şükela:  tümü | bugün soru sor
 • musluman aile kokeninde evin direginin sadece fiziksel nedenlerle erkek olmasina ve de erkein sozunden disari cikilmaz cikilirsa fena olur sonucuna vardiran toplum bicimi. bu tur ailelerde erkek cocuk cok kiymetlidir, kizlardan sekiz on tane bulunur (erkei bulana kadar devam etmistir cunku ataerkil arkadas)
  abla tavsiyesi : erkek arkadasinizin ya da kocanizin bu tur bir aile mensubu olmadigina dikkat ediniz.. kaynanalar yapi itibariyle dirdir ederler, kadin yillardir yedirmis okutmus buyutmus askere gondermis...sen gel oglani kap olucak is mi simdi?
 • ailede erkek kisminin son sozu soledii toplum...
  gecerliligini yitirmektedir..
 • 'rolümü ne kadar iyi oynarım,o kadar çok arttırırım üzerinde delicesine salınabildiğim yüzölçümlerinin katsayısını' diye düşünür kadın hacimsel düzlemlerde.

  sonra bir de komili-apollo harmanlaması içerisinde mağdur tanrıçayı oynarlar 'erkekler hakim,biz 2.sınıfız' diye.

  yaratığın annesi kül yutar mı kolay kolay ?
 • ilk onceleri anaerkil bir toplum yapisina sahip insanlar..
  bakmislar ki hatun kesimi bu isi goturemio...
  onlarda cocukerkil yapii denemisler..
  ama surekli oyun oynamakta karin doyurmayinca ataerkil yapiya gecmisler...
 • erkekler ne kadar kadını eşit gördüğünü söylese de bu toplumun etkilerinden kurtulamamış durumdalar hatta kadınlar bile. önce kadınların kendini küçük görmemesi gerekiyor. nolursa olsun hiç bir erkek kendini bir kadından daha aptal görmüyor, görür gibi olsa da fazla düşünmeden koşarak uzaklaşıyor. hatasını bir kadına karşı kabullenmek, erkeğe karşı kabullenmekten daha zor ve ağır geliyor. yasa, iş hayatı, okul hayatı, günlük hayat, hatta arkadaş ilişkileri bile erkek avantajına.
 • erkekler ve bayanlar arasında gücün eşitsiz, adil olmayarak dağıldığı toplum; erkeğin baskın olması durumu.
 • aslında ataerkil toplumlarda mağdur olan taraf bir bakıma erkekler olur. kızlar yirmisine geldiklerinde evlendirilirken, erkekler otuzlarını geçtikleri halde hâlâ bekârdırlar.
 • ataerkil toplum kavramı, toplum içinde kadın ve erkeğin birbirine göre konumunu açıklamanın ötesinde daha derin ve şümullü iktidar yapılarının varlığını ve biçimini tasvir eder. kadınlara korunması (aslında denetim altında tutulması) gereken, hemen yanlış yollara sapabilecek, kandırılmaya müsait, özerk iradesi olmayan ve olmaması gereken, iktidardan (kendi hayatının denetimi anlamında) uzak tutulması gereken nesneler muamelesi daha genel olarak devlet tarfından, etnik-dini azınlıklara, politik anlamda muhalif-eleştirel gruplara ve devlet toplum dualitesinde devlet* tarafından topluma* aynen uygulanır. erkek-egemen söylemin kadının konumunu ve kadına karşı pozisyonunu belirlerken kullandığı mantık ve kavramlar, devletin topluma yaklaşımını ifade ederken kullandığı söylemdekilere bire bir eşlenebilir ataerkil toplumda.