olarak da at çek tekniğine gavurlar spinning diyorlar
  • yapmaktan en çok zevk aldığım av.
    tamam olta atmayı da seviyorum, ama o bazen sıkıcı geliyor. (gerçi balıkların yuvası yahut avlandıkları yere denk getirirsen, değme keyfine)
    ama bu at çek'te sürekli bir devinim oluyor. balık takip ettiğinde hele, heyecan katlanıyor. aktiviteyi canlı canlı takip ediyorsun. olta atıp kös kös beklemiyorsun. oltayla birlikte sen de dolaşıyorsun.

şu seti sipariş verdim. bugün yarın elimde olur, deli balık avlayacağım olm.. savulun levrekler, üç buçuk atın palamutlar..
  • (bkz: zıpkın avı) 'nın tadını vermiyor kesinlikle
    bir dönem heves edip güzel bir surf kamış yanına güzel rapala takımları aldığım sonrasında bana çok sıkıcı gelmeye başlayan aktivitedir. ne kadar uğraşsam da bana avcılık gibi gelmedi hiç olta ile balık tutmak.
  • yeni edindiğim hobidir.
    arada sırada karides kullanarak avladığımız bir kaç balık dışında pek tecrübem yokken, teorik bilgilerimi ve hevesimi sonuna kadar zorlayıp başladım... bilgi mahiyetinde bir şeyler paylaşmak isterim. fazla detaylara girmemeye çalışarak...
    at-çek balıkçılığına başlamak isteyenler önce şunu düşünmeliler: balık gelmese bile bir ay boyunca o oltayı aksiyon vererek atıp atıp çekmeye sabrım var mı?
    gerçekten sabır işi bu, aslında amaç zaten balık tutmak değil ama yine de netice almayınca motivasyonda kırılma olabiliyor.
    ikinci aşama: mera. yani balığı tutacağınız yer. at-çek balıkçısının hayali levrek yakalamaktır. ve levrek ve benzeri balıklar (barakuda, çatal kuyruk, mırmır vs) kayalık yerlerde ve dere ağızlarında bulunurlar. mantık olarak nerede yemek varsa bu balık oradadır. kayalıklarda beslenen mini balıkları avlamak için orada bulunan kuzular, bizim de en büyük hedeflerimizdir.
    üçünçü aşama: malzeme. takımımız temel olarak; kamış, makine, misina ve sahteden oluşur. kamışlar da kullanım amacına göre boy boy olmakta ve fakat 2.40 - 2.70 en ideal oran olarak kabul görmektedir. atarı (kamışın atar değeri, atacağımız sahte balık ağırlığının olması gerektiği aralığı gösteren değerdir.) 10-40, 15-50, 100-200 vs. gibi değerlere sahip olmakla birlikte benim ideal değerim 10-40 veya 20-80 dir. her kamış her gramajda sahteyi atar, fakat kamış; atar değeri aralığındaki sahtelerle kullanılırsa çok etkili bir av aletine dönüşür. makine olarak, devir sayısı yüksek (kolu bir çevirmede kaç cm misina saracağı), hafif ve sağlam olmalı. mümkünse ithal ve bilindik marka olmalı. 5.0/1 devir ve üstü, geri sarmayı engelleyici ve önden kalamalı 40 lık kafalı idealdir. misina: benim tercihim ipek misina. misina ne kadar kalın olursa o kadar sağlam olur fakat bir o kadar da görünür olur. klasik misinalar atış ve çekiş esnasında esneme yaparak kopma riski ve sisteme zarar verme riskine sahiptir. burada 0.16 mm ipek misina gayet sağlam ve yeterli olacaktır. ayrıca misinanın ucuna florokarbon 0.35 mm kalınlıkta shock leader (balığın ilk vurduğu andaki şiddeti esneyerek alan misina) bağlanarak sahte yemimiz de sağlama alınır. ve son aşama sahte: sahteler bu sporun en derin ve dipsiz kuyusudur. ana prensip; o ortamda bulunan yem balıkları taklit etmektir. hava ve ışık durumuna, avlanan balığın cinsine göre değişen sahtelerle bir gün sonuç alırken, arkasına bir hafta hiç balık alamamak ta bu işin cilvesidir. sardalya görünümlü 12-14 cm, ve kamışımızın atar değeri arasında 20 gr lık bir sahte ( birkaç rengi ile: gece için fosforlu, bozuk hava için limon, açık hava için mat-kırmızı kafa) ile netice alabiliriz. aynı sahte her yerde iş yapmaz, her denizin ve meranın sahtesi ayrıdır, bu da ayrıca hiçbir yerde yazmaz.
    (aksiyon: avları kandırmak için sahte balığımıza verdiğimiz hareketler. kamışı sallayarak veya sarım esnasındaki bazı tekniklerle yapılır)
    detaylı ihtiyaç halinde at-çek balık avcılığı (spin balıkçılık), lrf (light rock fishing), shore jig, sırtı avı konularında elimden geldiğince teknik bilgi ve malzeme bilgimi paylaşmaya hazırım.