şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ataköy 6. kısım konaklarının hemen girişinde bulunan alışveriş merkezi. açılışı 14 nisan 2010 çarşamba günü yapılacakmış. ataköy avm adıyla da biliniyor.

  http://atakoyplus.net/
 • bir dara kırmızıtoprak projesi. mağaza listesine şöyle bir baktım, civarda olmayan sadece yargıcı var sanki. dışardan şık bir avm olmuş, bakalım gayrisafi milli hasıla'ya ne kadar katkısı olacak. bir de sigara yasağı yüzünden çevresi teraslarla donatıldı ama ataköy'ün meşhuuur b.k kokusundan oturulabilecek mi acaba?

  http://www.hurriyet.com.tr/…mi/14411964.asp?gid=373

  110 milyon euro’ya alışveriş merkezi yaptı, pişman oldu

  ataköy konakları ile içindeki ataköy plus alışveriş merkezi’nin (avm) inşaatını ortakları ile birlikte gerçekleştiren delta proje yatırım a.ş.’nin patronu nihat delibalta, son yıllarda sayının arttığını belirterek, “avm yatırımına pişman olduk, bugün olsa yapmazdım ama söz verdiğimiz için bitirdik” dedi.

  delibalta arsa bedeli dahil 110 milyon euro yatırdıkları ataköy plus için, “5 yıl önce toki ile anlaştığımızda projede avm de vardı, o zaman avantajlı görünüyordu, şimdi değil. biz planlama yaparken avm’lerde metrekare fiyatları 150 doları aşıyordu, şimdi 30-50 dolara düştü” diye konuştu.

  geri dönüşü 12-15 yıl

  kira fiyatlarını makul düzeyde tutarak perakendecinin nefes almasını ve iyi bir mağaza karması ile ataköy plus’ın bölgesinde bir cazibe merkezi olmasını hedeflediklerini kaydeden delibalta, şöyle konuştu: “artık şehir merkezinde bu büyüklükte bir alan bulup, alışveriş merkezi yapmak güç. krizden önce uluslararası yatırımcılar türkiye’de avm satın almanın yollarını arıyordu. ama şimdi uluslararası yatırımcının da ilgisi azaldı. ekonomideki düzelme işaretlerine bakarak, yaptığımız yatırımın geri dönüşünün 12-15 yıl arasında olabileceğini düşünüyoruz. bunun için sadece yerli ziyaretçilerin değil turistlerin de avm’yi ziyaret etmelerini sağlayacağız.”

  arsa bedeli 13 okul

  toki ile yaptıkları anlaşma kapsamında arsa bedeli karşılığında 13 okul yaptıklarını belirten delibalta, “derslik sayısına baktığınızda 20 ilköğretim okuluna denk geldi, yaptığımız inşaatlar. bize arsa bedeli olarak iki kat fiyata çıktı ama eğitime kaktı olduğu için memnunum” dedi. ataköy plus avm’nin yüzde 75 doluluk oranı ile açılacağını belirten ataköy plus alışveriş merkezi yatırımcı temsilcisi muzaffer gülöz ise, bir hafta içinde uluslararası bir departman store ile anlaşarak doluluk oranının yüzde 95’e yaklaşmasını sağlayacaklarını belirtti. gülöz, şu bilgileri verdi: “a plus’ta iyi bir mağaza karması amaçladık. beymen’den lc waikiki’ye kadar mağazamız var. metrekare fiyatları 30 ile 80 euro arasında değişiyor. perakendeciler, “doğru avm”de “doğru yer”i almak istiyorlar.”

  2 bin istihdam sağlayacak yılda 8 milyon kişi gezecek

  nihat delibalta, ataköy plus avm’ye ayda 650 bin, yılda 8 milyon ziyaretçi hedeflediklerini söyledi. delibalta, “ataköy plus’ta 2 bin kişilik istihdam sağlanacak. bölgenin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarladık. içinde 140 mağaza bulunuyor. 100 bin metrekarelik inşaat alanının 23 bin metrekaresi kiralanabilir alan olarak inşa edildi. market alanı ise 2 bin 500 metrekare. 3 bin 60 metrekaresi sinema, bin metrekaresi çocuk oyun alanı olarak tasarlandı. avm’nin üst katı ise sigara yasağına uyumlu bir şekilde açık bırakıldı” dedi. delibalta avm’lerin pazar günü açık olup olmaması yönündeki tartışmalar ilişkin ise o konuda başbakan erdoğan’ın son noktayı koyduğunu söyledi.

  alışverişe gelen siteye giremez

  ataköy a plus genel müdürü cemil demirbakan, ataköy plus’ı ziyaret edenlerin site sakinlerini rahatsız etme olasılığına karşı “alışveriş merkezine girip çıkanların siteye girmemeleri için duvar yapıldı. kapılar farklı yerlerde. avm ziyaretçileri siteye güvenliği geçmeden giremez” dedi. site sakinlerine daha iyi hizmet için tüm siteye hizmet veren golf arabaları da taşıma yapacak.
 • 16 nisan'da açılacağını iki sms ile şahsıma duyuran merkez.

