şükela:  tümü | bugün
 • dördüncü lightsaber tekniğidir (bkz: lightsaber formları)

  ataru, büyük ölçüde force'un bolca kullanımına ve fiziksel olarak mümkün görünmeyen akrobatik manevralara dayanır.

  qui gon jinn ve yoda bu formun ustaları sayılır. qui gon'un darth maul ile, yoda'nın ise count dooku ile düellolarında bu teknik gayet iyi gözlenebilir.

  obi wan kenobi, ustasının ölümünü bu formdaki önemli bir açık kabul edip, eğitiminin ileri bir seviyesinde olmasına rağmen soresu çalışmaya başlamıştır.

  zor durumlarda, form 4 kullanıcısı, hareketlerinde yardımcı olması için force'a başvurur. form 4 ustaları çok hızlı ve çok yükseğe zıplar/koşar/dönerken kimi zaman takip edilemezler bile.

  bu formun akrobatik başarısına, reflekslerine ve fiziksel gücüne ulaşabilmek için, bir jedi master kendini tamamen force'a odaklamalıdır. böylece yaşına başına bakmadan her türlü şekilden şekile girebilirler.
 • ışın kılıcı tekniklerinin dördüncüsü ve aşırı agresif olanıdır. şahin-yarasa' nın yolu* ve ya saldırganlık* olarak da adlandırılır.

  ataruformunu kullanan bir usta güç' ün de takviyesi ile yapılan akrobatik hareketler ile yerinde hiç durmaksızın hatta kimi zaman gözle takip edilemeyecek şekilde hereket eder. dönen, zıplayan, taklalar atan ve çok hızlı koşan bir harketler bütünü içerisinde kılıç hamlelerini gerçekleştirir.

  blaster atışlarına karşı zayıf kalan bu form, tek bir rakibe karşı çok etkilidir.

  akrobatik hem savunma hem de saldırı yaparken kullanır. hız, kuvvet ve enerjiye dayanan hamleler ataru' nun doğasını oluşturur. havadan saldırılar, hızlı ve kuvvetli vuruşlar bu formun vazgeçilmezleridir.

  jedi düzeni içerisinde ve sithler arasında yaygın olarak kullanılan bir formdur.

  ataru, uzun savaşlarda pek başarılı olamayan bir formdur; çünkü bedeni yorar ve kısa sürede sonuç alınması gereken savaşlarda kullanılması gerekir.
 • göze en hoş gelen ışın kılıcı formudur ancak iş sonuç almaya geldiğinde soresu ya da djem so kadar etkili değildir.

  yine de hangi ışın kılıcı formunda usta olmak istediğimi sorsalar hiç düşünmem "ataru" derim.

  qui-gon jinn & obi-wan kenobi vs darth maul
  yoda vs count dooku
  yoda vs palpatine

  edit: yazım