şükela:  tümü | bugün
 • quenya dilinde "sulara gomulus" anlami tasimaktadir. numenordilindeki akallabethin karsiligi. tolkien, bu kelime ile acik bir sekilde atlantis efsanesine bir gonderme yapmaktadir.
  (bkz: akallabeth)
 • serbest çağrışım
  (bkz: adelante)
 • (bkz: attaccante)
 • (bkz: l atalante)
 • atalante, yahut atalanta, arkadia ya da boiteia bölgelerinde artemis'i simgeleyen avcı kız. hep bir erkek çocuğa sahip olmayı hayal eden babası iasos, atalante kız olarak doğunca onu bir dağ başına bırakmış.* bebeği bir dişi ayı emzirmiş, sonra da avcılar alıp büyütmüşler, atalante yaman bir avcı olarak yetişmiş, özellikle koşuda kimse onu geçemezmiş. hep kızoğlan kız kalmak isteyen atalante, ırzına geçmeye yeltenen iki centaur'u öldürdükten sonra, taliplerini koşu yarışına davet eder, hep kazanır, kaybedenleri de kargıyla vurarak öldürürmüş. kalydon avında da büyük başarı elde eden atalante'ye, melanion hippomenes diye de geçer) adında bir genç aşık olmuş. nitekim, kızın şartını da bildiği için bir planı varmış: koşuya başlamadan önce yanına üç tane altın elma almış (bunlar aphrodite'nin kıbrıs'taki tapınağından, ya da batı kızları'nın bahçesinden gelmeymiş), atalante tam ona yaklaştığı sıralarda birer birer yere atmış, bunların güzelliğine kapılan kız da her seferinde toplamak için durunca geride kalmış ve yarışı melanion kazanmış. iki genç evlenmişler, ancak bir gün avdan dönerken zeus'un tapınağına girerek orada sevişmişler*, bu saygısızlığa içerleyen tanrılar da onları iki aslana çevirmişler.
 • diger sirketlere nazaran part time calisanlarinin agzina daha bi sicsa da ayni zamanda eglendirebilen de bir turizm sirketidir kendisi..
 • yunan mitolojisinin avcı kızı, bazı kaynaklara göre artemis'in diğer adıdır. ayrıca lawrence norfolk'un yaban domuzunun izinde adlı eserinde geçen kahramanlardan biridir.

  "bir köpek havlıyor. atalante başını kaldırıp bakıyor. baldırına bağladığı dizliklere sıvanmış çamur kuruyor. yayını bunlara vurup duruyor. kara gözlü ve beyaz tüylü hayvanının kamışarın arasından burnunu uzatışını izliyor: aura. sonra bir dizinin üstüne çöküyor, midesine hava yutuyor ve boğazından ince, dört köşe bir deri parçası çıkarıyor. açılınca, parmaklarının biçiminde kesilmiş bir deri parçası oluyor bu; içinde gergin bir yay kirişi var...
 • 3 yaşlı doru dişi arap atı. turbo-öncükız orjinlidir. bugün 3 yaşlı dişi arap atlarına ait şartlı 1 yarışta usta jokey fuat çakar'la kazanarak yarış yaşamının ilk koşusunda ilk galibiyetini aldı. bitiriş derecesi 1.25.66 olurken daha uzun mesafeli yarışlara ihtiyacı olduğunun sinyallerini verdi.