şükela:  tümü | bugün
 • 1964 konya, beysehir dogumlu turk yonetmen/yapimci/senarist. 1985 selcuk universitesi fizik bolumu mezunudur. reklam sektorunde teknisyenlik, metin yazarligi, medya planlama gibi gorevlerde bulunduktan sonra reklam yonetmenligi ile yoluna devam etmistir. 300 den fazla reklam filminde gorev alan atalay tasdiken, yonetmenligini yaptigi "gunes bile zor ayrilir bu sehirden" isimli belgeseli ile 1.koycegiz ulusal film festivali'nde juri ozel odulune layik gorulmustur. atalay tasdiken 2008 yilinda cektigi "mommo" isimli uzun metraj filmi icin ilk kez sinema yonetmeni koltuguna oturmustur.
 • mommo isimli filmini izledikten sonra kendisine su kısa mektubu yazmak istediğim insandır. umarim bir şekilde kendisine ulaşır.

  atalay abi,

  yaptığın film bogazıma bir düğüm, yüreğime bir yumruk yerleştirdi gecenin bir yarısı. ne var ki şu sinema dünyasında ahmet ve ayşe kadar olmasa da öksüz ve sahipsiz kaldı bu film. bu mektubu da sana filminin yalnızlığı, sahipsizliği bir nebze hafiflesin diye yazıyorum abi. borcumu ödeyemem sana ve filmine; ama elimden gelen de isminin altına bunu yazmak. guzel bir insan olduğun filminin her karesinden belli. bir dahaki filminde başarılar o halde güzel abim.
 • oldukça mütevazi görünen, iyi bir yönetmen. sağlam bir gözlemci olduğuna beni tek uzun metrajı ile inandırmıştır.
  (bkz: mommo kız kardeşim)
  devamını da bekliyoruz.
 • keşke biraz arabeskleştirse, keşke biraz abartsa, keşke gerçek olamayacağını hepimizin fark edeceği şeyler de koysa şu filmlerine de bizi böyle saf gerçeğin karşısına bırakıp üzmese. çağan ırmak'ı şu yönüyle severdim: taşradan gelip metropolde kendini kabul ettirmiş ama metropoldeki kendini hâlâ kabul edememiş, taşralılığı üstünden atmış ama özünden atamayan adamı bir yönüyle aktarırdı. atalay taşdiken ise daha gerilere gidiyor. üstelik de bunları "vay be, ne zorluklardan nerelere.." şeklinde değil, "kardeş işte biz de bunlarla büyüdük, normal yani bunlar, oluyor" şeklinde yansıtıyor. acıklı olana değil de, bunun normal karşılanmasına daha bir üzülüyor insan da işte o zaman. ne bileyim, öyle değilse de bozmayın sözümü, ben izlerken öyle oluyorum işte...
 • kız kardeşim mommo yönetmeni. şahane adam. tanıdığım en mütevazi adamlardan. reklamcı geçmişinden oya gibi işler filmlerini, helal olsun hep olsun..
 • bugün bi iş vesilesiyle ofisinde ziyaret ettim ustayı. çoook uzun olmasa da kısa da diyemeyeceğimiz bir süre film ve sekör hakkında hasbihal ettik kendisiyle.
  çay içecektik, çalışan hanımefendi dışarıda olduğu için kendisi yöneldi mutfağa, peşinden gittim. hocam siz zahmet etmeyin ben doldururum dedim. olmaz dedi ve misafire kendimiz çay ikram edelim diye de ekledi.
  şeker gibi şirin, pak bir yönetmen işte. içten, samimi, mütevazi ve dertli. dertliyi de özellikle söyledim. allah dertlerinin yükünü hafifletsin. amin.
  yakında yeni projesi için kamera arkasına geçecek güzel insan. gelecek projesine buradan da kolaylıklar diliyorum.
  (hocam bu entriyi okursan belki beni de hatırlarsın. iyi hoş, işiniz başınızdan aşkın, o da ayrı bir mevzu. *)
 • atalay hoca annesini kaybetmiş. allah rahmet eylesin.
 • kar kırmızı, yönetmenin yakın dönem projelerinden.
 • eski reklamcı, şimdilerde festival filmleri çekiyor.