şükela:  tümü | bugün
 • chp'nin ideolojik dönüşümü adlı kitabın yazarı akademisyen ve sosyolog.
 • isabeyli iktisadi ve idari bilimler fakültesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü' nde yardımcı doçent olan sosyolog. ayrıca aydın' da tgb üyelerine kemalist devrim hakkında eğitim veren kişi.
 • kapısına. kitap okomuyorsan tartışmıyalım diye yazan nazilli iibf'nin king hocalarından biri.
 • keskin köşeleri olan, kendini geliştirmiş, gerçek anlamda dolu bir insan. derslerini gereğinden fazla tek taraflı kurguluyor. bu da bana, söyleyecek çok şeyi olan ve her fırsatı değerlendiren birisi olduğu izlenimi veriyor.

  aydın ya da akil*insan denildiğinde akla gelen yanılsama vardır hani. az çok her şeyi bilirsiniz belirli bir alanda kendinizi geliştirmişsinizdir; okursunuz, izlersiniz, gözlemlersiniz, yorumlarsınız ve bütün bunların hayatınıza yansıyan çıktıları olur. falan filan. burada sorun, bu tırnak içinde aydının bütün bu hengame içerisinde sabit fikirli olmaya kaydığını ve aslında aydın olmanın belki en önemli kuralı olan yenilenerek değişebilmeyi ıskaladığını fark edememesidir. bu kalıp aydın, evet elbette geçmişe çok iyi ışık tutabilir, geçmişten topladığı ile bugünü çok iyi okuyabilir ama konu gelecek olduğunda yani iş geleceğe bir şeyler katmak olduğunda akışına bırakmaktan ötesine geçemez.

  bu yazdıklarımın atakan hocayla bir ilgisi var mı bilmiyorum. saat de bayağı geç olmuş...
 • bugün uluslar arası ilişkiler bölümündeki yüzlerce öğrencisine üşenmeyip klasik sınav yapan öğretim görevlisi. 2 adet soru sormuş. sosyoloji sınavı ama sorular aslında sosyolojik bakış açısının nasıl olduğuyla ilgili. adam senden hem bilgi hem de yorum istiyor. ne güzel. yıllar önce hocalarım böyle adamlardan oluşsaydı bu okul bunca yıl uzamazdı..

  ayrıca bir yerde çok hoşuma giden bir aforizmasına denk geldim;

  "öğrenciler testle büyüdükleri için problem çözmeyi bilmiyor; cevapları bulmaya alıştırılmamışlar(çoktan seçmeliyi kast etmiyor) . siz cevapları verirseniz, doğru olduğunu düşündüklerini aradan 'seçebiliyorlar'. siyaset sosyolojisinde test kuşağının nasıl problem çözme duvarına çarptığına şahit oluyorum. üzücü."
 • hakkında uzun uzun yazacaktım fakat daha kısa, daha öz ve daha akılda kalıcı olması için şöyle tanımlayabilirim; üniversite birinci sınıfta ba ile geçtiğim dersini; dersten geçmeme rağmen mezun olana kadar sadece dinlemek için gittiğim tek akademisyendir.

  insanlar isminin karakteristik özelliğini alırmış derler, fakat bu zat direkt soyadını almış. saygılar.
 • bugün anladım ki kendisi sözlüğü takip ediyormuş, saygım daha da arttı.

  ah bir de liberalizmi sırf serbest piyasa ekonomisi nedeniyle muhafazakarlık ile birlikte tutucu ideolojiler arasında göstermeseydi, iyiydi. çünkü bugün yaşadığımız çağda laissez-faire ile anlatılmak istenen doktrin sadece ekonomik faaliyetlerdeki özgürlüğü savunmamakta, birey hak ve özgürlüklerini de kapsamakta. liberalizm bireycilik üzerinden sürekli geliştiği gibi, gittikçe de muhafazakarlıktan uzaklaşıyor, bir arada gruplandırılmaları da şahsi kanaatimce imkansızlaşıyor.

  ah bir de bunları derste söyleyebilseydim ama işte öyle de çok fazla konuşmuş gibi oluyor, göze çarpıyorum.*
 • atakan hatipoğlu bu gün sosyal hizmet bölümünin dersine giriyor diye bizde o derse girdik. sosyal hizmetçilere dedi ki sizin bölüm bataklıkta sinek avlamak gibi bir şey. ümitsiz bir çaba. toplumda şiddet, tecavüz, hırsızlık, çocuk istismarı, ensest ilişkiler vs hep olacak. ve siz belkide çok iyi bir üniversitelerde çok.iyi bir bölüm kazanabilecekken burayı (bkz: nazilli iibf) seçtiğiniz için pişman olacaksınız...
  (#46577753)
 • bugün kendisinin doğum günüymüş. facebook'tan kutlamak yerine buradan anonimliğime sığınarak kutlamak istedim. nice mutlu yıllara hocam.
 • arada bir bilim ve ütopya dergisinde yazıları çıkan akademisyen.

  taksim gezi parkı direnişi hakkında,

  ''yaşanan son olaylar, türk toplumunun tarihsel ve sosyolojik birikiminin, siyasal islamcıların ona biçtiği elbiseye uymayacak kadar gelişkin olduğunu ortaya koydu. vücudunuza çok dar gelen bir gömlek hareket ettiğinizde nasıl yırtılırsa, akp’nin dinci-mezhepçi zihniyetinin türk toplumuna giydirmeye kalktığı gömlek de öyle yırtılmıştır.'' demiştir.