şükela:  tümü | bugün
  • ibrahim tatlıses şarkısı..
    eskimişse at gitsinnnn...
  • türk müziğinin önde giden bayrak sallayan kişisi olan ibrahim tatlıses'in bu şarkısında arkadaki koro 2 nakaratın başında at siksin diyerek,, şarkıyı buraya kadar dinleyebilip hala ayakta kalmayı başarmış naçiz bedenlerimizi yere yıkmayı başarmaktadır..
    bana inanmayan indirir mp3'ünü dinler,, ona da inanmayan alır cd sini kasedini(bkz: kendimden biliyorum) bu mutlu anı belgeler..
  • (bkz: eşek gelsin)
  • albüm kapagina göre, sözleri ve müzigi ibrahim tatlises'e ait bir parcadir.

cagirirsin gelmezse
    deli gibi sevmezse
    "balli lokmam" demezse
    tut kolundan at gitsin

at gitsin, at gitsin
    eskimi$se at gitsin
    at gitsin, at gitsin
    yaramazsa at gitsin

sevmek nedir bilmezse
    "canim, gülüm" demezse
    ne$e, huzur vermezse
    tut kolundan at gitsin

sonuna dogru murat $enpinar'in bir pitchbendli klavye solosu vardir ki, dinlenmelidir.
    bu parcanin bestesinin murat $enpinar'a ait oldugu ve ibrahim tatlises tarafindan "bir $ekilde" kendinin gibi gösterildigi kanaatindeyim, ancak gerekli ve yeterli delil eksikliginden dolayi konunun üstüne gitmemeyi tercih ediyorum*.
    sözlerinin garabetinin müsebbibi ilk cümlede apacik gizlidir.
  • ibrahim tatlısesin 1998 yılında piyasaya sürdüğü albümü.

albümde yer alan parçalar:

at gitsin
    bi tanem
    eyvah
    odalarda ışıksızım
    zamanlaman harikaydı
    ağlıyorum kahrımdan
    rakı içtim şarap içtim
    anam
    erkekler
    akdeniz akşamları
    güneş doğmuyor
    sen olmayınca
    yaş altmışbeş
    allah cezanı verecek

at gitsin, sen olmayınca ve allah cezanı verecek parçalarının söz ve müziği ibrahim tatlıses' e aittir. cengiz imren e ait olan bi tanem, ağlıyorum kahrımdan ve güneş doğmuyor parçalarının yanısıra, kayahan'ın odalarda ışıksızım, sezen aksu'nun erkekler , sözleri ahmet selçuk ilkan'a ait olan eyvah, yıldız tilbe'nin anam ve serhan kelleozu'nun akdeniz akşamları parçasını kendine has tarzıyla yorumlamaktadır. ayrıca; celal güzelses'in yorumladığı yaş altmışbeş uzunhavasını da güzel yorumlamaktadır.
  • şimdi, şarkıda talep edilenleri ve bu talepler sağlanmadığı takdirde olması isteneni alt alta yazalım:
    - çağırırsın gelmezse,
    - deli gibi sevmezse,
    - "ballı lokmam" demezse,
    - sevmek nedir bilmezse,
    - "canım, gülüm" demezse,
    - neşe, huzur vermezse,
    ->tut kolundan at gitsin.
    şair sadece bunlarla yetinmiyor; "hem çıtır, hem hanımefendi olacak" diyor, öyle istiyor: "eskimişse at gitsin, yaramazsa at gitsin."
    tüm bunları, özellikle "ballı lokmam şeklinde hitap" isteğine dikkat çekerek değerlendirdiğimde şunları demek isterim: heyt be, yürü iborotti! olayı aşmış bitirmiş durumdasın; ötesine dair herhangi bir laf edemiyorum.
  • bu şarkıda "at siksin" denilen kısım 2:45'de duyulabilir. sadece ben mi böyle biliyorum demiştim ama önceden yapılan 2 ayrı tespiti de görünce öyle olduğuna kanaat getirdim. bu kadar insanın nakaratı at siksin olarak anlaması tesadüf olamaz.

inanmayan dinlesin kendi duysun.

edit: link ölmüş. şurdan 2:10'dan itibaren duyabilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=pl7xfeaypuk
  • spor bir arabanız varsa, sık kullandıgınız yollar veya uzun yol cd'leri tadında güzel bir cd yapılır. isterseniz mp3 isterseniz audio track formatında. set olmasına özen gösterilir. tek tarz giden bir müzik cd'si olur bu. araya dandini united başka telden şarkılar girmez. akarı vardır bu tarz cd'lerin.

- abi müzik aç kafamı düşürdü bu yol.
    - radyo mu açsak lan?
    - yok be abi yok mu senin şu at gitsin'lerden. fıydır gitsin işte.
    - at gitsin o vakit.
  • (bkz: atı salın)
  • at siksin olayı şarkının ikinci kıtasından sonra, yani birinci kıta ve nakarat bitiyor, ikinci kıta başlıyor, ibo kıtanın sonunda at gitsin'i biraz uzatınca , koro at gitsin diye nakarata girince, ibonun uzattığı -sin koronun okuduğu git-'in üstüne biniyor ve çok kısa süreli sanki at siksin deniliyormuş gibi oluyor.

koskoca ibo, o kadar alet edevat, stüdyo, tonmaister falan bunu nasıl duymamış çekimlerde hayret dedirten şarkı oluyor böylece.