şükela:  tümü | bugün
  • şu an resmi rakamları bilmemekle birlikte yaklaşık 500.000 öğretmenin mesleğini icra edemediği bilgisini edindim.yarım milyon insanın yaşadığı ve bu gidişle daha fazla kişinin yaşayacağı bu “atanamama” sorununa ilişkin kendimce bazı çözüm önerileri getirdim.belki bu çözüm önerileri ilgili kurumlara ekşi sözlük aracılığıyla ulaşır umuduyla böyle bir başlık açmaya karar verdim.bu konuya ilişkin hakaret ve goygoy dışında ciddi çözüm önerileri olan yazarların da bu başlığa katkıda bulunmasını çok isterim.

çözüm önerileri:

1.öncelikle bu problemin oluşmasında en büyük sebep olan formasyon sisteminin iptali ve tekrar gündeme gelmemesi için yasa ile tescili

2.özellikle anadolu’da son dönemde açılan üniversitelerin yeterlilikleri sağlayamayanlarının( 1-2 tane akademisyenle öğrenim görenler var) kapatılması veya benzer durumdaki eğitim fakültelerinin akademik yeterliliği sağlayabilecek sayıya ulaşması amacıyla birleştirilmesi

3.mevcut durumda hala yüksek kontejyanlarla alım yapmakta olan üniversitelerin kontejyan sayılarının yüzde 50 oranında düşürülmesi(mevcut durum normalleşene kadar)

4.pdr bölümünde ikinci öğretim uygulamasına son verilmesi

5.yürürlükte olan mülakat sistemine son verilmesi bunun yerine üniversiteye giriş esnasında gsf’nin uyguladığı yetenek sınavlarının bir benzeri olarak diksiyon ve hitabet üzerine bir mülakatın getirilmesi

6.özel okulların uyguladığı modern kölelik sisteminin önüne geçmek.özel okullara ödenen çocuk başı ödeneklerin kaldırılıp öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi hususunda değerlendirilmesi(herkes zannedildiği gibi kpss için can atmıyor)

7.mevcut sistemde yaş akdini doldurmuş olmasına rağmen çalışmayı sürdüren ve ne yazık ki yetersiz olan öğretmenlerin geri hizmet veya idareciliğe sevki

ön edit:sözlüğün belli kısmının öğretmenlere karşı önyargısını biliyorum.o yüzden lütfen daha önce çok defa maruz kaldığım eleştirilerinizi kendinize saklayın.önerdiğim maddeler üzerine yapılacak eleştirileri ve katkıları tenzih ediyorum