şükela:  tümü | bugün
  • projenin derhal durdurulması ve proje için ayrılan bütçenin diyanete aktarılması en hayırlısıdır.
  • öncelikle, t129 dediğimiz helikopter milli helikopter falan değildir. onda bir anlaşalım. 2007 yılında tai uluslararası alanda a129'un üretim ihalesini kazanmıştır, roketsan üretimi roketler ve birtakım modifikasyonlarla helikopterin montajını gerçekleştirmiştir. fiat ne kadar milli araba ise, t129 da o kadardır.

ancak bu yapılmasının yanlış olduğu anlamına gelmez. üretim bandının arkasında dikilebilmek, fabrikada gezmek bile it gibi bir bilgi birikim sağlar. bu tip üretim aşamaları her zaman böyle başlar, zamanla sen de bir şeyler yapmaya başlarsın. bakınız 40-50 sene önce dandik olarak bilinen japon malları, bakınız çakma/fason üretimin merkezi olan çin ve çıkarttığı dünyaca ünlü başarılı markalar.

asıl sorun bunun "milli" olarak lanse edilmesidir ki, milli falan değildir. adım mıdır evet, ama 16 yaşında bir liseli bile bu projeden daha millidir.
  • gerizekalı troll beyanıdır. olur atak dursun, hürkuş kapatılsın, milli muharip yapılmasın. atak neden başlatıldı bilir misin, bilmezsiz tabi anca buradan böğürürsün. kardak krizinde iff(ıdentification friend or foe) sistemi, yani dost düşman tanıma sisteminden dolayı kitlemenin çalışmamasının ardından başlatıldı. neden, çünkü yunanistan nato üyesi ve dost ülke olarak tanımlanmış ve olası bir savaş durumunda yabancı helikopterlerin bir boka yaramadığı anlaşıldı.

bir laf vardır bilir misin bilmem. "bir şey biliyorsan konuş alim sansınlar, bilmiyorsan da sus adam sansınlar !!"

atak milli değil diyenlere, atak helikopterinin görev bilgisayar yerlidir. işletim sistemi integrity' dir. geri kalan mekanik kısmı agustawestland ' a aittir. kritik olan görev bilgisayarı ve işletim sistemidir. keşke işletim sistemi de yerli olsa ama bu haliyle de önemli ve desteklenmesi gereken bir projedir.
  • başlığı görünce gerçek bir gelişme sandım korktum ha. biz nerden ekmek yiyecez olm bi durun lan.

bence atak iyi de altay lüzumsuz. dünyada tank savaşı mı kaldı? türkiye'nin zaten çok tankı var. ihtiyaç varsa modern tank alsın ordan burdan. "tank teknolojisi" bir yere giden kritik bir teknoloji değil o kadar. içini donatmaksa, aselsanın zaten atış kontrol sistemleri, savaş yönetim sistemleri falan en iyi ürünlerinden. leopard gibi yeni tankına da uyarlar geçersin. boşa milyar dolarlar harcanıyor bu altay işine.
  • "işletim sisteminden başka bir de grafik kartı çok önemli, gerisi herkeste var zaten" bir projenin durdurulması.
  • eh kabiliyeti olmayan, chaff/flare kabiliyeti olmayan kobranın "omuzdan atılan füze" ile nasıl vurulduğunu bilmeyenler gelmiş burada fikir beyan ediyor.

bir de tüm pilotları kobra'nın yanında tek tekerli bisikler diyormuş. kaynağı da götü. kardeş ben de çok atak pilotu tanıyorum, hiçbiri öyle demiyor.

bilmiyorsanız söyleyeyim, bu uçan platformların en kritik kısımları milli yazılım/milli mühimmat. çünkü bunlara müdahele edemiyoruz ve abd ben sana füze vermeyeceğim diyince vermiyor ve bir yolu yok. şu anda asıl kabiliyetler bunlar. aç bak bakalım senin beğenmediğin atak'ta bu kabiliyetlerin hangileri kullanılıyor.

gen. kur. başkanına kızıp da bu ülkenin milli değerlerini harcamaya çalışmak da ancak bir ergen hezeyanı sanırım.
  • atak, dünyanın en iyi helikopterleri arasında ilk sıralarda yer aldığı için olmayacak haberdir. makine mühendisliği okuyan bir insan olarak dile getiriyorum.

hayır yani tipik türk düşüncesi. aerodinamik, mukavemet, termodinamik, malzeme, akışkanlar, uçuş teorisi, helikopter fiziği v.s gibi bilimlerden en ufak bilgisi olmayanlar yetkili insan gibi açıklama yapıyor.
  • rolys royce motoru vermesin göttürük işletim sisteminle kaldırırsın atağı dimi yavrucum