• dilbilim üzerine yaptığı bir konuşmada tüm bilimsel bulguların tersine bir fikir atıp bunu da "bence böyle" diyebilen bir "bilim" adamıdır. şiirleri güzel diyolla
  • " insanı öteki canlilardan ayıran, özgürlüğünü sağlayan en temel özelliği, düşünebilme ve buna bağlı olarak da üretme, yaratma yetisidir. düşünme yetisinin temel koşulu da özgürlüktur. bir başka deyişle düşünme olgusunun saglikli bicimde gerçekleşmesi, onun özgürce gerçekleşmesi demektir. düşünme sürecinde k kendini baskı altına duyan insan, zihinsel yaratma yeteneklerini ve giderek tümüyle zihinsel sagligini yitirmeye başlamış demektir. böyle birinin üretimin bütün alanlarinda basarisiz, uyumsuz olacağını soyleyebiliriz. insanı makineden, robottan ayıran baslica özelliği yapacağı işe kendi dışındaki güçlerin zorlamasiyla değil, kendi özgür iradesiyle inanması, karar vermesidir. uretimin bütün alanlarinda basarinin sirri, insanin özgür iradesinde, inancindadir."

neden basarisiz bir toplum olduk sorusunun cevabini bireysel yukumluluk uzerinden vermiş. fazla da söze gerek yok.
  • daha bir saat önce tanışma zevkine eriştiğim dünyalar tatlısı şair. marxizm ve kemalist düşünceleri benimsemiş ama ikisini bağdaştırmayan, ayrıca olayın güzelliğine bakın ki o hayattayken değeri bilinen ve klasikleştirilen yüce sanatçı. hakkında verilen bi panele katılmıştım sonrasında da şiir dinletisi vardı, programda olmayan şeyler anlattı, okudu, bi ara bi kelimeyi hatırlayamadı sonra da "neye benziyordu bu kalem!" diye kahkaha patlattı, arkada bağıran çocukları sevdi, sonra bi ara sahnede haluk çetin kendi şiirlerine bestelediği şarkıyı söylerken çok hüzünlendi, bir de en sevdiğim şiirlerini okudu, tüm konukları güldürdü, ağlattı, muazzam sempatik bir insan çok sevdim kendilerini
  • 'çok sevdim birzamanlar, seviyorum yine de
    ve hep seveceğim beynim ve tenim varoldukça bu dünyada
    pırıl pırıl olanı, her zaman bir güz diriliğinde
    değişmez ve değişken olanı sonsuzca..'
    dizeleri an itibariyle akla düşmüştür
  • ulan arkadaş bazı gebeşler var ki adamı gerçekten çileden çıkarıyorlar. ulan gebeş, ulan dümbük millet senin kürt milliyetçi hareketini desteklemiyor diye ulusalcı mı oldu, kemalist mi oldu. herkes, tüm sosyalistler kürt milliyetçi hareketi desteklemek zorunda mı. her sosyalist, devrimci senin abd kucağına oturmuş, "halkına özgürlük getirme peşinde koşan" kürt milliyetçi hareketinin sloganı brez öcalan, sayın öcalanı mı atmak zorunda yoksa? sen yürü git emperyalizmin, neoliberalizmin sana giydirdiği ezilen ulus milliyetçiliğini yapmaya devam et. sağa sola çamur atma.

bizler sosyalistiz, devletin kürt halkına şu ana kadar yaptığı tüm mezalimlerin karşısındayız.
    ve bizler milliyetçiliğin her türlüsüne karşıyız.

ataol behramoğlu ki sayılı şairlerimizden biridir. bu adam layıkıyla ingilizceden, fransızcadan, rusçadan çeviriler yapmış bir adamdır. haddinizi bilin oturun oturduğunuz yerde emperyalizmin kucağında, emperyalizmin silahlarıyla kürt milliyetçi hareket davanızı sürdürmeye "devam edin". ama sağı solu ulusalcı vs. diye yaftalamayın amk.
  • kendisi gibi şair olan onur behramoğlu'nun amcasıdır.
  • 50. sanat yılında olması sebebiyle kpss'de hakkında soru çıkacağını tahmin ettiğim değerli şair.
  • hani sanatçı ruhlu denir ya, tam da öyle bir insandır. kendisiyle vakit geçirme fırsatı bulduğum için kendimi şanslı saymışımdır hep. konuştuğu anda ne kadar ince ruhlu bir insan olduğunu hemen fark edersiniz. yalnız çok kızgın olduğu bir konu var onu da eklemeden geçmemek lazım: şiirlerinin internet ortamında değiştirilip de yayımlanmasına çok kızmış kendisi, demediğini bırakmamıştı. iki kelimenin yeri değişince şiirselliğin yitirildiğini ve bunun çok önemli bir sorun olduğunu söylemişti. şiir yazmaya başlayanlar için güzel bir ipucu olsun diye belirtmek istedim. ayrıca naçizane bir şeyler karalamamda onun eserlerini okumanın faydasını çok görmüştüm ben de. "bu kadar sade bir anlatımla nasıl böylesi yoğun bir şiirsellik elde edilebilir yahu?" diye düşündürtür insanı.
  • şu güzel dizelerin sahibi:

anne; gezindiğin bağ, baba; yaslandığın dağdır.
    ömrünün en güzel çağı, annen ve babanla olandır.
hesabın var mı? giriş yap