*

şükela:  tümü | bugün
 • quigley's point adında enfes bir albümleri bulunan grup. ayrıca bir flann o'brien kitabı. ve tabi rogerquigley sayesinde quigley diye de anılıyorlar...
 • bu sene içinde film uyarlaması çekileceği duyurulan muhteşem roman.

  --- spoiler ---
  but which of us can hope to probe with questioning finger the dim thoughts that flit in a fool’s head? one man will think he has a glass bottom and will fear to sit in case of breakage. in other respects he will be a man of great intellectual force and will accompany one in a mental ramble throughout the labyrinths of mathematics or philosophy so long as he is allowed to remain standing throughout the disputations. another man will be perfectly polite and well conducted except that he will in no circumstances turn otherwise than to the right and indeed will own a bicycle so constructed that it cannot turn otherwise than to that point. others will be subject to colours and will attach undue merit to articles that are red or green or white merely because they bear that hue. some will be exercised and influenced by the texture of a cloth or by the roundness or angularity of an object. numbers, however, will account for a great proportion of unbalanced and suffering humanity. one man will rove the streets seeking motor-cars with numbers that are divisible by seven. well known, alas, is the case of the poor german who was very fond of three and who made each aspect of his life a thing of triads. he went home one evening and drank three cups of tea with three lumps of sugar in each, cut his jugular with a razor three times and scrawled with his dying hand on a picture of his wife good-bye, good-bye, good-bye.
  --- spoiler ---
 • 2012'nin ilk aylarında lüksemburg'da çekimlerine başlanması planlanan ve 2013 yılında vizyona girmesi muhtemel görünen muhteşem bir romanın adaptasyonu olan film. colin farrell brendan gleeson michael fassbender cillian murphy ve gabriel byrne isimlerinin kesinleştiğini duydum.
 • 1939 yılında yayımlanan, metafiction'ın dibine vurmuş flann o'brien ya da asıl adıyla brian o'nolan romanı.

  okuyucuyu tam olarak romanın içine çekmek amacıyla mümkün mertebe gerçeğe yakın olaylar, kişiler ve yerler içeren realist romanın tam karşısında durarak, okuduklarımızın "gerçek" değil, tamamen yazar tarafından kurgulanan olaylar/karakterler olduğunu dört bir yandan hatırlatan metafiction örneği olarak ele alınması elzem, bir o kadar da bol malzemeli bir eser. romandaki anlatıcısının bile kendi deyimiyle bir roman için tek bir giriş ve tek bir sondan pek hazetmediği brian o'nolan için yazma sürecinin ne kadar renkli geçtiğini tahmin edebiliyorum. üç farklı hikayeyle bağlantıdan bağlantıya koşması, karakterleştirme yönünün karmaşıklığı yeterince açıklıyor yazarın tercihini. brian o'nolan'ın kendisi de dahil romandaki birden fazla yazarın yazım sürecine müdahaleleri, karşınızda tam anlamıyla bir fiction olduğunu istemediğiniz kadar hatırlatıyor okurken. metafiction örneği olarak at swim-two-birds'ün de içinde bulunduğu bu durumu, patricia waugh çok güzel özetler: "the construction of a fictional illusion and the laying bare of that illusion."

  demem o ki metafiction'a doymak isteniyorsa ilk tercihlerden biri olmalı. sakin kafayla okuyun.
 • ağaca tüneyen sweeny adıyla yayınlanan flann o'brienromanı. kitabın türkçe isminde yer alan karakter* yazarın yarattığı karakterin yarattığı karakterin yarattığı karakterdir. bu haliyle bizi üst kurmacadan alt kurmacaya sürükler. bu süreklenme, kitabı birkaç gün ara vererek okuyorsanız kitabı takip etmeyi zaman zaman zorlaştırır.
 • çevirisinin çok zor olduğu bir kitap içinde kitap içinde kitap içinde kitap. üstkurmaca tekniğiyle yazılmış olan bu romanda göndermelerle beraber resmen kitabın içinde yaşıyorsunuz. kitaptan bir alıntı ise :

  --- spoiler ---

  ...sokaktaki adamı da düşünmeniz lazım. ben sizi anlayabilirim. bay lamont sizi anlayabilir. bay furriskey sizi anlayabilir. ama ya sokaktaki vatandaş? vallahi, eğer sokaktaki adamın sizi anlamasını istiyorsanız, çok çok yavaş gitmelisiniz. bir salyangoz bile hızlı gelir ona, bir salyangoz bile ona nal toplatabilir.

  --- spoiler ---

  işte böyle bir kitaptır bu türkçe adıyla ağaca tüneyen sweeny. kitapta bulunan kurgusal karakterlerin bile gerçek hayatla ilgili olan farkındalıklarının bizim farkındalıklarımızdan çok olduğunu bu kadar edebi ve bu kadar güzel bir biçimde size verir.
  ayrıca çevirisini yapmış olan hanımefendi gülden hatipoğlu da cidden çok başarılı bir iş gerçekleştirmiş. kendisinin romanı çevirirken çok eğlendiğini düşündüğüm bir kaç an oldu. misal çayyaş kelimesinde ve envai çeşit diğer örnekte bunun örneğini görebilirsiniz.
  eğer irlanda kültürüne ait bir parodisel kitap okumak isterseniz... pardon. "kitap içinde kitap içinde kitap içinde kitap" okumak isterseniz... doğru adrestesinizdir.