şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye nin gerçek anlamda kanayan yaralarından birisi olan atanamayan öğretmenlerden birisidir.

trajikomik bir durum bu. bir türkiye özeti gibi. son derece acı, son derece üzücü ve umutları tüketen.

sen yıllarca oku. gelecek nesilleri ülkeye faydalı insanlar olarak yetiştirmeyi hayal et ama sonunda lokanta aç.

tam romanlara, filmlere konu olacak bir yaşam hikayesi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/…n_lokantaci_oldu.html

(bkz: atanamayan öğretmenler)
  • atamayınca kasap olan dershanedeki tarih hocamla benzer kaderi yaşamıştır.
  • normal olani yapan insandir. birincisi ogretmenlik de manavlik, muhendislik, mimarlik ya da inşaat işçiliği gibi para kazanip hayatı idame ettirmek icin yapilan bir meslektir, bundan dolayı bu meslege kutsallik, gelecek nesili hede hüdü yapma gibi misyonlar yüklemek romantizmden başka birşey değildir( kaldı ki gunumuzde ogrencinin ve velinin elinde oyuncak olmustur ogretmenler). atanamayan ogretmen yoktur, rakiplerinin gerisinde kaldigi icin atama kontenjaninda kendine yer bulamayan ogretmen vardir. ayrica ve ayrica devlet hic kimseye istihdam garantisi vermemektedir ve, yaptigin işi illa devlet kadrosunda yapmaya calismak ciddi ciddi "sirtimi devlete yaslamaliyim" mantigidir. ozelde de calisabilir sonucta bu arkadaslarimiz. evet iyi kötü sürekli açik var kadrolarda ancak o da elbet bitecek, o zaman ne yapacak bu atanamadigi icin serzeniste bulunan arkadaslar? devlet ihtiyac duydugu kadar personel alir ve gerisiyle ugrasmaz. bu mantiktan bakildiginda lokantaci arkadas gayet normal bir hareket yapmistir. hayatini idame ettirebilmek adina yapabildigi başka bir iş yapmistir. cok normal,olmasi gereken, haber degeri olmayan... atanamasam 5 yil beklemem yoluma bakardim. edebiyat okuyan ogretmenlik yapinca haber degeri yok,ingilizce ogretmenligi okuyan tercumanlik yapinca haber degeri yok ama ogretmen lokantaci olunca haber degeri var, neden? hickimse ogretmenligi babasinin hayrina yapmiyo, herkesin amaci para kazanip hayatta kalmak. ogretmenlikten degil de lokantaciliktan kazan ne var yani. okudugun edindigin bilgiyi sindirebilmissen zaten ilim irfan sahibi bir birey olup donanimini cebine atmis ve cevrende bu ozelliklerinle sosyal anlamda bir deger goruyorsundur. paranin illa devletten gelmesini istemek hoş olmuyor burdan bakinca.

not: kimse atarlanmasin dediklerime, kadrolu bir meb ogretmeniyim. sinava ilk giriste atandim, ancak dedigim gibi atanamasam yillarimi vermez yoluma bakardim.
  • insanoğlu hayatta kalmak için para kazanır.

durumu ajite etmenin manası yok.

bir lokantacı para kazanır, bir kasap para kazanır.

ben koskoca öğretmenim, mühendisim, avukatım et kesemem, kazanda çorba kaynatamam diyenler atanana kadar beklesin.

tanıdığım edebiyat öğretmeni temizlik şirketi kurdu.sitelere bina yıkamaya gidiyor.3 tane atanmış edebiyat öğretmeninden fazla kazanıyordur.
    adam gocunmuyor.

tıp diploması olup şu an tespih satan adam tanıyorum.
    maddi durumu gayet iyi.

diplomayla bi yerlere geleceğini zanneden insanların sonu hüsran.
  • atanma problemi onlarca yıldır devam ediyor ama hala binlerce öğrenci öğretmenlik yazıyor her sene.

bu ülkede bilinçlenme lise öncesine inmediği sürece bu problemler devam edecek.
  • mesleki yeterliliklere dayalı unvanlar eğitim ile elde edilemez.
    2005 yılında tc de bu hususu kabul etmiştir.
    örneğin diplomalar da öğretmen unvanını kullanmak değil eğitim bilimleri fakültesinden mezun olmak şeklinde düzenlenir.

yani yapmak istediğim tanım şudur: aslında öğretmen değil, eğitim bilimleri mezununun (tam mezuniyeti bilmiyorum itiraf edeyim) lokantacı olması olarak açılması gereken başlıktır. öğretmen unvanı kullanılabilmesi için ancak bir işyerinde çalışmış olması gerekecektir.

not: yanlış anlaşılmasın eğitim ve eğitimcilerin durumu kanayan yaradır, sorun devlet kaynaklıdır.
  • olm nusret'te lokantacı. ayıp bişey mi? eğer lezzet ve hijyen konusunda iyi olursa 3 öğretmenin kazandığını kazanır sıcak para konusunda sıkıntı çekmez. nice tanıdığım mühendis , öğretmen var ticaretle uğraşan.
  • devletin tüm eğitim fakültesi mezunlarını kamuya ataması gibi bir zorunluluk mu var da haberimiz yok.
    atanamayan öğretmenlerin hepsi keşke mesleklerini icra edebilse ama ihtiyaç belli, mezun sayısı belli ve bu fazlalık nadir bir kaç bölüm hariç genelinde bu şekilde.
  • ne yapsın taş mı yesin amk