şükela:  tümü | bugün
  • ata arms firmasınca üretilen ilk evet ilk yerli yapım yivli av tüfeği

bugüne kadar neden türkiye'de yivli av tüfeği üretilmemiş de hep dışardan ithal edilmiş diye sormayın, cevabı mevcut yasalar ve bireysel silahlanma politikalarında gizli.

bu seneki pro hunt fuarında ben de inceleme şansı bulmuştum. o modele göre 1-2 değişiklik daha yapmışlar. güzel de olmuş. yükseltilebilir kabze, bolt action mekanizma, picatini ray ve gizli 5 mermi kapasiteli şarjör tüfeğin öne çıkan özellikleri.

ayrıca 3650 tl gibi inanılmaz güzel bir fiyatı var ki ata arms'ı tebrik ediyorum. çünkü fuarda 2500 usd gibi fiyatlar konuşuluyordu. bu tüfek için çok güzel bir fiyat belirlemişler.

lakin ki öyle olmuyor.

tüfeği almak için öncelikle bir devlet hastanesinden tam teşekküllü bir heyet raporu almanız lazım ki 750-1000 tl arası değişen bir maliyeti var.

üstüne 4015 tl ve her 5 senede bir yenilemeniz gereken bir harç var.

3650 tl lik tüfek bu yüzden 8415-8665 tl arası bir maliyete çıkıyor. yine de şeytan dürtüyor. çünkü en giriş seviye ithal yerli tüfek bile 8k usd'den satılıyor.

bu sene borçları temizleyelim, buralardaysak ve ata da bu tüfeği üretmeye devam ediyorsa ciddi ciddi düşüneceğim.

tanıtım
  • şirketin resmi youtube sayfasında iki kısımdan oluşan tanıtım video'su yayınlandı. çok yüzeysel bir inceleme olmasına rağmen tüfek beni gayet heyecanlandırdı ve aşırı cezbetti. yıllardır bir yivli av tüfeği almak niyetindeyim ama fiyatlar çok uçuk olduğundan ve yivli av tüfeği konusunda hiç tecrübemin olmamasından dolayı cesaret edemiyorum. tüfek mke'nin sitesinde en ham haliyle 3.650 lira, ruhsat ve diğer masraflarla en az 10.000 lirayı bulacağını tahmin ediyorum. benim gibi ilk kez yivli av tüfeği alacaklar için en ideal ve mantıklı seçenek gibi duruyor.

inceleme video'su 1. kısım
    inceleme video'su 2.kısım

daha detaylı inceleme ve uzun menzilli atış testi yapılacağı söylenmiş. bekleyelim, görelim...
  • ata arms veya ata silah sanayi tarafından üretilen ve ilk teslimleri tamamlanmış .308 win. kalibre yerli yivli av tüfeğidir. makine kimya endüstrisine yapılan ilk sevkiyat aynı hafta içerisinde tükendi. takip edenleri için, ikincisi de önümüzdeki hafta içi satışa girecektir.

sözlükte av meraklılarını görmek ayrıca sevindirdi.