şükela:  tümü | bugün
 • topkapi sarayinin onundeki meydan
  bazi salaklar bu meydanin siyaset meydani olarak da anilmasindan dolayi siyaset`i at egitimciligi ile e$ anlamli bir kelimedir diye tanirlar.
  oysaki padi$ahin atlari ve ahirlar da buranin yakinlarindadir.
  ustelik siyaset nizamul mulkun me$hur politika kitaplarindan birisidir ve 800civarinda yazilmi$tir.
  ayip ayip

  otur 2
 • bizans zamaninda yarislarin yapildigi bir nevi hipodrom tarzi yer.
 • sultanahmet meydanı. topkapı sarayı'nın bayram alanı. eskiden büyük şenliklerin, esnaf alaylarının gerçekleştiği mekan.
 • siyaset meydanı ünvanını "sallandıracaksın 3-5 tanesini sultanahmette" zihniyetiyle almıştır. vakti zamanında siyasetin günışığına çıktığı esas alan, meydana kurulan darağçlarıdır çünkü. şehrin başkalaşması sonucu "sallandıraksın" formatı da kentin merkezi gibi taksim meydanına kaymıştır.
 • (bkz: atli kosk)
 • artık kim sorumluysa bu meydandaki üç sütundan, hiçbirinin yanında sütunların üzerlerinde ne yazdığı belirtilmemiş. o kadar latince ve hiyeroglif sembol var, insan merak ediyor. ey bizden sonrakiler bunu okuyosanız topsunuz top mu diyor, hazinenin yerini mi gösteriyor, aşk şiiri mi, kehanet mi, imparatorun sevdiği yemeklerin listesi mi belli değil.
 • örme sutun'un üzerinde sunlar yazmaktadır:
  "bu dört köseli heybetli ve harika anıt, zamanla harap olmuşken, şimdi imparator konstantinos ile devletin şanı olan oğlu romanos tarafından önceki görüntüsüne nispetle daha iyi duruma getirildi: rodos kolosu harikulade idi, bu bronz anıt ise hayranlık yaratmaktadır."

  dikilitas'ın kaidesindeki kabartmalardan birinde taşın hipodrom'a getirilişi, halatlar ve bucurgatlar yardımıyla yerine dikilişi tasvir ediliyor. kaidenin diğer yüzünde (sağda ve solda insanlar kralın önünde eğilmişler) persler ve germenler imparator theodosius ile sağında oturan oğulları arkadius ve honorius'a ve solundaki batı roma imparatoru ıı. valentinianus'a saygılarını sunuyorlar. bir baska yüzde ise imparator bu kez ayaktadır ve elinde birinciye vereceği çelengi tutmaktadır. ayrıca kabartmalarda hipodrom'daki araba yarışları tasvir edilmektedir. kaidede yer alan grekce ve latince kitabede ise anıtın dikilmesinin 32 gün sürdüğü ifade edilmekte.

  burmalı sutun üzerinde ise bir ibare yoktur. anıt, 31 yunan sehir devletinin perslere karsı verdikleri platea savasını kazanmaları onuruna yapılmıstır. gövde üzerinde 31 koloninin isimlerini bronzla kazımıslardır.

  kaynak: at meydanı, seza sinanlar, kitapyayınevi
 • (bkz: sfendon)
 • (bkz: et meydani)
hesabın var mı? giriş yap