şükela:  tümü | bugün
  • ahmet altan in milliyet'ten kovulmasina sebeb olmus yazi. kendisi sonradan yeni yuzyil gazetesinde ikamet etmeye baslamistir bu yazi sebebiyle.
  • lütfü oflaz'ın ısrarla "o yazıyı ben ahmet altan'dan önce yazdım, fikri bana aittir" diye ortalıklarda dolaştığı yazı...özetle; mustafa kemal selanik yerine diyarbekir'de doğmuş olsa idi nice olurdu halimiz incelemesidir...
  • echr "atakurt" yazisinda herhangi bir ırkçılık ayrımı yada kışkırtıcılık yapılmadıgına kanaat getirerek magdura* tc tarafından 4 bin 500.73 euro maddi ve manevi tazminat odenmesini kararlastirarak davanin dusmesine karar vermiştir.
  • ahmet altan'ın kürtlerin davasının çocuksu ve aristovari bir bakış açısıyla kaleme aldığı yazı. öz olarak verilmek istenen düşünce her ne kadar doğru da olsa, okuyanı "hiç bu yönden düşünmemiştim" diye düşündürtmekten çok kürtlere karşı daha da kışkırtacak yazı. özellikle atatürk gibi halkın gözünde idol olmuş bir insanın okuyanı ikna etmek için kullanılması son derece saçma.
  • kürt sorununa atatürk milliyetçiliği'nin gözüyle bakmak (herkes türktür) eğitimle (orta öğretim düzeyi) sağlanabilecek özel bir körlük olduğundan, bazılarına basit mantık oyunu gibi gelebilecek bir yazı. oysamki dünyanın herhangi bir yerinden 10 yaşındaki cocuğu getirip türkiye'yi gösterseniz, "iyi işte bırakın onlar da kendi anadillerini öğretsin, tv yayınını yapsın, tıpkı türklerin yapabildiği gibi" der. bunu görmek için çok fazla zekaya gerek yoktur, ahmet altan da buna riayet etmiş harika yazısını yazmıştır.
  • cok sade bir dille, herkesin anlayabilecegi bir sekilde yazilmis mukemmel yazi. zaten dgm'de dava acilmasaydi sasardim. ahmet altan'i gozumde daha bir buyuten yazi. bu gidisle 100 sene sonra bile insanlar okuduklarinda bugunku durumu cok rahat anlayabilecegi olaganustu yazi...
  • tarihsel birikimden yoksun olmasina, bir takim kavramlari son derece basite indirgemesine ragmen, sirf olaylara bir baska acidan bakma dusuncesini tahrik ettigi icin sevdigim kose yazisi.
  • bazi insanlarin vucudunun sicmaya yarayan bolgesinden okuyup yok gercek degil, yok tarih boyle dedigi, anlamaya calismadigi, guzel gondermelerin oldugu, cesaret gerektiren kose yazisi..
  • yazı basit bir empati denemesidir; ne etnik yapının kürtler lehine olmasından, ne musullu bir paşanın önemli yerlere gelebilmesinden, ne de kürtlerin atakürt gibi bir soyadını isteyecekleri savındadır. atatürk'ün kürtçü olması gbi bir iddiası da yoktur, yapılan deneme diğer türlü düşünebilme yeteneğinin de sorgulanmasıdır ki, kürt sorunu daha objektif bir yaklaşıma tanık olabilsin.

bir fabla "lan karga konuşamaz ki" demek de mümkündür, emin olun denmiştir de. atakürt kelimesi bilerek seçilmiş tam da en hassas noktadan, en değişmez ve tartışılmaz yerden tartışma başlatılmıştır. ahmet altan'ın derdi tarih farklı olsaydıyı göstermek yerine kürtlerin türkiye cumhuriyetini algılama şekllerini türklere de anlatabilecek bir kurguyu bize sunmaktır.
  • bu yazının hoş yanlarından biri de ülkemizdeki "kişi kültü"ne hafiften dokundurmasıdır.. "her nedense" mustafa kemal, mustafa kemal olmaktan çıkartılmış, hayatı boyunca hiç hata yapmamış, üç metre boyunda, gözlerinde çıkardığı alevler ile düşmanı memleketten kovmuş, son peygamber gibi biridir (bakmayın öyle, bu william wallacevari havayı ben yaratmadım.. böylesi bir putlaştırmanın, mezhepleştirmenin -üzgünüm ama gerçekler bunlar- bir sebebi elbette vardır ama ayrı bir başlığın konusudur)..

dolayısı ile onun adı geçecek bir yazı da, tamamen ona (mustafa kemal'e değil, bizlere sunulan karaktere) uygun olmalıdır.. yaratılmış mustafa kemal imgesine dokunmak, hele ki eleştirmek tehlikeli ve yasaktır; cezası "afaroz"dur.. ahmet altan (ister beğenin, ister beğenmeyin) oldukça basit noktalardan yola çıkarak tam da bu imgeyi yaratanları canevlerinden vuran bir yazı yazmıştır.. dolayısı ile bu yazıyı eleştirenlerin tutundukları dallar ister istemez konu ile yakından uzaktan alakasızdır..

doğrudur, mustafa kemal bir tanedir; nasıl ki stalin, lenin, washington, özal, gandhi dünyada tek oldukları gibi (verdiğim örnekler canınızı sıkmasın lütfen).. türkiye'de, hangi ulustan olursa olsun, mustafa kemal'e erişebilen, onu geçen insanlar her zaman için vardı, mustafa kemal yaşarken de, öldükten sonra da, bizler toprağa karıştıktan sonra da olacaktır.. bundan doğal bir şey de olamaz zaten.. aksini iddia etmek, başka ulusların mustafa kemal benzeri bir insan çıkartamayacağını iddia etmek (ki ilkokuldan beri hemen hemen bütün öğretmenlerimin ısrarla anlattığı budur) birazcık abesle iştigaldir..

sonuçta bu ülkedeki demokrasi yoksunluğu sadece kürt ve diğer azınlıklar sorunu ile sınırlı değildir, ama bu gibi yazıların en leziz yanı "ben demokratım", "ben ilericiyim", "ben muhalifim", "ben şuyum, ben buyum" diyenlerin (sadece sözlük camiası için konuşmuyorum, genel olarak ülkeme doğru bir bakıştır bu) "bambaşka" bir yüzünü ortaya çıkarmasıdır (bu "bambaşka" yüz için söylenecek çok da fazla bir şey yoktur, kötü söz sahibine aittir).. ki aslında bu bile bu yazının ne kadar güçlü bir yazı olduğunu gösterir..