  çağrı şu şekilde: sevgili komşumuz, 16 nisan cuma günü saat 15:00'da başlayacak enbe orkestrası ve sürpriz etkinliklerle devam edecek açılışımıza bekliyoruz. ataköy plus avm 6. kısım

  aklıma takılanlar:
  1) nerden sizin komşunuz oluyorum?
  2) telefon numaramı nasıl buldunuz!
 • her yerde pıtrak gibi türeyen avmlerden bir diğeri. dıştan güzel görünüyor ama sanki dibinden geçen yolun üzerine yıkılacakmış gibi.
 • milletimizin gözünü nasıl bir para bürüdüyse artık, hiçte gereği olmayan bir yere kondurulmuş olan avm.

  en baştan alalım, ataköy konakları kim tarafından yapıldı?
  üç ortaklı bir şirket tarafından. bu ortaklardan biri rte'nin en yakın arkadaşlarından biri. yıllardır boş duran arazi nedense tokiyle beraber bu arkadaşlara satıldı ve ataköy konakları adı altında yapılan inşaat sonucunda dünya kadar para kaldırıldı.

  bu ataköy konaklarına gerek var mıydı?
  yoktu. istanbul'da konut mu kalmadı da gittiniz diktiniz oraya dip dibe evleri, yeşillik alanı olmayan blokları. değerinin kat be kat üstündeki fiyatlara satarak paranın bi tarafına koydunuz. sadece size yaradı. şimdi o arka bloktakiler aldıklarının yarı fiyatına satmaya çalışıyorlar bu evleri, tabi satabilirlerse.

  peki bu avm'ye gerek var mı?
  çok kısa ve net; yok! o konakları yaparken iki gram yeşil alan bırakmamışsın, blokları dip dibe yapmışsın, ulan bu arazide mi battı da beton yığını konduruyorsun. eksene iki üç ağaç, park bahçe yap burayı da ne olacak? ama olmaz... daha fazla daha fazla para...

  çevredeki avmlere bakalım;
  bakırköy ve çevresinde ilk önce galleria açıldı. sonra ataköyle, beraber atrium geldi ufaktı ama iş görüyodu. daha sonra carousel ve town center açıldı ve ortam iyice şenlendi. son olarakta capacity açıldı ki bu da kim tarafından yapıldı derseniz yukarda bahsettiğimiz üç ortaklı şirket tarafından.
  heh sayalım bakalım kaç tane oldu? 5 tane!
  ulan 6.'ya ne gerek var?
  bu kadar mı paraya açsınız?
  istihdam sağlıyormuş, ulan git başka alanda istihdam sağla. fabrika aç, iş kur başka birşey yap ama avm açma be kardeşim. sen şimdi burayı açtın, diğer avm'lerin sağladığı istihdamı direk baltalamış oluyorsun, tek tek kapanmaya başlayacak mağazalar, daha sonrada avm kökten kapanacak. buna en iyi örnek çevredeki carousel; in cin top oynuyor artık. (karşısındaki capacity sağolsun.)

  son olarak; allah gözünüzü doyursun.
 • bunu da mı görecektik canlar? kaç yıllık yerleşim yerine, bahçesiyle ağacıyla, yürüme yollarıyla bilinen oturma yerinin kenarına alışveriş merkezi açıldığı nerede görülmüştür? nedir bu çılgınlık, acele bir burger ihtiyacı, inanılmaz bir fred perry yokluğu mu çekiliyor yahu nedir bu? manyaklık artık...
  bigün yaka paça evinizden çıkarılıp burayı avm yapıcaz diye birşeyle karşılaşırsanız şaşırmayın, herşeyi avmye çevirme mantığı var ülkede.

  (bkz: emek sineması'nın yıkılıp avm olması)

  edit: ha bir de, tam avmnin gölgesinde kalan bir blok var orda, tam avmnin dibinde, o evlerden bilmemkaçyüzbin euroya satın alıp sabah camdan baktığınızda birden mango new collection diye sekiz metre boyutunda bir çift mango mankeni bacağı ile karşılaşmak vardır ki asıl onu hiç düşünmek istemiyorum.
 • bugun gidip gezdiğim avmdir. ataköy konaklarına ne kadar aklım yatmıyorsa bu avmye de yatmamıstır. ferah bir alan üzerine yapılmıs içinde namli, backhouse, yargıcı, boyner evde gibi yakınlarda bulunmayan magaza-restaurantlar vardır. fakat bence uzun vadede bir atrium dahi olamayacak ve galerianin şuanki kaderini yasayacaktır.
 • dış görünüşü tam bir kazulet olan alışveriş merkezi.uzaktan gri görüntüsüne aldanıp hala inşaat galiba fikrine kapılıyor insan.ama içine girince anlıyorsunuz ki ikinci istinye ile karşı karşıyasınız.ataköy e gerekli miydi, gereksiz mi?konu bu değil zaten.çünkü ataköy sakinlerine değil ataköy konaklarından ev alacak zenginlikte olan insanların ihtiyaçlarına binaen yapılmıştır.çokta eleştirmeye gerek duymadan gidilip görülesi mekan.
 • içinde oldukça kötü bir kahve dünyası şubesi bulunduran alışveriş merkezi... (bkz: kahve dünyası)
 • konum itibariyle tam bir saraylı mekanı kanımca. nedeni ise otobüsle,minibüsle halkın ulaşamadığı bir mekan. capacity,carousel gibi hiç bir zaman dolup taşmaz belki ama hitap ettiği kesim için gayet güzel bir mekan olmuş. hafif hafif kanyon havası estirmeye çalışmışlar. ve son olarak tuvaletler müthiş. oval pisuvar filan,vay babağun kemüğüne.