şükela:  tümü | bugün
 • atak helikopterini ihraç etmek icin abd'den izin almak gerekiyormus.

  hani yüzde yüz yerli ve milliydi?

  halka neden yalan söylüyorsunuz. turkiye'de montajı yapılan ford transit de yerli otomobil sayılsın.

  atak'ın motoru abd, diger parçaları italyan üretimi olmasın sakın?

  kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…izni-gerekiyor-40917759
 • gönül isterdi şuraya 2 sayfa haha yazayım , ama formata saygımız sonsuz *
 • yılların mevzularını pişirip pişirip yeniden ortaya atmak sıkmadı değil.

  sadece montaj yaptığımız söylemek de çalışan binlerce insana karşı ağır şerefsizlik, yazılımı, beyni silahları vs türk.
 • yakında siteden kaldırılması ihtimal dahilinde olan habere konu olan durumdur. bir an için gözden kaçmıştır muhtemelen.
 • yazılımı, beyni, silahları türk olsa da, başkasına satarken başkasından izin alınması gerektiği için türk helikopteri olmadığı anlaşılandır.

  bilal'e anlatır gibi anlatayım; eğer ahmet, arabasını saffet'e satmak istediğinde mehmet'ten izin almak zorundaysa ve o izin olmadan satış yatacaksa arabanın sahibi ahmet değildir.
 • t129'da iki adet bulunan lhtec cts800 motoru amerikan (honeywell) ve ingiliz (rolls royce) ortak üretimi olup asıl olarak 90'larda geliştirilen stealth özellikli rah-66 comanche için geliştirilmişti.

  comanche projesi iptal olduktan sonra motor özellikle ingiliz helikopterlerinden kendine yer buldu ve t129'un da dahil olduğu hafif ama güçlü helikopter piyasasını doldurdu.

  lhtec, amerikan ve ingiliz hükümetlerinin 3'ünden rey almadan t129'u kendi motoru ile kimseye satamazsınız. daha kötü yanı, olası abd ambargosu geçer ise bu motorun yerini alabilecek olan bir motor pek de yok batı dışında.

  ambargo gerçekleşirse, pakistan satışını geç, kendi 59 adet siparişimizin tamamlanması yatabilir. şu ana dek yaklaşık olarak 35 t129 üretildi.
 • edit: haber patlamıştır. acemi bir gazeteci yüzünden götü başı ayrı oynayanları ortaya çıkarmıştır.

  türkiye, ihtiyaçlar nedeniyle oturup bir tek motorlu veya basit bir genel maksat helikopteri yerine taarruz gibi çok zorlu pazara girdi. ihalesinde yıllar kaybedilmesine rağmen sonuçta elimizde t129 gibi önemli bir helikopter var. bu helikopterin satış hakları da taı’de.

  şimdi gelelim en önemli şehir efsanesine: ‘bu helikopterin motoru amerikan. satacağımızda bize izin vermiyorlar’ bu cümlenin yanlış olduğunu belirtmekte fayda var.

  evet, t129’un motoru honeywell’in lhtec cts800-4a. peki türkiye x bir ülkeye t129 satışı yapacağında ne oluyor?

  bu işin yasal prosedürü şöyle:

  önce taı’nin savunma sanayi müsteşarlığı, milli savunma bakanlığı ve genelkurmay’dan x ülkeye t129 pazarlamak üzere görüşmelere başlamak için ön izin alması lazım. bu alındıktan sonra pazarlıklar yapılıyor ve o ülke ile taı bir satış anlaşması imzalıyor.

  sonra da bunu parçaları alacağınız diğer ülkelere örneğin motor için abd’ye götürüyorsunuz. abd’nin ilk baktığı konu bu ülkeye birleşmiş milletler kanalı ile bir ambargo uygulanıp uygulanmadığı. yani bir amerikan şirketi o ülkeye gidip mal satabiliyor mu? bu sorunun cevabı evetse, yani bir ambargo yoksa siz sattığınız zaman o da motoru verme zorunda.

  kaynak: tıkla

  yakında patlayacak olan yalan haberdir. böyle önemli bir iddiada neden kaynakların ismini açıkca söylemiyorsun. (bkz: spekülasyon)
 • yerli ve milli yalanlar listesi uzadıkça uzuyor.

  bir sözlükçü el atsa da listelesek bunları.
 • gayet normaldir. helagopter sizin değilse satamazsiniz. tekrar yaziyorum, çünkü sizin değil.