şükela:  tümü | bugün
  • eski adı matasyon olan samsun ilçesi.
    eskiden denize girilebilen, şimdilerde sadece güneşlenilebilecek durumda olan plajları, güzel kızları ve piyasası ile ünlüdür. bütün şehir yazın oraya akar. bize para kazandırırlar..
  • ilkbaharda sokakların çiçek koktuğu, son yıllarda daha da güzelleşen, bir o kadar da kalabalıklaşan, samsun'un batı tarafındaki şirin semti
  • sahilinde prezervatif bulunan ender yerlerden biri.artık kanalizasyonun arıtılmadan denize akıtılmasından mı kaynaklanır yoksa denizde fantezi yapanların korunmayı da ihmal etmemesinden mi?ama ben daha ilginç bir şey olduğunu düşünüyorum.suya girip de hayatında hiç gerçek bikinili kız görmemişçesine asılan bir kıronun ha bu benim eserim dercesine bıraktığını ya da belediyenin denizde bile korunmaya ne kadar önem verdiğini göstermek için yaptığı bir kampanya olarak düşünüyorum.ki samsunun kırolarını gördükçe hiç de yanlış gelmiyor böyle düşünmek.ama kendim gibilerinin de buradan çıktığını düşünürsek aklıselim yaşını almış bir erkeğin eşiyle bir de burda yapalım derken unuttuğu kondom olma ihtimali büyüyor.denizdeki prezervatif aklıma geldikçe şu espriyi alamıyorum aklımdan:denizde yapınca içine kaçmıyormuş lo.
    anafikir:istanbul menekşe plajı haberlerde konuşulurken samsun da atakum sahiline akın ediyor.
  • onyedi yıldır yaşamakla birlikte matasyondan şimdiki atakum'a kadar geçirdiği mutasyonuna bizzat tanıklık ettiğim yer..
    eskiden yemyesildi heryer,denizi tertemizdi..yazın samsun halkı piknik yapmak ve denize girmek için sahili istila ederdi..şehir merkezinden oldukça bağımsız hatta köy gibi biryerdi...yol bile yoktu..her taraf çamurdu..alışveriş yapmak için merkeze gitmeniz gerekirdi..hiçbirşey bulunmazdı..ama burada büyüyen çocuklar özgürce bisikletlerini sürerler,sokakta oyun oynarlardı..trafiğin t'si yoktu..
    şimdi büyük bir semt oldu...şehir merkezine oranla daha temiz havası olduğundan halk bu bölgeye yerleşmeye başladı..binalar çoğaldı,asfaltlar yapıldı..yeni okullar açıldı..samsun'da doğalgaz verilen ilk bölgelerden biriydi...

nerdee penceremizden denizin,dağların sere serpe göründüğü zamanlar...artık beton oldu bütün manzaralar...
    herşeye rağmen sahili var...kilometrelerce sahil yolu...gündoğuşu ve günbatışının daha birgüzel olduğu yol...
  • cocuklugumun denize girme mekani, arkasindan da matasyona seftali almaya gidilirdi.
  • samsun ne kadar çirkinse, o kadar güzel olan banliyö. epi topu iki tane bira içilip kaynaşılacak mekanı olsa da, bir kaç şeklen ne idiğü belirsiz cafesi olsa da, hep pide yemekten gına getirtse de; sahili cennetten bir köşe gibi durmaktadır. evleri tuz kokar, hafiften yosun kokar; meskunlarını dalga sesleriyle uykuya daldırır. ilk gençliğin istanbul'undan, ana-baba evi memleketten uzak kalıştan teselli ettiren yegane şeydir; güzeldir, güzelliktir...
  • yıllardır alkollü mekanı olmayan ve son iki yıldır bunları da bünyesinde görebildiğimiz, samsun'un en yaşanabilir bölgesidir. hem merkeze uzak değildir hem de her an kendisini hissetiren deniz kokusu ve dibinizde olan denizi sayesinde insana huzur verir. bir de yanınızda sevgiliniz, akşam serinliğinde sarmaş dolaş birbirinizi ısıtarak yürüyüşe çıktıysanız 1-2 saatliğine dünyadan koparsınız.

denizine zamanında akan kanalizasyon boruları artık akmamaktadır fakat bu denizinin süper temiz olduğu anlamına da gelmez. mecbur kalmadıkça denize girmek için tercih edilmemesi gerekir.
  • bir cocukluk anisi. koca bir yaz tatilini gecirdigim, degisken havasi ile yaz ortasinda ilk firtinayi gördügüm tatil yeri. firtinadan sonra sahilde kocaman midye kabuklari topladigimiz, cogu aksam üzeri, günes batmasina yakin neseli yunus sürülerini seyrettigimiz sahil - idi-.
  • samsunun en yaşanılası yeridir tartışmasız. karadeniz'de izmir tadı yakalamak.