şükela:  tümü | bugün
  • moris farhi'nin erkeklik, namus ve şiddet arasındaki ilişkiyi anlatan nefis romanı.

    farhi'nin "atanmış erkek" dediği, bitmek bilmez kan davalarında namus cinayetini işlemek üzere görevlendirilen, "atanan" kişi. bu kişinin erkek ya da kadın olup olmaması fark etmiyor. balkanlarda, bir "namus yasası"nın hüküm sürdüğü iskender adası'nda geçen romanda kadınlar da erkekler de erkek haline gelerek ailenin onuru adına cinayet işleyen kimseler haline geliyorlar. farhi namus adına şiddetin erkekleştirdiği insanların trajedisini anlatıyor.
  • gelenek ve dogmalar arasına sıkışan insanları iyi anlatmış lakin oldukça yüzeysel işlenmiş konu. okurken yunan mitolojisiyle ilgili dipnotlarla da sizi aydınlatıyor. vakit geçirmek için gayet yeterli bir düzeyde.

    --- spoiler ---

    bir de romandaki bazı -baş karakter dahil- karakterlerin mevzunun ne kadar tırt olduğunu bilmesine karşın ısrarla yasaya karşı agresif bir tutum sergilemeyişleri insanı ifrit ediyor. özellikle osipteki bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık nedir aga? dünyadaki en sevdiğin insanı yasa almış sen çocukken, seni kendi toprağından savurmuş atmış sen hala değirmencilik peşindesin. insan ister istemez bir isyan ateşi yakmasını, baş kaldırının bayrağını taşımasını filan bekliyor. sanırım bu da romanın asıl vermek istediği mesaj. hepiniz osipsiniz, gelenekler ve dogmatik inançlar çevrenizdekileri birer birer götüyür siz hala kendi kendi derdinizdesiniz. o başınızı çevirdikleriniz yarın sizi de almaya gelecek.

    --- spoiler ---